آموزش و مقالات پزشكی

علائم زردی در نوزاد و راه های درمان آن

 

زردی نوزاد به عنوان یک بیماری شایع به ویژه در نوزادانی که قبل از 38 هفته بارداری متولد می شوند (نوزادان نارس) و برخی از نوزادان شیرده مشاهده می شود.
زردی نوزاد به طور معمول به این دلیل اتفاق می افتد که کبد کودک آنقدر بالغ نیست که بتواند از شر بیلی روبین موجود در جریان خون خلاص شود. در برخی نوزادان وجود یک بیماری زمینه ای باعث زردی می شود. بیشتر نوزادانی که بین 35 هفته بارداری و دوران کامل بارداری متولد می شوند نیازی به درمان زردی ندارند.
به ندرت سطح بیلی روبین خون که به طور غیرمعمول زیاد است می تواند نوزاد تازه متولد شده را در معرض خطر آسیب مغزی به ویژه با وجود برخی از عوامل خطرزا برای زردی شدید قرار می دهد.

 

 علائم زردی در نوزادان
زردی پوست و سفیدی چشم به عنوان نشانه اصلی زردی نوزاد به طور معمول بین روز دوم و چهارم پس از تولد ظاهر می شود. برای بررسی زردی نوزاد به آرامی روی پیشانی یا بینی کودک فشار دهید.
اگر در محل فشار پوست زرد رنگ به نظر می رسد به احتمال زیاد کودک زردی خفیف دارد. اگر کودک زردی ندارد رنگ پوست باید برای لحظه ای کمی روشن تر از رنگ طبیعی آن باشد.
به گزارش مایوکلینیک، در نظر داشته باشید کودک خود را در شرایط نوری مناسب ترجیحا در نور طبیعی روز معاینه کنید.


چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟
اکثر بیمارستان ها سیاست بررسی زردی نوزادان قبل از ترخیص را دارند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند نوزادان تازه متولد شده از نظر زردی طی معاینات معمول پزشکی و حداقل هر 8 تا 12 ساعت در بیمارستان بستری شوند.
کودک باید از نظر زردی بین روز سوم و هفتم پس از تولد زمانی که سطح بیلی روبین به اوج می رسد مورد معاینه قرار گیرد.
اگر کودک زودتر از 72 ساعت پس از تولد ترخیص شد باید بررسی زردی طی 2 روز پس از ترخیص توسط پزشک انجام شود. علائم یا نشانه های زیر زردی شدید یا عوارض ناشی از بیلی روبین اضافی را نشان می دهد. اگر:


پوست کودک زردتر می شود
پوست شکم، بازوها یا پاهای کودک زرد به نظر می رسد
سفیدی چشم کودک زرد به نظر می رسد
کودک بی حال یا بیمار به نظر می رسد یا بیدار کردنش سخت است
کودک وزن اضافه نمی کند یا تغذیه ضعیفی دارد
کودک گریه های شدید می کند
کودک علائم یا نشانه های نگران کننده ای را نشان می دهد

 علت بروز زردی نوزاد
بیلی روبین اضافی به عنوان دلیل اصلی زردی در نوزادان شناخته می شود. بیلی روبین به عنوان مسئول رنگ زرد بیماری زردی یک قسمت طبیعی از رنگدانه است که از تجزیه سلول های قرمز خون “استفاده شده” آزاد می شود.
نوزادان به دلیل تولید بیشتر و تجزیه سریع تر گلبول های قرمز در چند روز نخست زندگی بیلی روبین بیشتری نسبت به بزرگسالان تولید می کنند. به طور معمول کبد بیلی روبین را از جریان خون فیلتر کرده و در مجاری روده آزاد می کند.
کبد نابالغ یک نوزاد تازه متولد شده اغلب نمی تواند بیلی روبین را با سرعت کافی حذف کند و باعث وجود بیلی روبین اضافی می شود. زردی ناشی از این شرایط طبیعی نوزاد زردی فیزیولوژیک نامیده می شود و به طور معمول در روز دوم یا سوم زندگی نمایان می شود.


