آموزش و مقالات پزشكی

مگنت تراپی یا الکترو مغناطیس

مگنت تراپی یا الکترو مغناطیس

مگنت تراپی یا الکترو مغناطیس

مگنت تراپی چیست؟

مگنت تراپی یا الکترو مغناطیس درمانی یک نوع روش درمان می باشد که به صورت غیر تهاجمی از انرژی مغناطیسی برای درمان ایمن در فیزیوتراپی استفاده می شود. انرژی و امواج مغناطیسی استفاده شده در این نوع فیزیوتراپی سبب می شود که یک میدان مغناطیسی ثابت در بدن تشکیل شود که موجب بهبودی و کاهش درد، حفظ تعادل و تقویت نیروی بدن می شود.

در بدن انسان ها به طور طبیعی میدان های مغناطیسی متعددی وجود دارد، به همین علت مگنت تراپی سبب شده که این روش درمانی بسیار فراگیر شود و فواید بسیاری برای بدن داشته باشد.

الکترو مغناطیس باعث اکسیژن رسانی به سلول های پوستی، بافت های عضلانی، تحرکات متابولیسمی و کاهش محیط اسیدی در بدن می شود. در نتیجه بافت های آسیب دیده مانند استخوان ها، تاندون ها، عضلات و رشته اعصاب، سریع بهبود می یابند و در نتیجه کاهش این دردها را در پی خواهد داشت.

همچنین این روش درمانی به استخوان های ضعیف که علامت های پوکی استخوان دارد کمک بسیار می کند و با تقویت استخوان، سبب کاهش علائم پوکی استخوان می شود.

 

کاربرد مگنت تراپی 

مواردی که مگنت تراپی یا الکترو مغناطیس درمانی در آن کاربرد دارد:

 • بیرون زدگی دیسک کمر و دیسک گردن
 • آرتروز ستوان فقرات (شامل آرتروز گردن و آرتروز کمر)
 • آسیب هایی که در ورزش پیدا شده
 • پارگی عضلات مانند عضلات کتف و شانه
 • عفونت مفاصل
 • گرفتگی عضلات بدن
 • التهابات مفاصل
 • پوکی استخوان
 • انواع شکستگی ها و پیچ خوردگی ها
 • رماتیسم
 • نقرس
 • دردهای میگرنی
 • دردهای سیاتیک
 • بیماری ام اس
 • اختلال سیستم ایمنی بدن
 • اختلال تنفسی بطور مثال تنگی نفس
 • اختلال در خوابیدن
 • فشار خون
 • زخم های فشاری مانند زخم بستر
 • و ...

  فواید مگنت تراپی

 • سبب تسکین و آرامش انواع درد می شود (دردهای عضلانی و مفصلی)
 • افزایش جریان خون در سراسر بدن
 • افزایش انتقال و گردش انواع مواد مغذی در سراسر بدن
 • افزایش سطح اکسیژن رسانی به سلول ها و مواد برای متابولیسم سلولی
 • ترمیم و سرعت بخشیدن به بازسازی بافت های آسیب دیده
 • کاهش دوران نقاهت و سرعت بخشیدن به روند بهبودی
 • تقویت استخوان های ضعیف که دارای علائم پوکی استخوان هستند
 • سرعت بخشیدن به جوش خوردن استخوان های شکسته شده
 • سرعت بخشیدن به درمان بافت ها, عضلات، تاندون ها و رشته های عصبی آسیب دیده
 • پیشگری از عمل جراحی های غیر ضروری
 • افزایش ترشح هورمون هایی که درد را کاهش می دهند
 • رفع گرفتگی و شل شدن عضلات
 • بهبود کیفیت خواب
 • تنظیم فعالیت بدن
 • بهبود و تنظیم ترشح آنزیم ها
 • رفع خستگی های غیر طبیعی و اذیت کننده

  چه کسانی نباید مگنت تراپی کنند؟

اشخاصی که بیماری های خونی مانند هموفیلی دچار هستند، اشخاص مبتلا به بیماری عفونی مزمن، اشخاصی که کاشت گوش حلزونی انجام داده اند، اشخاصی که از دستگاه های ضربان ساز قلب مانند باتری استفاده می کنند، خانوم هایی که در دوران شیردهی به نوزاد هستند، اشخاصی که زخم هایی دارند که سبب خونریزی می شود، اشخاصی که بیماری های غددی دارند، نباید از این نوع روش درمانی استفاده کنند.  

بيماري هاي شايع در سالمندان


اولین بیماری که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم: سندرم روده تحریک پذیر است.


سندرم روده تحریک پذیری یکی از بیماری های بسیار شایع در بین سالمندان می باشد. این بیماری که در روزده بزرگ ایجاد می گردد دارای علائم مختلفی می باشد. این نوع بیماری به نحوی یک بیماری مزمن بوده و افرادی که دچار این بیماری می شوند می بایست آن را مدیریت کنند.

علت های بیماری سندروم تحریک پذیری روده چیست؟

یکی از اصلی ترین علت های تشکیل این بیماری گرفتگی  عضلات روده می باشد که به علت انقباض طولانی مدت ایجاد می گردد. افرادی که دچار یبوست های طولانی مدت هستند امکان دچار شدن به این بیماری را دارند.

2- اختلال زیاد در سیستم عصبی : داشتن تنش های زیاد عصبی و اختلال در سیستم عصبی ممکن است موجب آن شود که  در بدن سالمند ما زمینه های ابتلا به بیماری سندرم تحریک پذیر روده  ایجاد گردد.

3-  عفونت روده: از اصلی ترین علت های پیدایش این بیماری میتوان به عفونت در روده اشاره کرد. عفونت در روده موجب آن می گردد که میزان گلبول های سفید بدن فرد سالمند افزایش یابد و این امر موجب ایجاد توده سرطانی در آینده گردد.

4- از علت های دیگر این بیماری می توان به عفونت دستگاه گوارش ، معده ، مری و … اشاره کرد.

از علائم نشان دهنده این بیماری می توان به:

    نفخ زیاد
    یبوست طولانی مدت یا اسهال پی در پی
    احساس انسداد روده و درد در آن ناحیه
    موکوس در مدفوع
    درد زیاد در ناحیه شکم و روده
    استفراغ و تهوع زیاد
    مشکل در بلعیدن
    کم خونی و کاهش وزن
    خود اسهالی در خواب
 


دومین بیماری: سرطان

سرطان یکی از انواع بیماری سلولی در بدن می باشد که با افزایش و کهولت سن یا به اصطلاح سالمند شدن افراد احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد و سالمندان عزیز بیشتر از اشخاص دیگر امکان ابتلا به این بیماری را دارند. سرطان در سال های اخیر در کشور ما  رشد بسیار زیادی داشته است و این موضوع به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. سرطان بیشتر ریشه در ژنتیک انسان دارد اما با قدم نهادن انسان به سن بالا و سهولت سن با کاهش قدرت ایمنی بدن امکان ابتلا به این بیماری افزایش می یابد.

عوامل بیمار سرطان چه چیز هایی هستند؟

    کهولت سن
    ضعیف شدن سیستم ایمنی
    ژنتیک و تاریخچه ارثی
    سیگار و الکل
    تحرک کم
    عوامل خارجی سرطان زا


راه درمان سرطان چیست؟

متاسفانه در دنیای امروز با پیشرفت بسیار زیاد در حوزه تکنولوژی و پزشکی هنوز درمانی برای بیمار سرطان یافت نشده است و فقط از درمان های غیر قطعی برای این بیماری استفاده می کندد. بیمارانی که مبتلا به سرطان هستند نیاز به مراقبت بسیار زیاد و توجه دارند و این موضوع برای سالمندان بسیار حیاتی تر است. درمان های عادی و معمولی که برای سرطان در پیش می گیرند شیمی درمانی ، برق و … هستند که هریک به نوبه خودت صدمات جدی تری به بدن انسان وارد میکند.بیماری سوم : آلزایمر

آلزایمر نوعی بیماری اختلال عملکردی مغز است . این نوع بیماری که با زوال عقلی همراه است در سنین بالا و به علت کهولت سن نمایان می شود. در این بیماری سالمند ما نمیتواند بعضی چیز ها را از هم تشخیص دهد و یا در درک موضوع دچار مشکل می گردد، حرف خودش را گم میکندو نمیتواند به درستی صحبت کند. این بیماری یکی از بدترین بیماری هایی است که یک فرد سالمند می تواند تجربه کند.

