سن مناسب برای بارداری


 

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که جوان نگه داشتن جامعه و سن بارداری در زمان مناسب تضمین کننده سلامت مادر و نوزاد است، گفت: اگر قصد بارداری دارید سعی کنید این موضوع را به تعویق نیندازید چرا که با افزایش سن هم سلامت مادر و هم سلامت نوزاد به خطر می افتد.

 دکتر شهرزاد زاده مدرس با اشاره به  شیوع  ۱۵ درصدی ناباروری در جهان اظهار کرد: این عدد در برخی مناطق کشور حتی به ۲۰ درصد هم رسیده است.


ن استاد دانشگاه به اصلی ترین علل ناباروری اشاره کرد و افزود: علت های ناباروری در زنان ومردان متفاوت است به این شکل که در برخی موارد حتی هیچ علت مشخصی هم برای این موضوع وجود ندارد.
 
وی با بیان این که در بسیاری از موارد کم باروری می تواند تحت تاثیر سبک زندگی قرار گیرد تاکید کرد: در مواردی که با مشکلات ذخائر تخمدان روبرو می شویم، موارد ناباروری و درمان جدی تر، پیچیده تر و یا حتی غیرممکن می شود.
 
این متخصص زنان و زایمان از انجام فعالیت های تحقیقاتی برای جوان سازی تخمدان ها خبرداد و گفت: این اقدامات در حال حاضر صرفا در مرحله تحقیق و پژوهش است.
 
دکتر زاده مدرس با اشاره به ارتباط تنگاتنگ سن با باروری بیان کرد: توجه به سن باروری، ذخایر تخمدان ها و پیروی از سبک درست زندگی تضمین کننده باروری موفق است.
 
وی ادامه داد: به طورکلی بررسی علل ناباروری در زوج هایی انجام می شود یکسال بدون پیشگیری ارتباط زناشویی کافی داشته باشند و علیرغم آن باروری رخ نداده باشد.
 
این استاد دانشگاه با بیان این که بین ۳۵ تا ۳۸ سال به تدریج ذخایر تخمدان کاهش می یابد افزود: این سن می تواند تا ۴۰ یا ۴۵ سال نیز متغیر باشد چرا که ژنتیک افراد بر میزان باروری اثر مستقیم دارد به طور مثال فردیکه از نظر تقویمی ۳۵ سال دارد می تواند از نظر ژنتیک ذخایر تخمدانی کمتر یا بیشتر از حد طبیعی سنی قرار گیرد.
 
دکتر زاده مدرس با بیان این که فاکتور سن با کاهش ذخایر تخمدان در ارتباط مستقیم است ادامه داد: ذخایر تخمدان عددی ثابت است بنابراین با افزایش سن این عدد به مرور کاهش می باید.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با بیان این که فاکتور سن همچنین می تواند عوارض باروری را  افزایش دهد عنوان کرد: از عوارض سه ماهه اول تا پایان باروی تحت تاثیر سن قرار دارد به شکلی که عوارض بارداری در زنان ۲۰ تا ۳۰ سال با عارضه هایی که مادربالای ۳۵ و ۴۰ ساله تجربه می کند، قابل مقایسه نیست.
 
وی ادامه داد: مرگ و میر در مادران باردار و یا نوزادن در مادران بالای ۴۰ سال بسیار بالاتر از ۲۳ تا ۳۰ ساله هاست.
 
دکتر زاده مدرس به افرادیکه در سن باروری هستند و قصد بچه دار شدن دارند توصیه کرد: اگر قصد بارداری دارید سعی کنید این موضوع را به تعویق نیندازید چرا که با افزایش سن هم سلامت مادر و هم سلامت نوزاد به خطر می افتد.
 
وی در ادامه یکی از شایعترین اختلالاتی که با افزایش سن مادر در ارتباط است را اختلالات کرموزومی و یا اصطلاحا متولد شدن نوزاد مبتلا به سندرم داون دانست.
 
استاد دانشگاه با اشاره به این که به دلیل شرایط موجود در دنیا سن فرزندآوری افزایش یافته است گفت: در افرادیکه باروری به دلایل گوناگون تحت تاثیر است توصیه می شود با روش های فریز سلول های تخمک و در مواردی فریز جنین  زمان طلایی باروری را از دست ندهند.
 
وی در ادامه به عارضه های بارداری در سنین بالاپرداخت و خاطرنشان کرد: الگوهای بارداری در حال تغییر است و میزان بارداری های پرخطر به طرز چشمگیری افزایش یافته بنابراین این موضوع اهمیت مراقبت های بارداری خصوصا قبل از بارداری را روشن تر می کند.
 
توجه به لایف استایل، وزن مناسب، کاهش عوامل خطر ساز مثل کنترل مصرف الکل  و سیگار درخانمها و آقایان از دیگر مواردی بود که دکتر زاده مدرس به آن اشاره کرد و افزود: بی توجهی و پیروی نکردن از سبک صحیح زندگی می تواند عوارض خطرناکی برای مادر و نوزاد در پی داشته باشد.
 
مصرف اسید فولیک توصیه دیگر این استاد دانشگاه به مادران قبل و حین بارداری بود. وی افزود: عارضه هایی که می تواند برای مادرو نوزاد در سه ماهه اول تا سوم خطرآفرین باشد باید خصوصا در سنین بالاتر به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرد.
 
زایمان زودرس، فشارخون بالا، عوارض جفتی و عروقی، دیابت حاملگی و کنده شدن زودرس جفت از دیگر عارضه های بارداری در سنین بالا است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد.
 
متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به عارضه های تهدید کننده دیابت حاملگی در نوزادان توضیح داد: در هر دوره ای از بارداری اگر چنانچه قند خون کنترل نشود این موضوع می تواند صدمات جدی در نوزادن ایجاد کند.
 
این استاد دانشگاه با بیان این که تا به امروز کمتر به سن آقایان در بارداری اشاره شده افزود: مطالعات نشان می دهد که سن بالای پدر هم می تواند تاثیرات منفی بر نوزاد داشته باشد گواه این موضوع این است که برخی بیماریها در کودکان مثل اوتیسم، ابتلا به سرطان و یا اسکیزوفرنی با افزایش سن پدر در ارتباط است.
 
وی تاکید کرد: جوان نگه داشتن جامعه و بارداری در زمان مناسب برای سلامت مادر و نوزاد اهمیت فراوانی دارد.
 
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه  خطر شاخص منفی رشد جمعیت درسالهای آینده جدی است و باید سیاست گذاران برای این مهم تدابیر ویژه را پیش بینی کنند.