علل دیگر زردی نوزاد
ممکن است یک اختلال زمینه ای باعث زردی نوزاد شود. در این موارد زردی اغلب خیلی زودتر یا خیلی دیرتر از شکل رایج زردی نوزاد ظاهر می شود. بیماری ها یا شرایطی که می توانند باعث زردی شوند عبارتند از:


خونریزی داخلی
عفونت در خون کودک (سپسیس)
سایر عفونت های ویروسی یا باکتریایی
ناسازگاری بین خون مادر و نوزاد
سوءعملکرد کبد
آترزی صفراوی، وضعیتی که در آن مجاری صفراوی کودک مسدود یا زخم شده است
کمبود آنزیم
یک ناهنجاری گلبول های قرمز کودک که باعث تجزیه سریع می شود

 عوامل خطر زردی نوزاد
عوامل عمده خطر زردی به ویژه نوع شدید عوارضی ایجاد می کند که عبارتند از:


تولد زودرس. نوزادی که قبل از 38 هفته حاملگی متولد شده باشد ممکن است نتواند بیلی روبین را به همان سرعتی که نوزادان بلوغ انجام می دهند پردازش کند، همچنین نوزادان نارس کمتر تغذیه می کنند و حرکات روده کمتری دارند در نتیجه بیلی روبین کمتر از طریق مدفوع دفع می شود.


کبودی قابل توجه هنگام تولد. نوزادانی که حین زایمان دچار کبودی می شوند در اثر زایمان به آن دچار می شوند در نتیجه تجزیه سلول های قرمز خون بیشتر میزان بیلی روبین بالاتری دارند.
گروه خونی. اگر گروه خونی مادر با نوزاد متفاوت باشد کودک آنتی بادی از طریق جفت دریافت کرده که باعث تجزیه سریع و غیرطبیعی گلبول های قرمز می شود.


شیر دادن. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به ویژه آنهایی که در شیردهی یا تغذیه کافی از شیردهی مشکل دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زردی هستند. کمبود آب بدن یا مصرف کم کالری نیز به بروز زردی منجر می شود.
با این حال، به دلیل مزایای شیردهی متخصصان هنوز انجام آن را توصیه می کنند. مهم است کودک به اندازه کافی غذا بخورد و به اندازه کافی هیدراته بماند.
نژاد. مطالعات نشان می دهد خطر ابتلا به زردی در نوزادان از نژاد آسیای شرقی بیشتر است.


عوارض زردی در نوزاد
مقادیر زیاد بیلی روبین که باعث زردی شدید می شود در صورت عدم درمان می تواند باعث بروز عوارض جدی شود.
انسفالوپاتی حاد بیلی روبین
بیلی روبین برای سلول های مغز سمی است. اگر نوزاد مبتلا به زردی شدید باشد خطر رسیدن بیلی روبین به مغز بیماری به نام انسفالوپاتی بیلی روبین حاد وجود دارد که درمان سریع آن می تواند از آسیب قابل توجه پایدار جلوگیری کند. علائم انسفالوپاتی بیلی روبین حاد در نوزاد مبتلا به زردی عبارتند از:


بی حالی
مشکل بیداری
گریه با شدت بالا
مکیدن یا تغذیه ضعیف
قوس عقب گردن و بدن
تب
کرن ‌ایکتروس
کرن اکتروس به عنوان یک سندرم در صورت بروز انسفالوپاتی بیلی روبین حاد باعث آسیب دائمی به مغز می شود. این سندرم منجر به موارد زیر می شود:
حرکات غیرارادی و کنترل نشده (فلج مغزی اتتوئید)
نگاه دائمی به سمت بالا
از دست دادن شنوایی
رشد نامناسب مینای دندان
جلوگیری از زردی نوزاد


بهترین پیشگیری از زردی نوزاد تغذیه کافی است. نوزادان شیرده باید طی چند روز نخست زندگی خود 8 تا 12 بار در روز تغذیه کنند. نوزادان تغذیه شده با شیر خشک باید به طور معمول حدود 30 تا 60 میلی لیتر شیرخشک هر 2 تا 3 ساعت در هفته نخست داشته باشند.