علت بروز آلزایمر چیست؟

اصلی ترین علت بروز بیماری آلزایمر خواب دیدن است. این موضوع بحث برانگیز است اما واقعیت دارد. انسان تا سنین قبل از میانسالی ذهنی منعطف دارد و می تواند رویا ببیند اما پس از گذشت مدتی دیدن رو برایش سختر می شود. دیدن رویا یکی از عوامل موثر در تقویت حافظه هست و زمانی که دیدن آن متوقف شود ، ذهن دیگر توانایی های حافظه ای خود را از دست می دهد.

درمان آلزایمر چیست؟

متاسفانه امروزه درمان قطعی برای  بیماری آلزایمر وجود ندارد و فقط دارو های کاهنده رشد این بیماری وجود دارند. البته درمان های علامتی و نشانه ای در این زمینه کار ساز است و مورد انجام میگیرند.

سالمندان احتمال دارند به هر نحوی در زندگی خود به خاطر مشکلات و یا به خاطر اتفاقات دچار بیماری های مختلف بشوند. آنها در این سنین شکننده و از نظر روحی در حالت ضعیف قرار میگیرند. نگهداری از سالمندان در این برحه زمانی بسیار حیاتی است چه را که هر اتفاقی می تواند برای آنها بیوفتد. کی از مکان های خوب برای نگهداری از این عزیزان ، یک خانه سالمندان خوب می باشد. اگر تصمیم بر آن گرفتید که سالمند خودتان را در سرای سالمندان قرار داهید یادتان باشد که وسواس زیاد در انتخاب سرای سالمندان خرج  کنید چرا که باید حواستان به مکانی که جگرگوشه تان را می برید باشد.

دلایل بروز خارش پوست

 

بسیاری از افراد با انجام اقدامات خود مراقبتی مانند مرطوب سازی روزانه، استفاده از پاک کننده های ملایم و حمام با آب ولرم تسکین پیدا می کنند، اما تسکین طولانی مدت مستلزم شناسایی و درمان علت خارش پوست است.


علائم خارش پوست
خارش پوست نواحی مانند پوست سر، بازو یا ساق پا یا کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.
خارش پوست بدون هیچ گونه تغییر محسوس دیگری روی پوست ایجاد می شود یا ممکن است با موارد زیر مرتبط باشد:


قرمزی
علائم خراش
برجستگی، لکه یا تاول
پوست خشک و ترک خورده
پچ چرمی شکل یا پوسته ای برخی اوقات خارش به مدت طولانی ادامه می یابد و حتی می تواند شدید باشد. با مالیدن یا خراشیدن ناحیه خارش پدیدار می شود و هرچه بیشتر خارش داشته باشد خراشیدگی آن افزایش می یابد.


چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟
در صورت بروز این نوع خارش به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید:

خارشی که  بیش از دو هفته طول می کشد و با اقدامات خود مراقبتی بهبود نمی یابد.

در صورتی که خارش شدید است و در انجام کارهای روزمره اختلال ایجاد کرده یا مانع خوابیدن می شود.

در صورتی که به طور ناگهانی و غیرقابل توضیح شعله ور می شود.

هنگامی که کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.
با علائم و نشانه های دیگری مانند کاهش وزن، تب یا تعریق شبانه همراه باشد.علل بروز خارش

دلایل خارش پوست عبارتند از:
شرایط پوستی. به عنوان مثال می توان به خشکی پوست، اگزما، پسوریازیس، گال، انگل، سوختگی، جای زخم، گزش حشرات و کهیر اشاره کرد.

بیماری های داخلی. خارش کل بدن ممکن است علامت وجود یک بیماری زمینه ای مانند بیماری کبدی، بیماری کلیوی، کم خونی، دیابت، مشکلات تیروئید، میلوم متعدد یا لنفوم باشد.

اختلالات عصبی. به عنوان مثال می توان به بیماری ام اس، اعصاب خرد شده و زونا اشاره کرد.

شرایط روانی. به عنوان مثال می توان به اضطراب، وسواس و افسردگی اشاره کرد.

تحریک و واکنش های آلرژیک. پشم، مواد شیمیایی، صابون ها و سایر مواد می توانند پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد بثورات و خارش شوند.

برخی اوقات موادی مانند پیچک سمی یا مواد آرایشی باعث واکنش آلرژیک می شود، همچنین واکنش نسبت به مصرف داروهای خاص نیز باعث خارش پوست می شود.

برخی اوقات هم علت خارش پوست قابل تشخیص نیست.عوارض خارش پوست

خارش پوستی شدید یا خارشی که بیش از 6 هفته طول بکشد (خارش مزمن) می تواند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد. این عارضه حتی ممکن است باعث ایجاد اختلال در خواب یا باعث بروز اضطراب یا افسردگی شود.

خارش و خراش طولانی مدت می تواند شدت خارش را افزایش دهد و به احتمال زیاد منجر به آسیب پوستی، عفونت و زخم می شود.

بهترين مواد غذايی برای پوست


با تحقیقات بیشتر دانشمندان درباره رژیم غذایی و بدن به طور فراینده ای روشن می شود آنچه می خورید می تواند بر حفظ سلامت کلی و پوست تاثیر بسزایی بگذارد. به گزارش هلث لاین، در این مقاله چند مورد از بهترین مواد غذایی برای حفظ سلامت پوست مورد بررسی قرار گرفته استماهی چرب

ماهی های چرب مانند قزل آلا، خال خالی و شاه ماهی مواد غذایی عالی برای سلامت پوست محسوب می شوند. آنها به عنوان منابع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 برای حفظ سلامت پوست مهم هستند. اسیدهای چرب امگا 3 برای کمک به حفظ ضخامت، نرمی و مرطوب نگه داشتن پوست گزینه ضروری محسوب می شوند. در حقیقت، کمبود اسید چرب امگا 3 می تواند باعث خشکی پوست شود.

چربی های امگا 3 موجود در ماهی باعث کاهش التهاب ایجاد کننده قرمزی و آکنه می شود. آنها حتی می توانند حساسیت پوست نسبت به اشعه مضر فرابنفش خورشید را کاهش دهند. برخی از مطالعات نشان می دهند مصرف مکمل های روغن ماهی به مبارزه با شرایط التهابی و خودایمنی تاثیر گذار روی پوست مانند پسوریازیس و لوپوس کمک می کند.

علاوه بر این، ماهی های چرب به عنوان منبع ویتامین E یکی از مهمترین آنتی اکسیدان ها برای پوست محسوب می شود. دریافت مقدار کافی ویتامین E برای محافظت از پوست در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و التهاب ضروری است، همچنین این نوع غذاهای دریایی به عنوان منبع پروتئین با کیفیت بالا برای حفظ استحکام و یکپارچگی پوست مورد نیاز است. در نهایت ماهی زینک، یک ماده معدنی ضروری برای تنظیم موارد زیر را برای بدن تامین می کند:

التهاب
حفظ سلامت کلی پوست
تولید سلول های جدید پوست
کمبود زینک می تواند منجر به التهاب پوست، ایجاد ضایعات و تاخیر در بهبود زخم شودآووکادو


چربی های سالم سرشار در آووکادو برای بسیاری از عملکردها در بدن از جمله حفظ سلامت پوست گزینه مفیدی محسوب می شود. دریافت مقدار کافی از این چربی ها برای حفظ انعطاف پذیری و مرطوب نگه داشتن پوست ضروری است.

نتایج مطالعه ای روی بیش از 700 زن نشان داد مصرف زیاد چربی کل – به ویژه انواع چربی های سالم موجود در آووکادو – با پوست لطیف و شاداب تری مرتبط است، همچنین شواهد اولیه نشان می دهند آووکادو حاوی ترکیباتی است که به محافظت از پوست در برابر آسیب خورشید کمک می کند.

آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش روی پوست باعث ایجاد چین و چروک و سایر علائم پیری می شود. به علاوه، آووکادو به عنوان منبع خوبی از ویتامین E، یک آنتی اکسیدان مهم به محافظت از پوست در برابر آسیب اکسیداتیو کمک می کند. اکثر آمریکایی ها ویتامین E کافی را از طریق رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند.

جالب اینجاست به نظر می رسد ویتامین E در ترکیب با ویتامین C موثرتر عمل می کند. ویتامین C برای حفظ سلامت پوست نیز گزینه ضروری محسوب می شود. پوست برای ایجاد کلاژن، اصلی ترین پروتئین ساختاری، حفظ سلامت و تقویت پوست به آن نیاز دارد.

این روزها کمبود ویتامین C نادر است، اما علائم رایج آن شامل خشکی پوست، پوست خشن و پوسته پوسته است که به راحتی کبود می شود، همچنین ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان از پوست در برابر آسیب های اکسیداتیو ناشی از خورشید و محیط محافظت می کند که می تواند منجر به بروز علائم پیری شود.

یک وعده 100 گرمی یا حدود یک دوم آووکادو، 14 درصد از ارزش روزانه ویتامین E و 11 درصد از ارزش روزانه ویتامین C را برای بدن تامین می کند.گردو

فواید مفید و متنوع گردو آن را به یک ماده غذایی عالی برای پوست سالم تبدیل می کند. گردو منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری محسوب می شود، چربی هایی که بدن قادر به تولید آنها نیست. در حقیقت، گردو غنی تر از سایر آجیل ها از نظر اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 است.

رژیم غذایی شامل چربی های امگا 6 بیش از حد باعث التهاب از جمله شرایط التهابی پوست مانند پسوریازیس می شود. از سوی دیگر، چربی های امگا 3 التهاب را در بدن از جمله در پوست کاهش می دهد. در حالی که اسیدهای چرب امگا 6 در رژیم غذایی غربی فراوان است، اما منابع اسیدهای چرب امگا 3 نادر است.

از آنجا که گردو حاوی نسبت مناسبی از این اسیدهای چرب است به مبارزه با پاسخ احتمالی التهابی به بیش از حد امگا 6 کمک می کند. علاوه بر این، گردو حاوی مواد مغذی دیگری است که پوست برای عملکرد صحیح و سالم ماندن به آن نیاز دارد. یک اونس معادل 28 گرم گردو حاوی 8 درصد از ارزش روزانه مورد نیاز بدن برای زینک است.

زینک برای عملکرد مناسب پوست به عنوان یک مانع ضروری عمل می کند، همچنین برای التیام زخم و مبارزه با باکتری ها و التهاب گزینه مفیدی محسوب می شود. علاوه بر این، گردو مقادیر کمی آنتی اکسیدان ویتامین E و سلنیوم، علاوه بر چهار تا پنج گرم پروتئین در هر اونس معادل 28 گرم را برای بدن تامین می کند


تخمه آفتابگردان

به طور کلی، آجیل و دانه ها منابع خوبی از مواد مغذی تقویت کننده پوست هستند. تخمه آفتابگردان یک مثال عالی است. یک اونس معادل 28 گرم تخمه آفتابگردان دارای 49 درصد از ارزش روزانه برای ویتامینE ، 41 درصد از ارزش روزانه برای سلنیوم، 14 درصد از ارزش روزانه برای زینک و 5.5 گرم پروتئین استسیب زمینی های شیرین

بتاکاروتن به عنوان یک ماده مغذی در گیاهان یافت می شود. به عنوان پروویتامین A عمل می کند یعنی در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. بتاکاروتن در پرتقال و سبزی هایی مانند هویج، اسفناج و سیب زمینی شیرین یافت می شود.

سیب زمینی شیرین یک منبع عالی محسوب می شود، یک وعده شامل یک دوم فنجان معادل  1/2 فنجان  گرم سیب زمینی شیرین پخته حاوی بتا کاروتن کافی برای تامین بیش از 6 برابر از ارزش روزانه ویتامین A است.
کاروتنوئیدها مانند بتا کاروتن به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی به حفظ سلامت پوست کمک می کنند. هنگام مصرف این آنتی اکسیدان در پوست گنجانده شده و به محافظت از سلول های پوست در برابر قرار گرفتن در معرض نور خورشید کمک می کند. این امر از آفتاب سوختگی، مرگ سلولی و خشکی و چین و چروک پوست جلوگیری می کند. جالب است مقادیر بالای بتاکاروتن نیز رنگ نارنجی گرمی را به پوست می بخشد و به حفظ ظاهر کلی سالم تر پوست کمک می کندفلفل دلمه ای قرمز یا زرد

فلفل دلمه ای مانند سیب زمینی شیرین منبع عالی بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند. یک فنجان معادل 149 گرم فلفل دلمه ای قرمز خرد شده حاوی معادل 156 درصد از ارزش روزانه برای ویتامین A است، همچنین یکی از بهترین منابع ویتامین C محسوب می شوند.

ویتامین C برای ایجاد پروتئین کلاژن برای حفظ استحکام و تقویت پوست گزینه ضروری محسوب می شود. یک فنجان معادل 149 گرم فلفل دلمه ای 211 درصد از ارزش روزانه را برای ویتامین C تامین می کند. نتایج یک مطالعه مشاهده ای بزرگ شامل زنان خوردن مقدار زیادی ویتامین C را با کاهش خطر چین و چروک و خشکی پوست با افزایش سن مرتبط می داندکلم بروکلی

کلم بروکلی سرشار از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم برای حفظ سلامت پوست از جمله زینک، ویتامین A و C است، همچنین حاوی لوتئین، یک کاروتنوئید است که مانند بتا کاروتن عمل می کند. لوتئین از پوست در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند که می تواند باعث خشکی و چین و چروک پوست شود.

ترکیب خاصی به نام سولفورافان موجود در گل های کلم بروکلی دارای مزایای بالقوه چشمگیری است. حتی اثرات ضد سرطانی از جمله روی برخی از انواع سرطان پوست دارد. سولفورافان نیز به عنوان یک عامل محافظ قوی در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید است. به دو طریق عمل می کند: خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر و فعال کردن سایر سیستم های محافظتی در بدن.

در مطالعات آزمایشگاهی سولفورافان تعداد سلول های پوست را که از اشعه ماوراء بنفش کشته می شوند تا 29 درصد کاهش داد و محافظت تا 48 ساعت به طول انجامید. شواهد نشان می دهد سولفورافان به حفظ سطح کلاژن در پوست نیز کمک می کندگوجه فرنگی ها

گوجه فرنگی به عنوان منبع عالی ویتامین C حاوی تمام کاروتنوئیدهای اصلی از جمله لیکوپن است. تحقیقات نشان می دهند بتاکاروتن، لوتئین و لیکوپن از پوست در برابر آسیب ناشی از نور خورشید محافظت می کند، همچنین به جلوگیری از چین و چروک نیز کمک می کند.

کاروتنوئید سرشار در گوجه فرنگی آن را به یک ماده غذایی عالی برای حفظ سلامت پوست تبدیل می کند. ترکیب مواد غذایی سرشار از کاروتنوئید مانند گوجه فرنگی با منبع چربی مانند پنیر یا روغن زیتون را در نظر بگیرید زیرا چربی جذب کاروتنوئیدها را افزایش می دهدسویا

سویا حاوی ایزوفلاون ها است، گروهی از ترکیبات گیاهی که استروژن را در بدن تقلید یا مسدود می کنند. ایزوفلاون ها برای چندین قسمت بدن از جمله پوست گزینه مفیدی محسوب می شود. یک مطالعه کوچک شامل زنان میانسال نشان داد مصرف ایزوفلاون سویا هر روز به مدت هشت تا 12 هفته چین و چروک های ریز را کاهش داده و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد.

در زنان یائسه، سویا ضمن بهبود خشکی پوست تولید کلاژن را افزایش می دهد که به صاف و قوی نگه داشتن پوست کمک می کند. این ایزوفلاون ها نه تنها به محافظت از سلول های داخل بدن در برابر آسیب بلکه پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک می کند که خطر ابتلا به برخی از سرطان های پوست را کاهش می دهد.شکلات تلخ

اگر برای مصرف شکلات به دلیل دیگری نیاز دارید به این نکته توجه کنید تاثیر کاکائو روی پوست بسیار خارق العاده است. پس از 6 تا 12 هفته از مصرف پودر کاکائو سرشار از آنتی اکسیدان ها به صورت روزانه، شرکت کنندگان در یک مطالعه پوست بهتر و هیدراته تری را تجربه کردند.

علاوه بر این، پوست آنها کمتر خشن و پوسته پوسته شده بود، نسبت به آفتاب سوختگی حساسیت کمتری و جریان خون بهتری داشت که مواد مغذی بیشتری را برای پوست به ارمغان می آورد. یک مطالعه دیگر نیز نشان داد مصرف20 گرم شکلات تلخ با آنتی اکسیدان بالا در روز می تواند به پوست اجازه دهد تا دو برابر بیشتر از اشعه ماوراء بنفش قبل از سوختن در مقایسه با خوردن شکلات کم آنتی اکسیدان مقاومت کند.

چندین مطالعه دیگر نتایج مشابهی را از جمله بهبود ظاهر چین و چروک گزارش می دهند. با این حال، به خاطر داشته باشید حداقل یک مطالعه اثرات قابل توجهی پیدا نکرده است. شکلات تلخ حداقل 70 درصدی را برای بهره مندی از مزایای آن بخرید


چای سبز

چای سبز از پوست در برابر آسیب و پیری محافظت می کند. ترکیبات قوی موجود در چای سبز کاتچین نامیده می شوند و از چندین جهت برای بهبود سلامت پوست مفید هستند. چای سبز مانند چندین ماده غذایی دیگر حاوی آنتی اکسیدان می تواند به محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از آفتاب کمک کند.