فواید کدو تنبل چیست؟

 

کدو تنبل یا کدو حلوایی از خانوده کدوها است که اغلب مردم فکر می کنند فقط به عنوان بخشی از تزئین سنتی جشن هالووین یا مراسم شکرگزاری می توان از آن استفاده کرد، با این حال گوشت گیاه کدو حلوایی طیف وسیعی از فواید سلامتی را در خارج از این جشن ها برای بدن مي كند

 


کدو تنبل یک گیاه بسیار مغذی و کم کالری، اما سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که همه این خواص در دانه ها، برگ ها و آب میوه آن موجود است. روش های زیادی برای ترکیب کدو حلوایی در دسرها، سوپ ها، سالادها، مواد غذایی کنسرو شده و حتی به عنوان جایگزین کره وجود دارد.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، در ادامه بسیاری از فواید کدو تنبل و روش های گنجاندن آن در رژیم غذایی سالم توضیح داده می شود. کدو حلوایی دارای یکسری مزایای خارق العاده است از جمله اینکه یکی از شناخته شده ترین منابع بتاکاروتن به شمار می آید.


بتاکاروتن به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی به سبزی ها و میوه های نارنجی رنگ زندگی و گرمی می بخشد، بدن نیز هر نوع بتاکاروتن مصرف شده را به ویتامین A تبدیل می کند. مصرف مواد غذایی با حجم بالای بتاکاروتن فواید زیر را به همراه دارد:


کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان، محافظت در برابر آسم و بیماری های قلبی و کاهش خطر دژنراسیون ماکولای وابسته به سن.
بسیاری از مطالعات نشان می دهند مصرف مواد غذایی گیاهی بیشتر مانند کدو حلوایی خطر چاقی و مرگ و میر را کاهش می دهد، همچنین می تواند با کمک به پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی به فرد کمک کند. به علاوه باعث حفظ سلامت پوست و مو، افزایش انرژی و شاخص توده بدن سالم می شود.


تحقیقات مزایای زیادی را برای کدو حلوایی نشان می دهد از جمله:


تنظیم فشار خون با کدو حلوایی
مصرف کدو حلوایی برای قلب مفید است، فیبر، پتاسیم و ویتامین C موجود در کدو تنبل از سلامت قلب پشتیبانی می کنند. نتایج یک مطالعه در سال 2017 روی دو هزار و 722 شرکت کننده نشان داد مصرف پتاسیم کافی تقریبا به اندازه کاهش سدیم در درمان فشار خون نقش دارد.
فشار خون بالا یک عامل خطر برای بیماری های قلبی محسوب می شود، به طور معمول کاهش مصرف سدیم شامل مصرف وعده هایی است که حاوی نمک کمی هستند یا اصلا نمک ندارند. براساس گزارش دفتر مکمل های غذایی موسسه ملی بهداشت، مصرف پتاسیم بیشتر خطر ابتلا به سایر انواع بیماری های قلبی عروقی را نیز کاهش می دهد. البته برای تایید تاثیرات مصرف کدو حلوایی بر سکته مغزی و خطر بیماری های قلبی عروقی تحقیقات بیشتری نیاز است.


کاهش خطر ابتلا به سرطان با کدو حلوایی
مطالعه ای در سال 2016 نشان دهنده رابطه مثبت بین رژیم غذایی غنی از بتاکاروتن و سرکوب تومور در سرطان پروستات است، همچنین نتایج یک مطالعه مقطعی در سال 2014 نشان می دهد بتاکاروتن سرعت رشد سرطان روده بزرگ را در جمعیت ژاپن کاهش داده است.

معرفی میوه های معجزه‌ آسا در درمان بیماری‌

 

‌شاید برای شما هم پیش‌آمده و شنیده باشید خیلی از بیماران با خوردن میوه و بدون استفاده از داروهای شیمیایی سلامت خود را به دست آورده‌اند.

برای درمان دیابت سیب بخورید:

اگر شما مبتلا به دیابت هستید سیب یک میوه بسیار عالی در رژیم غذایی شما است. سیب حاوی مواد معدنی، فیبرهای محلول و آنتی‌اکسیدان و ویتامین c است.
برای کنترل قند خونتان سیب بخورید.
 سیب سرشار از پکتین است که کلسترول خون را پایین می‌آورد و این ماده به سم‌زدایی بدن و حذف مواد مضر کمک می‌کند.
همچنین نیازهای بدن به انسولین را هم تا ۳۵ درصد کاهش می‌دهد. با خوردن یک سیب در روز نیاز به پزشک ندارید.