یک مطالعه 12 هفته ای شامل 60 زن نشان داد نوشیدن روزانه چای سبز می تواند قرمزی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید را تا 25 درصد کاهش دهد، همچنین چای سبز رطوبت، زبری، ضخامت و قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد.

در حالی که چای سبز یک انتخاب عالی برای حفظ سلامت پوست محسوب می شود ممکن است بخواهید از نوشیدن چای با شیر اجتناب کنید زیرا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شیر می تواند اثر آنتی اکسیدان های چای سبز را کاهش دهدانگور قرمز

رسوراترول موجود در انگور قرمز ترکیبی که از پوست انگور قرمز به دست می آید، مشهور است. رسوراترول طیف وسیعی از مزایا برای سلامتی از جمله کاهش اثرات پیری دارد. مطالعات در فاز آزمایشگاهی نشان می دهند به کاهش تولید رادیکال های آزاد مضر که به سلول های پوست آسیب می رسانند و باعث علائم پیری می شوند نیز کمک می کند.

این ترکیب مفید در شراب قرمز نیز یافت می شود. متاسفانه، شواهد زیادی وجود ندارد که میزان رسوراترول دریافتی از یک لیوان شراب قرمز برای تاثیر بر پوست کافی باشد و از آنجا که شراب قرمز یک نوشیدنی حاوی الکل است، نوشیدن بیش از حد آن تاثیرات منفی دارد، بنابراین بهتر است مصرف انگور قرمز و انواع توت ها را افزایش دهید.
در پایان

آنچه می خورید می تواند روی سلامت پوست تاثیر بسزایی بگذارد، بنابراین برای محافظت از پوست خود به میزان کافی مواد مغذی ضروری دریافت کنید. مواد غذایی موجود در این لیست گزینه های فوق العاده ای برای حفظ سلامت، قوی و جذاب بودن پوست محسوب می شوند.

مزایای شگفت انگیز پیازچه

 

طعم پیازچه کمی ملایم تر از پیاز معمولی است و می توان آن را به صورت پخته یا خام نیز خورد. پیازچه در تهیه بیشتر پیش غذاهای چینی به عنوان یکی از مواد اصلی کاربرد دارد.
جدا از این، یکی از سالم ترین گزینه هاست که باید مورد توجه قرار گیرد. به گزارش فود تن دی تی وی، در اینجا فهرستی از فواید شگفت انگیز پیازچه آورده شده است که به شما در دور نگه داشتن بسیاری از بیماری ها کمک می کند، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را بخوانید.پیازچه خطر سرطان را کاهش می دهد
پیازچه به عنوان منبع عالی گوگرد برای سلامت کلی بدن بسیار مفید است. ترکیباتی مانند آلیل سولفید و فلاونوئیدهای موجود در پیازچه ضمن جلوگیری از سرطان با آنزیم های تولید کننده سلول های سرطانی مبارزه می کند. برای جلوگیری از سرطان قدم بردارید و با گنجاندن بیشتر پیازچه در رژیم غذایی روزانه خود تغذیه سالم را شروع کنید.


پیازچه سطح قند خون را کاهش می دهد
گوگرد موجود در پیازچه نیز در کاهش سطح قندخون نقش اصلی را بازی می کند. به دلیل وجود ترکیباتی مانند گوگرد در پیازچه توانایی تولید انسولین در بدن افزایش می یابد که این امر تا حدود زیادی به جلوگیری از دیابت کمک می کند.

 


پیازچه به هضم غذا کمک می کند
پیازچه در اغلب موارد همیشه به عنوان پیش غذا ترجیح داده می شود. پیازچه سرشار از فیبر به هضم بهتر غذا کمک می کند، بنابراین می توانید برای شام یا ناهار آن را با سبزیجات دیگر ترکیب کنید، اما یادتان باشد آن را در برنامه غذایی روزانه خود چه به صورت پخته و چه خام بگنجانید.


پیازچه از بینایی خوب حمایت می کند
کاروتنوئید موجود در پیازچه به بینایی و حفظ سلامت آن کمک می کند، همچنین سرشار از ویتامین A است که مانع از ایجاد مشکلاتی پیرامون بینایی چشم می شود. پیازچه را با مقداری هویج و خیار میل کنید زیرا هنگام مصرف به شکل سالاد و ترکیب با سبزیجات دیگر طعم خوبی دارد.


پیازچه از سرماخوردگی و آنفلوآنزا جلوگیری می کند
خواص ضدباکتریایی و ضدویروسی پیازچه آن را به دارویی عالی برای مبارزه با ویروس و آنفولانزا تبدیل می کند، همچنین به کاهش مخاط اضافی کمک می کند و بای سرما زمستان که اغلب باعث آزار می شود مبارزه می کند. اکنون که فهرتسی از مزایای شگفت انگیز پیازچه را در اختیار دارید از همین امروز آن را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

علائم زردی در نوزاد و راه های درمان آن

 

زردی نوزاد به عنوان یک بیماری شایع به ویژه در نوزادانی که قبل از 38 هفته بارداری متولد می شوند (نوزادان نارس) و برخی از نوزادان شیرده مشاهده می شود.
زردی نوزاد به طور معمول به این دلیل اتفاق می افتد که کبد کودک آنقدر بالغ نیست که بتواند از شر بیلی روبین موجود در جریان خون خلاص شود. در برخی نوزادان وجود یک بیماری زمینه ای باعث زردی می شود. بیشتر نوزادانی که بین 35 هفته بارداری و دوران کامل بارداری متولد می شوند نیازی به درمان زردی ندارند.
به ندرت سطح بیلی روبین خون که به طور غیرمعمول زیاد است می تواند نوزاد تازه متولد شده را در معرض خطر آسیب مغزی به ویژه با وجود برخی از عوامل خطرزا برای زردی شدید قرار می دهد.

 

 علائم زردی در نوزادان
زردی پوست و سفیدی چشم به عنوان نشانه اصلی زردی نوزاد به طور معمول بین روز دوم و چهارم پس از تولد ظاهر می شود. برای بررسی زردی نوزاد به آرامی روی پیشانی یا بینی کودک فشار دهید.
اگر در محل فشار پوست زرد رنگ به نظر می رسد به احتمال زیاد کودک زردی خفیف دارد. اگر کودک زردی ندارد رنگ پوست باید برای لحظه ای کمی روشن تر از رنگ طبیعی آن باشد.
به گزارش مایوکلینیک، در نظر داشته باشید کودک خود را در شرایط نوری مناسب ترجیحا در نور طبیعی روز معاینه کنید.


چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟
اکثر بیمارستان ها سیاست بررسی زردی نوزادان قبل از ترخیص را دارند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند نوزادان تازه متولد شده از نظر زردی طی معاینات معمول پزشکی و حداقل هر 8 تا 12 ساعت در بیمارستان بستری شوند.
کودک باید از نظر زردی بین روز سوم و هفتم پس از تولد زمانی که سطح بیلی روبین به اوج می رسد مورد معاینه قرار گیرد.
اگر کودک زودتر از 72 ساعت پس از تولد ترخیص شد باید بررسی زردی طی 2 روز پس از ترخیص توسط پزشک انجام شود. علائم یا نشانه های زیر زردی شدید یا عوارض ناشی از بیلی روبین اضافی را نشان می دهد. اگر:


پوست کودک زردتر می شود
پوست شکم، بازوها یا پاهای کودک زرد به نظر می رسد
سفیدی چشم کودک زرد به نظر می رسد
کودک بی حال یا بیمار به نظر می رسد یا بیدار کردنش سخت است
کودک وزن اضافه نمی کند یا تغذیه ضعیفی دارد
کودک گریه های شدید می کند
کودک علائم یا نشانه های نگران کننده ای را نشان می دهد

 علت بروز زردی نوزاد
بیلی روبین اضافی به عنوان دلیل اصلی زردی در نوزادان شناخته می شود. بیلی روبین به عنوان مسئول رنگ زرد بیماری زردی یک قسمت طبیعی از رنگدانه است که از تجزیه سلول های قرمز خون “استفاده شده” آزاد می شود.
نوزادان به دلیل تولید بیشتر و تجزیه سریع تر گلبول های قرمز در چند روز نخست زندگی بیلی روبین بیشتری نسبت به بزرگسالان تولید می کنند. به طور معمول کبد بیلی روبین را از جریان خون فیلتر کرده و در مجاری روده آزاد می کند.
کبد نابالغ یک نوزاد تازه متولد شده اغلب نمی تواند بیلی روبین را با سرعت کافی حذف کند و باعث وجود بیلی روبین اضافی می شود. زردی ناشی از این شرایط طبیعی نوزاد زردی فیزیولوژیک نامیده می شود و به طور معمول در روز دوم یا سوم زندگی نمایان می شود.


علل دیگر زردی نوزاد
ممکن است یک اختلال زمینه ای باعث زردی نوزاد شود. در این موارد زردی اغلب خیلی زودتر یا خیلی دیرتر از شکل رایج زردی نوزاد ظاهر می شود. بیماری ها یا شرایطی که می توانند باعث زردی شوند عبارتند از:


خونریزی داخلی
عفونت در خون کودک (سپسیس)
سایر عفونت های ویروسی یا باکتریایی
ناسازگاری بین خون مادر و نوزاد
سوءعملکرد کبد
آترزی صفراوی، وضعیتی که در آن مجاری صفراوی کودک مسدود یا زخم شده است
کمبود آنزیم
یک ناهنجاری گلبول های قرمز کودک که باعث تجزیه سریع می شود

 عوامل خطر زردی نوزاد
عوامل عمده خطر زردی به ویژه نوع شدید عوارضی ایجاد می کند که عبارتند از:


تولد زودرس. نوزادی که قبل از 38 هفته حاملگی متولد شده باشد ممکن است نتواند بیلی روبین را به همان سرعتی که نوزادان بلوغ انجام می دهند پردازش کند، همچنین نوزادان نارس کمتر تغذیه می کنند و حرکات روده کمتری دارند در نتیجه بیلی روبین کمتر از طریق مدفوع دفع می شود.


کبودی قابل توجه هنگام تولد. نوزادانی که حین زایمان دچار کبودی می شوند در اثر زایمان به آن دچار می شوند در نتیجه تجزیه سلول های قرمز خون بیشتر میزان بیلی روبین بالاتری دارند.
گروه خونی. اگر گروه خونی مادر با نوزاد متفاوت باشد کودک آنتی بادی از طریق جفت دریافت کرده که باعث تجزیه سریع و غیرطبیعی گلبول های قرمز می شود.


شیر دادن. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به ویژه آنهایی که در شیردهی یا تغذیه کافی از شیردهی مشکل دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زردی هستند. کمبود آب بدن یا مصرف کم کالری نیز به بروز زردی منجر می شود.
با این حال، به دلیل مزایای شیردهی متخصصان هنوز انجام آن را توصیه می کنند. مهم است کودک به اندازه کافی غذا بخورد و به اندازه کافی هیدراته بماند.
نژاد. مطالعات نشان می دهد خطر ابتلا به زردی در نوزادان از نژاد آسیای شرقی بیشتر است.


عوارض زردی در نوزاد
مقادیر زیاد بیلی روبین که باعث زردی شدید می شود در صورت عدم درمان می تواند باعث بروز عوارض جدی شود.
انسفالوپاتی حاد بیلی روبین
بیلی روبین برای سلول های مغز سمی است. اگر نوزاد مبتلا به زردی شدید باشد خطر رسیدن بیلی روبین به مغز بیماری به نام انسفالوپاتی بیلی روبین حاد وجود دارد که درمان سریع آن می تواند از آسیب قابل توجه پایدار جلوگیری کند. علائم انسفالوپاتی بیلی روبین حاد در نوزاد مبتلا به زردی عبارتند از:


بی حالی
مشکل بیداری
گریه با شدت بالا
مکیدن یا تغذیه ضعیف
قوس عقب گردن و بدن
تب
کرن ‌ایکتروس
کرن اکتروس به عنوان یک سندرم در صورت بروز انسفالوپاتی بیلی روبین حاد باعث آسیب دائمی به مغز می شود. این سندرم منجر به موارد زیر می شود:
حرکات غیرارادی و کنترل نشده (فلج مغزی اتتوئید)
نگاه دائمی به سمت بالا
از دست دادن شنوایی
رشد نامناسب مینای دندان
جلوگیری از زردی نوزاد


بهترین پیشگیری از زردی نوزاد تغذیه کافی است. نوزادان شیرده باید طی چند روز نخست زندگی خود 8 تا 12 بار در روز تغذیه کنند. نوزادان تغذیه شده با شیر خشک باید به طور معمول حدود 30 تا 60 میلی لیتر شیرخشک هر 2 تا 3 ساعت در هفته نخست داشته باشند.

فواید کدو تنبل چیست؟

 

کدو تنبل یا کدو حلوایی از خانوده کدوها است که اغلب مردم فکر می کنند فقط به عنوان بخشی از تزئین سنتی جشن هالووین یا مراسم شکرگزاری می توان از آن استفاده کرد، با این حال گوشت گیاه کدو حلوایی طیف وسیعی از فواید سلامتی را در خارج از این جشن ها برای بدن مي كند

 


کدو تنبل یک گیاه بسیار مغذی و کم کالری، اما سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که همه این خواص در دانه ها، برگ ها و آب میوه آن موجود است. روش های زیادی برای ترکیب کدو حلوایی در دسرها، سوپ ها، سالادها، مواد غذایی کنسرو شده و حتی به عنوان جایگزین کره وجود دارد.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، در ادامه بسیاری از فواید کدو تنبل و روش های گنجاندن آن در رژیم غذایی سالم توضیح داده می شود. کدو حلوایی دارای یکسری مزایای خارق العاده است از جمله اینکه یکی از شناخته شده ترین منابع بتاکاروتن به شمار می آید.


بتاکاروتن به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی به سبزی ها و میوه های نارنجی رنگ زندگی و گرمی می بخشد، بدن نیز هر نوع بتاکاروتن مصرف شده را به ویتامین A تبدیل می کند. مصرف مواد غذایی با حجم بالای بتاکاروتن فواید زیر را به همراه دارد:


کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان، محافظت در برابر آسم و بیماری های قلبی و کاهش خطر دژنراسیون ماکولای وابسته به سن.
بسیاری از مطالعات نشان می دهند مصرف مواد غذایی گیاهی بیشتر مانند کدو حلوایی خطر چاقی و مرگ و میر را کاهش می دهد، همچنین می تواند با کمک به پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی به فرد کمک کند. به علاوه باعث حفظ سلامت پوست و مو، افزایش انرژی و شاخص توده بدن سالم می شود.


تحقیقات مزایای زیادی را برای کدو حلوایی نشان می دهد از جمله:


تنظیم فشار خون با کدو حلوایی
مصرف کدو حلوایی برای قلب مفید است، فیبر، پتاسیم و ویتامین C موجود در کدو تنبل از سلامت قلب پشتیبانی می کنند. نتایج یک مطالعه در سال 2017 روی دو هزار و 722 شرکت کننده نشان داد مصرف پتاسیم کافی تقریبا به اندازه کاهش سدیم در درمان فشار خون نقش دارد.
فشار خون بالا یک عامل خطر برای بیماری های قلبی محسوب می شود، به طور معمول کاهش مصرف سدیم شامل مصرف وعده هایی است که حاوی نمک کمی هستند یا اصلا نمک ندارند. براساس گزارش دفتر مکمل های غذایی موسسه ملی بهداشت، مصرف پتاسیم بیشتر خطر ابتلا به سایر انواع بیماری های قلبی عروقی را نیز کاهش می دهد. البته برای تایید تاثیرات مصرف کدو حلوایی بر سکته مغزی و خطر بیماری های قلبی عروقی تحقیقات بیشتری نیاز است.


کاهش خطر ابتلا به سرطان با کدو حلوایی
مطالعه ای در سال 2016 نشان دهنده رابطه مثبت بین رژیم غذایی غنی از بتاکاروتن و سرکوب تومور در سرطان پروستات است، همچنین نتایج یک مطالعه مقطعی در سال 2014 نشان می دهد بتاکاروتن سرعت رشد سرطان روده بزرگ را در جمعیت ژاپن کاهش داده است.

معرفی میوه های معجزه‌ آسا در درمان بیماری‌

 

‌شاید برای شما هم پیش‌آمده و شنیده باشید خیلی از بیماران با خوردن میوه و بدون استفاده از داروهای شیمیایی سلامت خود را به دست آورده‌اند.

برای درمان دیابت سیب بخورید:

اگر شما مبتلا به دیابت هستید سیب یک میوه بسیار عالی در رژیم غذایی شما است. سیب حاوی مواد معدنی، فیبرهای محلول و آنتی‌اکسیدان و ویتامین c است.
برای کنترل قند خونتان سیب بخورید.
 سیب سرشار از پکتین است که کلسترول خون را پایین می‌آورد و این ماده به سم‌زدایی بدن و حذف مواد مضر کمک می‌کند.
همچنین نیازهای بدن به انسولین را هم تا ۳۵ درصد کاهش می‌دهد. با خوردن یک سیب در روز نیاز به پزشک ندارید.