 اگر عصبی هستید گیلاس بخورید:

میوه گیلاس مسکن اعصاب است. چربی اشباع‌شده در گیلاس بسیار کم است و همچنین مانند سایر گیاهان کلسترول و سدیم ندارد و از طرف دیگر دارای فیبر خوراکی بالا و ویتامین C است.
مطالعات نشان می‌دهد که رنگ‌دانه موجود در گیلاس به رفع مشکلات و دردهای عروقی کمک می‌کند. این رنگ‌دانه‌ها محتوی آنتوسیانین هستند.
 آنتوسیانین موجود در گیلاس‌های ترش ۱۰ برابر خاصیت ضدالتهاب آسپرین عمل می‌کنند. البته این ماده مثل آسپرین، معده را تحریک نمی‌کند.
 گیلاس خاصیت سم‌زدایی نیز دارد.
 ازآنجاکه میوه گیلاس دارای چربی و نشاسته کم و فیبر زیاد است مصرف آن در حد مناسب به مبتلایان دیابت و ورم مفاصل توصیه می‌شود. اگر به هنگام خوابیدن دچار مشکل هستید و خوابتان نمی‌برد گیلاس بهترین میوه است و آرامش شمارا تضمین می‌کند.  گیلاس از پیری زودرس نیز جلوگیری می‌کند.اگر گلودرد دارید و احساس سرماخوردگی می‌کنید، آناناس بخورید:

آناناس حاوی آنزیم بروملین و ویتامین‌های A و C، منیزیم، منگنز و پتاسیم است که با تقویت سیستم دفاعی بدن، مقابله با عفونت‌ها را برای بدن آسان‌تر می‌کند.
بروملین موجود در آناناس قادر است که ترشحات بینی، سینوزیت یا برونشیت را روان‌کرده و باعث دفع آن‌ها شود.
نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که به مدت ۶ روز بروملین دریافت کرده‌اند ۸۳ درصد راحت‌تر توانسته‌اند از شر التهاب‌های مجاری تنفسی خلاص شوند.
دانشمندان هندی در سال ۲۰۱۰ تأثیر شربت تهیه‌شده با مخلوطی از آب آناناس، نمک، فلفل سیاه و عسل را روی بیماران آزمایش کردند. نتایج نشان داد که این نوشیدنی نسبت به شربت سرفه در آرام کردن سرفه و رفع ناراحتی گلو مؤثرتر است.اگر از بیماری آسم رنج می‌برید موز بخورید:

یک بررسی منتشرشده در مجله تنفسی اروپا نشان داد که موز ممکن است خس‌خس کردن کودکان مبتلابه آسم را کاهش دهد. این ممکن است به دلیل محتوای آنتی‌اکسیدان‌ها و پتاسیم بالایش باشد که می‌تواند عملکرد شش را بهبود بخشد.برای جلوگیری از سکته مغزی و قلبی توت‌فرنگی بخورید:

متخصصان تغذیه معتقدند توت‌فرنگی به علت داشتن مقادیر زیادی فیبر ، پتاسیم ، آنتی‌اکسیدان و انواع ویتامین‌ها  باعث کاهش  لخته‌های خون در سر شده و سکته مغزی را کاهش می‌دهد .
 این میوه چربی خون را افزایش و فشارخون را کاهش می‌دهد و در کاهش ابتلا به سرطان مؤثر است .
 مصرف منظم آنتوسیانین نوعی فلاونوئید که در خانواده توت‌ها است، خطر حمله قلبی را تا ۳۲ درصد در زنان جوان و میان‌سال کاهش می‌دهد.
 پتاسیم و فیبر موجود در توت‌فرنگی هم برای قلب مفید است ، تحقیقات نشان می‌دهد توت‌فرنگی باعث کاهش نوعی آمینواسید که به لایه داخلی رگ‌ها آسیب می‌رساند، می‌شود.برای مقابله با سنگ کلیه پرتقال بخورید:

آب‌پرتقال بهتر از سایر آب‌میوه مرکبات از تشکیل مجدد سنگ‌های کلیه جلوگیری می‌کند.
در میان آب‌میوه‌ها، آب‌پرتقال بیش از همه سطوح سیترات را در ادرار بالا می‌برد.
این به معنی کاهش کریستالیزه شدن اوریک‌اسید و اگزالات کلسیم و باعث کاهش تشکیل سنگ است.هندوانه میوه ای برای درمان پروستات:

هندوانه میوه‌ای پرآب است و حاوی ویتامین‌های A، B6 و C و همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها و آمینواسیدهاست.
 این میوه تابستانی همچنین فاقد چربی است و در هر پیمانه فقط ۴۰ کالری دارد.
 از دیگر خواص هندوانه می‌توان به مقادیر بالای پتاسیم و لیکوپِن اشاره کرد.
این ماده مغذی علاوه‌بر حفظ سلامت قلب و استخوان‌ها در پیشگیری از سرطان پروستات نیز مؤثر است.
 هرچه هندوانه رسیده‌تر و قرمزتر باشد، لیکوپِن بیشتری خواهد داشت.
تمشک
سرشار از اسید لاجیک و آنتی اکسیدان که می تواند به جلوگیری از سرطانهای ناحیه گردن، مری و روده بزرگ کمک کند. عصاره تخم تمشک متابولیسم بدن را افزایش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند.شاه توت
رنگ این میوه از آنتی اکسیدان موجود در آن به نام آنتوسیامین می آید که خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش می دهد. عصاره این میوه می تواند سرعت رشد سلول های سرطانی ریه را کندتر کند. در یونان باستان به این میوه ضد نقرس می گفتند و از آن برای درمان این بیماری کمک می گرفتند.گلابی
گلابی سرشار از فیبرهای محلول است که می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند. فیبرهای محلول ممکن است به کاهش میزان کلسترول خون هم کمک و از بیماری های قلبی جلوگیری کنند.خربزه
خربزه دارای ویتامین A است، از این رو در ترمیم و تجدید سلولهای بدن نقش دارد و با داشتن خاصیت ادرارآور بودن در بیماریهای سنگ کلیه و مثانه مفید است، در این بیماریها باید نمک و فلفل کمتر خورده شود.

خربزه سرشار از ویتامین‌های A ،D و C و سلولز است؛ خربزه به‌علت دارا بودن خاصیت ملیّن، برای معالجه یبوست تجویز می‌شود.
اگر گوشت خربزه را له کنید و به‌صورت مرهم روی سوختگی‌های سطحی پوست بدن بگذارید، آن را معالجه خواهد کرد؛
 تخم خربزه برای سرفه حاد، درد سینه و حلق و تبهای شدید مفید است.
خربزه باعث افزایش شیر در زنان شیرده می‌شود؛ مغز تخم خربزه بو‌داده، طبیعت گرم دارد.
خربزه برای اشخاص مبتلا به سل ریوی و کم‌خونی مفید است؛
خربزه، رنگ چهره را روشن می‌کند و بیماری استسقاء (احساس تشنگی دائمی) را درمان می‌کند.
 خربزه به هضم غذا کمک می‌کند و رودل را برطرف می‌کند؛ خوردن 8 گرم دم‌کرده پوست خشک‌شده خربزه‌، سنگ مثانه را دفع می‌کند                عکس 11
کیوی برای بهبود گوارش
کیوی تنها میوه حاوی یک آنزیم پروتئولیتیک به نام اکتینیدین است که روند گوارش را بهبود می بخشد.
 اکتینیدین به طور ویژه برای تجزیه پروتئین های غذایی از جمله شیر، گوشت، تخم مرغ، حبوبات، و غلات مهم است.زردآلود برای از بین بردن سنگ کلیه:
یکی از موثرترین میوه‌ها برای ورزشکان و کسانی که به فعالیت سنگین می‌پردازند مصرف روزانه زردآلو است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، اما به شرط اینکه بعد از نوشیدن آب مصرف نشود.
 بهتر است در زمستان برگه زردآلو و و در تابستان میوه آن مصرف شود؛ چرا که به علت وجود مقداری اسید سالسیلیک در زرد آلو برای درمان سنگ کلیه، باز شدن گرفتگی مفاصل و رماتیسم مفید است.انجیر برای بهبود یبوست:
انجیر با وجود مواد مغذی فراوان مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر، ویتامین‌ها A، B و C در خود یکی از بهترین میوه‌ها برای پاکسازی روده بزرگ و در نهایت رفع یبوست است.
 این ماده غذایی از نظر طب سنتی دارای طبع گرم است و می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، زیاد شدن ادرار و افزایش وزن شود.
 اما مصرف آن برای کسانی که به کبد ضعیف مبتلا هستند به شدت مضر است به همین منظور برای پیشگیری از چرب شدن و آسیب به کبد خوردن آن با گردو توصیه می‌شود.
حتما به یاد داشته باشید که اگر با خوردن زیاد انجیر به نفخ شکم، اسهال، بروز اختلالات در معده و روده مبتلا شدید حتما با مصرف کرفس از زیان آن جلوگیری کنید.عفونت کلیه