 اگر عصبی هستید گیلاس بخورید:

میوه گیلاس مسکن اعصاب است. چربی اشباع‌شده در گیلاس بسیار کم است و همچنین مانند سایر گیاهان کلسترول و سدیم ندارد و از طرف دیگر دارای فیبر خوراکی بالا و ویتامین C است.
مطالعات نشان می‌دهد که رنگ‌دانه موجود در گیلاس به رفع مشکلات و دردهای عروقی کمک می‌کند. این رنگ‌دانه‌ها محتوی آنتوسیانین هستند.
 آنتوسیانین موجود در گیلاس‌های ترش ۱۰ برابر خاصیت ضدالتهاب آسپرین عمل می‌کنند. البته این ماده مثل آسپرین، معده را تحریک نمی‌کند.
 گیلاس خاصیت سم‌زدایی نیز دارد.
 ازآنجاکه میوه گیلاس دارای چربی و نشاسته کم و فیبر زیاد است مصرف آن در حد مناسب به مبتلایان دیابت و ورم مفاصل توصیه می‌شود. اگر به هنگام خوابیدن دچار مشکل هستید و خوابتان نمی‌برد گیلاس بهترین میوه است و آرامش شمارا تضمین می‌کند.  گیلاس از پیری زودرس نیز جلوگیری می‌کند.اگر گلودرد دارید و احساس سرماخوردگی می‌کنید، آناناس بخورید:

آناناس حاوی آنزیم بروملین و ویتامین‌های A و C، منیزیم، منگنز و پتاسیم است که با تقویت سیستم دفاعی بدن، مقابله با عفونت‌ها را برای بدن آسان‌تر می‌کند.
بروملین موجود در آناناس قادر است که ترشحات بینی، سینوزیت یا برونشیت را روان‌کرده و باعث دفع آن‌ها شود.
نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که به مدت ۶ روز بروملین دریافت کرده‌اند ۸۳ درصد راحت‌تر توانسته‌اند از شر التهاب‌های مجاری تنفسی خلاص شوند.
دانشمندان هندی در سال ۲۰۱۰ تأثیر شربت تهیه‌شده با مخلوطی از آب آناناس، نمک، فلفل سیاه و عسل را روی بیماران آزمایش کردند. نتایج نشان داد که این نوشیدنی نسبت به شربت سرفه در آرام کردن سرفه و رفع ناراحتی گلو مؤثرتر است.اگر از بیماری آسم رنج می‌برید موز بخورید:

یک بررسی منتشرشده در مجله تنفسی اروپا نشان داد که موز ممکن است خس‌خس کردن کودکان مبتلابه آسم را کاهش دهد. این ممکن است به دلیل محتوای آنتی‌اکسیدان‌ها و پتاسیم بالایش باشد که می‌تواند عملکرد شش را بهبود بخشد.برای جلوگیری از سکته مغزی و قلبی توت‌فرنگی بخورید:

متخصصان تغذیه معتقدند توت‌فرنگی به علت داشتن مقادیر زیادی فیبر ، پتاسیم ، آنتی‌اکسیدان و انواع ویتامین‌ها  باعث کاهش  لخته‌های خون در سر شده و سکته مغزی را کاهش می‌دهد .
 این میوه چربی خون را افزایش و فشارخون را کاهش می‌دهد و در کاهش ابتلا به سرطان مؤثر است .
 مصرف منظم آنتوسیانین نوعی فلاونوئید که در خانواده توت‌ها است، خطر حمله قلبی را تا ۳۲ درصد در زنان جوان و میان‌سال کاهش می‌دهد.
 پتاسیم و فیبر موجود در توت‌فرنگی هم برای قلب مفید است ، تحقیقات نشان می‌دهد توت‌فرنگی باعث کاهش نوعی آمینواسید که به لایه داخلی رگ‌ها آسیب می‌رساند، می‌شود.برای مقابله با سنگ کلیه پرتقال بخورید:

آب‌پرتقال بهتر از سایر آب‌میوه مرکبات از تشکیل مجدد سنگ‌های کلیه جلوگیری می‌کند.
در میان آب‌میوه‌ها، آب‌پرتقال بیش از همه سطوح سیترات را در ادرار بالا می‌برد.
این به معنی کاهش کریستالیزه شدن اوریک‌اسید و اگزالات کلسیم و باعث کاهش تشکیل سنگ است.هندوانه میوه ای برای درمان پروستات:

هندوانه میوه‌ای پرآب است و حاوی ویتامین‌های A، B6 و C و همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها و آمینواسیدهاست.
 این میوه تابستانی همچنین فاقد چربی است و در هر پیمانه فقط ۴۰ کالری دارد.
 از دیگر خواص هندوانه می‌توان به مقادیر بالای پتاسیم و لیکوپِن اشاره کرد.
این ماده مغذی علاوه‌بر حفظ سلامت قلب و استخوان‌ها در پیشگیری از سرطان پروستات نیز مؤثر است.
 هرچه هندوانه رسیده‌تر و قرمزتر باشد، لیکوپِن بیشتری خواهد داشت.
تمشک
سرشار از اسید لاجیک و آنتی اکسیدان که می تواند به جلوگیری از سرطانهای ناحیه گردن، مری و روده بزرگ کمک کند. عصاره تخم تمشک متابولیسم بدن را افزایش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند.شاه توت
رنگ این میوه از آنتی اکسیدان موجود در آن به نام آنتوسیامین می آید که خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش می دهد. عصاره این میوه می تواند سرعت رشد سلول های سرطانی ریه را کندتر کند. در یونان باستان به این میوه ضد نقرس می گفتند و از آن برای درمان این بیماری کمک می گرفتند.گلابی
گلابی سرشار از فیبرهای محلول است که می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند. فیبرهای محلول ممکن است به کاهش میزان کلسترول خون هم کمک و از بیماری های قلبی جلوگیری کنند.خربزه
خربزه دارای ویتامین A است، از این رو در ترمیم و تجدید سلولهای بدن نقش دارد و با داشتن خاصیت ادرارآور بودن در بیماریهای سنگ کلیه و مثانه مفید است، در این بیماریها باید نمک و فلفل کمتر خورده شود.

خربزه سرشار از ویتامین‌های A ،D و C و سلولز است؛ خربزه به‌علت دارا بودن خاصیت ملیّن، برای معالجه یبوست تجویز می‌شود.
اگر گوشت خربزه را له کنید و به‌صورت مرهم روی سوختگی‌های سطحی پوست بدن بگذارید، آن را معالجه خواهد کرد؛
 تخم خربزه برای سرفه حاد، درد سینه و حلق و تبهای شدید مفید است.
خربزه باعث افزایش شیر در زنان شیرده می‌شود؛ مغز تخم خربزه بو‌داده، طبیعت گرم دارد.
خربزه برای اشخاص مبتلا به سل ریوی و کم‌خونی مفید است؛
خربزه، رنگ چهره را روشن می‌کند و بیماری استسقاء (احساس تشنگی دائمی) را درمان می‌کند.
 خربزه به هضم غذا کمک می‌کند و رودل را برطرف می‌کند؛ خوردن 8 گرم دم‌کرده پوست خشک‌شده خربزه‌، سنگ مثانه را دفع می‌کند                عکس 11
کیوی برای بهبود گوارش
کیوی تنها میوه حاوی یک آنزیم پروتئولیتیک به نام اکتینیدین است که روند گوارش را بهبود می بخشد.
 اکتینیدین به طور ویژه برای تجزیه پروتئین های غذایی از جمله شیر، گوشت، تخم مرغ، حبوبات، و غلات مهم است.زردآلود برای از بین بردن سنگ کلیه:
یکی از موثرترین میوه‌ها برای ورزشکان و کسانی که به فعالیت سنگین می‌پردازند مصرف روزانه زردآلو است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، اما به شرط اینکه بعد از نوشیدن آب مصرف نشود.
 بهتر است در زمستان برگه زردآلو و و در تابستان میوه آن مصرف شود؛ چرا که به علت وجود مقداری اسید سالسیلیک در زرد آلو برای درمان سنگ کلیه، باز شدن گرفتگی مفاصل و رماتیسم مفید است.انجیر برای بهبود یبوست:
انجیر با وجود مواد مغذی فراوان مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر، ویتامین‌ها A، B و C در خود یکی از بهترین میوه‌ها برای پاکسازی روده بزرگ و در نهایت رفع یبوست است.
 این ماده غذایی از نظر طب سنتی دارای طبع گرم است و می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، زیاد شدن ادرار و افزایش وزن شود.
 اما مصرف آن برای کسانی که به کبد ضعیف مبتلا هستند به شدت مضر است به همین منظور برای پیشگیری از چرب شدن و آسیب به کبد خوردن آن با گردو توصیه می‌شود.
حتما به یاد داشته باشید که اگر با خوردن زیاد انجیر به نفخ شکم، اسهال، بروز اختلالات در معده و روده مبتلا شدید حتما با مصرف کرفس از زیان آن جلوگیری کنید.عفونت کلیه

 

عفونت های کلیه اغلب در اثر عفونت در مجاری ادراری ایجاد می شود که به یک یا هر دو کلیه سرایت می کند.
عفونت کلیه می تواند به صورت ناگهانی یا مزمن باشد و اغلب دردناک است. در صورت عدم درمان به موقع حتی می تواند زندگی فرد را تهدید کند. به گزارش هلث لاین، اصطلاح پزشکی عفونت کلیه پیلونفریت است.علائم عفونت کلیه
علائم عفونت کلیه به طور معمول دو روز پس از عفونت ظاهر می شوند. بسته به سن علائم این عفونت می تواند متفاوت باشد. علائم شایع عبارتند از:
درد در ناحیه شکم، پشت، کشاله ران یا پهلو
حالت تهوع یا استفراغ
تکرر ادرار یا این احساسی که باید ادرار کنید
سوزش یا درد هنگام ادرار کردن
وجود چرک یا خون در ادرار
ادرار بد بو یا کدر
لرز
تب
کودکان زیر دو سال مبتلا به عفونت کلیه ممکن است فقط تب بالا را تجربه کنند. افراد 65 سال به بالا فقط ممکن است مشکلاتی مانند گیجی ذهنی و اختلال در گفتار داشته باشند. در صورت عدم درمان به موقع عفونت علائم تشدید و منجر به سپسیس می شوند. این عارضه می تواند زندگی فرد را تهدید کند. علائم سپسیس عبارتند از:
تب
لرز
تنفس و ضربان قلب سریع
راش
گیجیعلل بروز عفونت کلیه
دو کلیه به اندازه مشت در سمت چپ و راست فضای خلفی صفاقی واقع شده اند. آنها مواد زائد را از خون خارج کرده و وارد ادرار می کنند، همچنین آب و الکترولیت های موجود در خون را نیز تنظیم می کنند. عملکرد سالم کلیه برای حفظ سلامتی شما ضروری است.
بیشتر عفونت های کلیه توسط باکتری ها یا ویروس های وارد شده از مجاری ادراری به کلیه ها ایجاد می شوند. یک علت شایع آن باکتریایی اشریشیا کلی است. این باکتری ها در روده یافت می شوند و می توانند از طریق مجرای ادراری وارد ادرار شوند. لوله مجرای ادراری، ادرار را از بدن خارج می کند. باکتری ها تکثیر شده از آنجا به مثانه و کلیه ها سرایت می کنند. سایر علل بروز عفونت کلیه کمتر رایج شامل موارد زیر است:
باکتری ناشی از عفونت در جایی دیگر در بدن که از طریق جریان خون به کلیه ها سرایت می کند
جراحی مثانه یا کلیه
مواردی مانند سنگ کلیه یا تومور در دستگاه ادراری، بزرگ شدن پروستات در مردان یا مشکلی در شکل دستگاه ادراری که مانع جریان ادرار می شود

 عوامل خطر عفونت کلیه
هر فردی می تواند به عفونت کلیه مبتلا شود، اما در اینجا عوامل افزایش دهنده احتمال آن وجود دارد:
عفونت های دستگاه ادراری. حدود یک مورد از 30 مورد عفونت های دستگاه ادراری منجر به عفونت کلیه می شود.
جنسیت زن. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به عفونت کلیه هستند زیرا مجرای ادرار آنها از مردان کوتاه تر است. این امر دسترسی باکتری ها به مجاری ادراری را آسان می کند، همچنین مجرای ادرار در زنان به واژن و مقعد نزدیک تر است که باعث راحت تر پخش دشن باکتری ها در مجاری ادراری می شوند.
بارداری. مجاری ادراری در دوران بارداری تغییر می کند و ممکن است دسترسی باکتری ها به کلیه ها را آسان کند.
ضعف سیستم ایمنی بدن. این شامل افراد مبتلا به دیابت، اچ آی وی یا ایدز و افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند، می شود.
آسیب به نخاع یا آسیب عصبی به مثانه. این عارضه می تواند شما را از توجه به علائم عفونت ادراری که ممکن است منجر به بروز عفونت کلیه شود باز دارد.
مشکل در تخلیه کامل مثانه. به این حالت احتباس ادرار می گویند،  همچنین می تواند در افراد مبتلا به اسپینا بیفیدا یا مولتیپل اسکلروزیس رخ دهد.
استفاده از کاتتر برای تخلیه ادرار.
اشکال در شکل دستگاه ادراری.
بررسی مثانه با وسیله ای به نام سیستوسکوپی.

میزان بروز عفونت کلیوی
آمار کمی در مورد بروز عفونت های کلیوی وجود دارد. یک منبع معتبر در سال 2007 گزارش داد برای زنان 12 تا 13 مورد سرپایی و سه تا چهار مورد بستری در هر 10 هزار زن وجو دارد. این تعداد برای مردان کمتر بود، با دو تا سه مورد سرپایی و یک تا دو مورد بستری در هر 10 هزار مرد. بیشترین شیوع در بین زنان جوان، نوزادان و بزرگسالان در رده بعدی قرار داشتند.
زمان مراجعه به پزشک
در صورت داشتن ادرار خونی یا مشکوک به عفونت کلیه به پزشک مراجعه کنید. در صورت ابتلا به عفونت ادراری که علائم با درمان بهبود نمی یابد باید به پزشک مراجعه کرد.
تشخیص عفونت کلیه
پزشک در مورد سابقه پزشکی و علائم از شما سوال می پرسد، همچنین وی ضمن معاینه فیزیکی در مورد عوامل خطر احتمالی نیز صحبت می کند. برخی از آزمایش هایی که پزشک برای کمک به تشخیص تجویز می کند عبارتند از:
معاینه راست روده برای مردان. این کار برای بررسی بزرگ شدن پروستات و انسداد گردن مثانه انجام می شود.
آزمایش ادرار. بررسی نمونه ادرار زیر میکروسکوپ از نظر وجود باکتری، همچنین گلبول های سفید خون که بدن برای مبارزه با عفونت تولید می کند نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
آزمایش کشت ادرار. نمونه ادرار در آزمایشگاه برای تشخیص باکتری های خاصی که رشد می کنند کشت داده می شود.
سی تی اسکن، ام آر آی یا سونوگرافی. اینها تصاویری از کلیه ها ارائه می دهند.


درمان عفونت کلیه
درمان عفونت کلیوی بستگی به شدت عفونت کلیه دارد. در صورت خفیف بودن عفونت مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی نخستین خط درمان محسوب می شوند. پزشک قرص های آنتی بیوتیک تجویز می کند. در صورتی که جواب آزمایش ها نشان دهند نوع عفونت باکتریایی است احتمال تغییر نوع آنتی بیوتیک وجود دارد.
به طور معمول باید دو هفته یا بیشتر به مصرف آنتی بیوتیک ادامه دهید. پزشک ممکن است پس از درمان کشت های ادراری پیگیری را تجویز کند تا مطمئن شود عفونت از بین رفته و عود نکرده است. در صورت لزوم باید دوره دیگری از آنتی بیوتیک ها را مصرف کنید.
برای عفونت های جدی تر پزشک برای دریافت آنتی بیوتیک ها و مایعات داخل وریدی فرد را در بیمارستان بستری می کند. برخی اوقات جراحی برای رفع انسداد یا مشکلی در دستگاه ادراری نیاز است. این امر به جلوگیری از بروز عفونت های جدید کلیه کمک می کند.
بهبودی عفونت کلیه
ظرف چند روز پس از مصرف آنتی بیوتیک باید احساس بهتری داشته باشید، اما با وجود احساس بهبودی باید دوره درمانی خود را برای جلوگیری از عود مجدد بیماری کامل کنید به طور معملو دوره معمول مصرف آنتی بیوتیک ها دو هفته است.
سابقه عفونت های ادراری ممکن است فرد را در معرض خطر عفونت های کلیه در آینده قرار دهد. برای از بین بردن ناراحتی ناشی از عفونت:
برای کاهش درد از پد گرم کننده روی شکم یا پشت خود استفاده کنید.
از داروهای ضد درد مانند استامینوفن استفاده کنید. در صورت عدم موثر بودن داروهای بدون نسخه در تسکین درد پزشک ممکن است داروهای مسکن تجویز کند.
روزانه 6 تا هشت لیوان آب بنوشید زیرا به دفع باکتری های دستگاه ادراری کمک می کند. قهوه و الکل نیز ممکن است نیاز به دفع ادرار را افزایش دهد.