 

عفونت های کلیه اغلب در اثر عفونت در مجاری ادراری ایجاد می شود که به یک یا هر دو کلیه سرایت می کند.
عفونت کلیه می تواند به صورت ناگهانی یا مزمن باشد و اغلب دردناک است. در صورت عدم درمان به موقع حتی می تواند زندگی فرد را تهدید کند. به گزارش هلث لاین، اصطلاح پزشکی عفونت کلیه پیلونفریت است.علائم عفونت کلیه
علائم عفونت کلیه به طور معمول دو روز پس از عفونت ظاهر می شوند. بسته به سن علائم این عفونت می تواند متفاوت باشد. علائم شایع عبارتند از:
درد در ناحیه شکم، پشت، کشاله ران یا پهلو
حالت تهوع یا استفراغ
تکرر ادرار یا این احساسی که باید ادرار کنید
سوزش یا درد هنگام ادرار کردن
وجود چرک یا خون در ادرار
ادرار بد بو یا کدر
لرز
تب
کودکان زیر دو سال مبتلا به عفونت کلیه ممکن است فقط تب بالا را تجربه کنند. افراد 65 سال به بالا فقط ممکن است مشکلاتی مانند گیجی ذهنی و اختلال در گفتار داشته باشند. در صورت عدم درمان به موقع عفونت علائم تشدید و منجر به سپسیس می شوند. این عارضه می تواند زندگی فرد را تهدید کند. علائم سپسیس عبارتند از:
تب
لرز
تنفس و ضربان قلب سریع
راش
گیجیعلل بروز عفونت کلیه
دو کلیه به اندازه مشت در سمت چپ و راست فضای خلفی صفاقی واقع شده اند. آنها مواد زائد را از خون خارج کرده و وارد ادرار می کنند، همچنین آب و الکترولیت های موجود در خون را نیز تنظیم می کنند. عملکرد سالم کلیه برای حفظ سلامتی شما ضروری است.
بیشتر عفونت های کلیه توسط باکتری ها یا ویروس های وارد شده از مجاری ادراری به کلیه ها ایجاد می شوند. یک علت شایع آن باکتریایی اشریشیا کلی است. این باکتری ها در روده یافت می شوند و می توانند از طریق مجرای ادراری وارد ادرار شوند. لوله مجرای ادراری، ادرار را از بدن خارج می کند. باکتری ها تکثیر شده از آنجا به مثانه و کلیه ها سرایت می کنند. سایر علل بروز عفونت کلیه کمتر رایج شامل موارد زیر است:
باکتری ناشی از عفونت در جایی دیگر در بدن که از طریق جریان خون به کلیه ها سرایت می کند
جراحی مثانه یا کلیه
مواردی مانند سنگ کلیه یا تومور در دستگاه ادراری، بزرگ شدن پروستات در مردان یا مشکلی در شکل دستگاه ادراری که مانع جریان ادرار می شود