عوارض عفونت کلیه
در صورت عدم درمان عفونت یا داشتن درمان ضعیف ممکن است عوارض جدی ایجاد شود:
به کلیه ها آسیب دائمی وارد شود که منجر به بروز بیماری مزمن کلیه یا به ندرت نارسایی کلیه می شود.
باکتری های موجود در کلیه ها می توانند جریان خون را مسموم کرده و باعث سپسیس تهدید کننده زندگی شوند.
دچار اسکار کلیه یا فشار خون بالا شوید، اما این مورد نادر است.
در صورت بارداری و ابتلا به عفونت کلیه به طور همزمان این امر خطرتولد نوزاد با وزن کم را افزایش می دهد.
چشم انداز عفونت کلیه
در صورت برخورداری از سلامت عمومی خوب باید از عفونت کلیه بدون عارضه رهایی یابید. مهم است با بروز نخستین علائم عفونت کلیه برای شروع درمان بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این امر می تواند به کاهش خطر ابتلا به عوارض کمک کند.

سن مناسب برای بارداری

 

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که جوان نگه داشتن جامعه و سن بارداری در زمان مناسب تضمین کننده سلامت مادر و نوزاد است، گفت: اگر قصد بارداری دارید سعی کنید این موضوع را به تعویق نیندازید چرا که با افزایش سن هم سلامت مادر و هم سلامت نوزاد به خطر می افتد.

 دکتر شهرزاد زاده مدرس با اشاره به  شیوع  ۱۵ درصدی ناباروری در جهان اظهار کرد: این عدد در برخی مناطق کشور حتی به ۲۰ درصد هم رسیده است.


ن استاد دانشگاه به اصلی ترین علل ناباروری اشاره کرد و افزود: علت های ناباروری در زنان ومردان متفاوت است به این شکل که در برخی موارد حتی هیچ علت مشخصی هم برای این موضوع وجود ندارد.
 
وی با بیان این که در بسیاری از موارد کم باروری می تواند تحت تاثیر سبک زندگی قرار گیرد تاکید کرد: در مواردی که با مشکلات ذخائر تخمدان روبرو می شویم، موارد ناباروری و درمان جدی تر، پیچیده تر و یا حتی غیرممکن می شود.
 
این متخصص زنان و زایمان از انجام فعالیت های تحقیقاتی برای جوان سازی تخمدان ها خبرداد و گفت: این اقدامات در حال حاضر صرفا در مرحله تحقیق و پژوهش است.
 
دکتر زاده مدرس با اشاره به ارتباط تنگاتنگ سن با باروری بیان کرد: توجه به سن باروری، ذخایر تخمدان ها و پیروی از سبک درست زندگی تضمین کننده باروری موفق است.
 
وی ادامه داد: به طورکلی بررسی علل ناباروری در زوج هایی انجام می شود یکسال بدون پیشگیری ارتباط زناشویی کافی داشته باشند و علیرغم آن باروری رخ نداده باشد.
 
این استاد دانشگاه با بیان این که بین ۳۵ تا ۳۸ سال به تدریج ذخایر تخمدان کاهش می یابد افزود: این سن می تواند تا ۴۰ یا ۴۵ سال نیز متغیر باشد چرا که ژنتیک افراد بر میزان باروری اثر مستقیم دارد به طور مثال فردیکه از نظر تقویمی ۳۵ سال دارد می تواند از نظر ژنتیک ذخایر تخمدانی کمتر یا بیشتر از حد طبیعی سنی قرار گیرد.
 
دکتر زاده مدرس با بیان این که فاکتور سن با کاهش ذخایر تخمدان در ارتباط مستقیم است ادامه داد: ذخایر تخمدان عددی ثابت است بنابراین با افزایش سن این عدد به مرور کاهش می باید.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با بیان این که فاکتور سن همچنین می تواند عوارض باروری را  افزایش دهد عنوان کرد: از عوارض سه ماهه اول تا پایان باروی تحت تاثیر سن قرار دارد به شکلی که عوارض بارداری در زنان ۲۰ تا ۳۰ سال با عارضه هایی که مادربالای ۳۵ و ۴۰ ساله تجربه می کند، قابل مقایسه نیست.
 
وی ادامه داد: مرگ و میر در مادران باردار و یا نوزادن در مادران بالای ۴۰ سال بسیار بالاتر از ۲۳ تا ۳۰ ساله هاست.
 
دکتر زاده مدرس به افرادیکه در سن باروری هستند و قصد بچه دار شدن دارند توصیه کرد: اگر قصد بارداری دارید سعی کنید این موضوع را به تعویق نیندازید چرا که با افزایش سن هم سلامت مادر و هم سلامت نوزاد به خطر می افتد.
 
وی در ادامه یکی از شایعترین اختلالاتی که با افزایش سن مادر در ارتباط است را اختلالات کرموزومی و یا اصطلاحا متولد شدن نوزاد مبتلا به سندرم داون دانست.
 
استاد دانشگاه با اشاره به این که به دلیل شرایط موجود در دنیا سن فرزندآوری افزایش یافته است گفت: در افرادیکه باروری به دلایل گوناگون تحت تاثیر است توصیه می شود با روش های فریز سلول های تخمک و در مواردی فریز جنین  زمان طلایی باروری را از دست ندهند.
 
وی در ادامه به عارضه های بارداری در سنین بالاپرداخت و خاطرنشان کرد: الگوهای بارداری در حال تغییر است و میزان بارداری های پرخطر به طرز چشمگیری افزایش یافته بنابراین این موضوع اهمیت مراقبت های بارداری خصوصا قبل از بارداری را روشن تر می کند.
 
توجه به لایف استایل، وزن مناسب، کاهش عوامل خطر ساز مثل کنترل مصرف الکل  و سیگار درخانمها و آقایان از دیگر مواردی بود که دکتر زاده مدرس به آن اشاره کرد و افزود: بی توجهی و پیروی نکردن از سبک صحیح زندگی می تواند عوارض خطرناکی برای مادر و نوزاد در پی داشته باشد.
 
مصرف اسید فولیک توصیه دیگر این استاد دانشگاه به مادران قبل و حین بارداری بود. وی افزود: عارضه هایی که می تواند برای مادرو نوزاد در سه ماهه اول تا سوم خطرآفرین باشد باید خصوصا در سنین بالاتر به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرد.
 
زایمان زودرس، فشارخون بالا، عوارض جفتی و عروقی، دیابت حاملگی و کنده شدن زودرس جفت از دیگر عارضه های بارداری در سنین بالا است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد.
 
متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به عارضه های تهدید کننده دیابت حاملگی در نوزادان توضیح داد: در هر دوره ای از بارداری اگر چنانچه قند خون کنترل نشود این موضوع می تواند صدمات جدی در نوزادن ایجاد کند.
 
این استاد دانشگاه با بیان این که تا به امروز کمتر به سن آقایان در بارداری اشاره شده افزود: مطالعات نشان می دهد که سن بالای پدر هم می تواند تاثیرات منفی بر نوزاد داشته باشد گواه این موضوع این است که برخی بیماریها در کودکان مثل اوتیسم، ابتلا به سرطان و یا اسکیزوفرنی با افزایش سن پدر در ارتباط است.
 
وی تاکید کرد: جوان نگه داشتن جامعه و بارداری در زمان مناسب برای سلامت مادر و نوزاد اهمیت فراوانی دارد.
 
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه  خطر شاخص منفی رشد جمعیت درسالهای آینده جدی است و باید سیاست گذاران برای این مهم تدابیر ویژه را پیش بینی کنند.

درباره درمانگاه

درمانگاه خيريه انصار، اوايل سال 1393 به همت موسسه خيريه انصارالحسين(عليه السلام) و به منظور خدمت رسانی به قشر مستضعف جامعه و تامين نيازهای درمانی آنها تاسيس گرديد. اكنون با عنايت خداوند و زحمات خداپسندانه خيرين ارجمند اين درمانگاه به يكی از مجهزترين و مدرن ترين مراكز درمانی تبديل شده است.
Image
Image

تماس با ما

تهران،ابتدای شهيد محلاتی،پلاك368
info@ansarclinic.com

35015(داخلی 1) - 33507010

33507011
بالا