 عوامل خطر عفونت کلیه
هر فردی می تواند به عفونت کلیه مبتلا شود، اما در اینجا عوامل افزایش دهنده احتمال آن وجود دارد:
عفونت های دستگاه ادراری. حدود یک مورد از 30 مورد عفونت های دستگاه ادراری منجر به عفونت کلیه می شود.
جنسیت زن. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به عفونت کلیه هستند زیرا مجرای ادرار آنها از مردان کوتاه تر است. این امر دسترسی باکتری ها به مجاری ادراری را آسان می کند، همچنین مجرای ادرار در زنان به واژن و مقعد نزدیک تر است که باعث راحت تر پخش دشن باکتری ها در مجاری ادراری می شوند.
بارداری. مجاری ادراری در دوران بارداری تغییر می کند و ممکن است دسترسی باکتری ها به کلیه ها را آسان کند.
ضعف سیستم ایمنی بدن. این شامل افراد مبتلا به دیابت، اچ آی وی یا ایدز و افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند، می شود.
آسیب به نخاع یا آسیب عصبی به مثانه. این عارضه می تواند شما را از توجه به علائم عفونت ادراری که ممکن است منجر به بروز عفونت کلیه شود باز دارد.
مشکل در تخلیه کامل مثانه. به این حالت احتباس ادرار می گویند،  همچنین می تواند در افراد مبتلا به اسپینا بیفیدا یا مولتیپل اسکلروزیس رخ دهد.
استفاده از کاتتر برای تخلیه ادرار.
اشکال در شکل دستگاه ادراری.
بررسی مثانه با وسیله ای به نام سیستوسکوپی.

میزان بروز عفونت کلیوی
آمار کمی در مورد بروز عفونت های کلیوی وجود دارد. یک منبع معتبر در سال 2007 گزارش داد برای زنان 12 تا 13 مورد سرپایی و سه تا چهار مورد بستری در هر 10 هزار زن وجو دارد. این تعداد برای مردان کمتر بود، با دو تا سه مورد سرپایی و یک تا دو مورد بستری در هر 10 هزار مرد. بیشترین شیوع در بین زنان جوان، نوزادان و بزرگسالان در رده بعدی قرار داشتند.
زمان مراجعه به پزشک
در صورت داشتن ادرار خونی یا مشکوک به عفونت کلیه به پزشک مراجعه کنید. در صورت ابتلا به عفونت ادراری که علائم با درمان بهبود نمی یابد باید به پزشک مراجعه کرد.
تشخیص عفونت کلیه
پزشک در مورد سابقه پزشکی و علائم از شما سوال می پرسد، همچنین وی ضمن معاینه فیزیکی در مورد عوامل خطر احتمالی نیز صحبت می کند. برخی از آزمایش هایی که پزشک برای کمک به تشخیص تجویز می کند عبارتند از:
معاینه راست روده برای مردان. این کار برای بررسی بزرگ شدن پروستات و انسداد گردن مثانه انجام می شود.
آزمایش ادرار. بررسی نمونه ادرار زیر میکروسکوپ از نظر وجود باکتری، همچنین گلبول های سفید خون که بدن برای مبارزه با عفونت تولید می کند نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
آزمایش کشت ادرار. نمونه ادرار در آزمایشگاه برای تشخیص باکتری های خاصی که رشد می کنند کشت داده می شود.
سی تی اسکن، ام آر آی یا سونوگرافی. اینها تصاویری از کلیه ها ارائه می دهند.


درمان عفونت کلیه
درمان عفونت کلیوی بستگی به شدت عفونت کلیه دارد. در صورت خفیف بودن عفونت مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی نخستین خط درمان محسوب می شوند. پزشک قرص های آنتی بیوتیک تجویز می کند. در صورتی که جواب آزمایش ها نشان دهند نوع عفونت باکتریایی است احتمال تغییر نوع آنتی بیوتیک وجود دارد.
به طور معمول باید دو هفته یا بیشتر به مصرف آنتی بیوتیک ادامه دهید. پزشک ممکن است پس از درمان کشت های ادراری پیگیری را تجویز کند تا مطمئن شود عفونت از بین رفته و عود نکرده است. در صورت لزوم باید دوره دیگری از آنتی بیوتیک ها را مصرف کنید.
برای عفونت های جدی تر پزشک برای دریافت آنتی بیوتیک ها و مایعات داخل وریدی فرد را در بیمارستان بستری می کند. برخی اوقات جراحی برای رفع انسداد یا مشکلی در دستگاه ادراری نیاز است. این امر به جلوگیری از بروز عفونت های جدید کلیه کمک می کند.
بهبودی عفونت کلیه
ظرف چند روز پس از مصرف آنتی بیوتیک باید احساس بهتری داشته باشید، اما با وجود احساس بهبودی باید دوره درمانی خود را برای جلوگیری از عود مجدد بیماری کامل کنید به طور معملو دوره معمول مصرف آنتی بیوتیک ها دو هفته است.
سابقه عفونت های ادراری ممکن است فرد را در معرض خطر عفونت های کلیه در آینده قرار دهد. برای از بین بردن ناراحتی ناشی از عفونت:
برای کاهش درد از پد گرم کننده روی شکم یا پشت خود استفاده کنید.
از داروهای ضد درد مانند استامینوفن استفاده کنید. در صورت عدم موثر بودن داروهای بدون نسخه در تسکین درد پزشک ممکن است داروهای مسکن تجویز کند.
روزانه 6 تا هشت لیوان آب بنوشید زیرا به دفع باکتری های دستگاه ادراری کمک می کند. قهوه و الکل نیز ممکن است نیاز به دفع ادرار را افزایش دهد.

عوارض عفونت کلیه
در صورت عدم درمان عفونت یا داشتن درمان ضعیف ممکن است عوارض جدی ایجاد شود:
به کلیه ها آسیب دائمی وارد شود که منجر به بروز بیماری مزمن کلیه یا به ندرت نارسایی کلیه می شود.
باکتری های موجود در کلیه ها می توانند جریان خون را مسموم کرده و باعث سپسیس تهدید کننده زندگی شوند.
دچار اسکار کلیه یا فشار خون بالا شوید، اما این مورد نادر است.
در صورت بارداری و ابتلا به عفونت کلیه به طور همزمان این امر خطرتولد نوزاد با وزن کم را افزایش می دهد.
چشم انداز عفونت کلیه
در صورت برخورداری از سلامت عمومی خوب باید از عفونت کلیه بدون عارضه رهایی یابید. مهم است با بروز نخستین علائم عفونت کلیه برای شروع درمان بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این امر می تواند به کاهش خطر ابتلا به عوارض کمک کند.

سن مناسب برای بارداری

 

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که جوان نگه داشتن جامعه و سن بارداری در زمان مناسب تضمین کننده سلامت مادر و نوزاد است، گفت: اگر قصد بارداری دارید سعی کنید این موضوع را به تعویق نیندازید چرا که با افزایش سن هم سلامت مادر و هم سلامت نوزاد به خطر می افتد.

 دکتر شهرزاد زاده مدرس با اشاره به  شیوع  ۱۵ درصدی ناباروری در جهان اظهار کرد: این عدد در برخی مناطق کشور حتی به ۲۰ درصد هم رسیده است.


ن استاد دانشگاه به اصلی ترین علل ناباروری اشاره کرد و افزود: علت های ناباروری در زنان ومردان متفاوت است به این شکل که در برخی موارد حتی هیچ علت مشخصی هم برای این موضوع وجود ندارد.
 
وی با بیان این که در بسیاری از موارد کم باروری می تواند تحت تاثیر سبک زندگی قرار گیرد تاکید کرد: در مواردی که با مشکلات ذخائر تخمدان روبرو می شویم، موارد ناباروری و درمان جدی تر، پیچیده تر و یا حتی غیرممکن می شود.
 
این متخصص زنان و زایمان از انجام فعالیت های تحقیقاتی برای جوان سازی تخمدان ها خبرداد و گفت: این اقدامات در حال حاضر صرفا در مرحله تحقیق و پژوهش است.
 
دکتر زاده مدرس با اشاره به ارتباط تنگاتنگ سن با باروری بیان کرد: توجه به سن باروری، ذخایر تخمدان ها و پیروی از سبک درست زندگی تضمین کننده باروری موفق است.
 
وی ادامه داد: به طورکلی بررسی علل ناباروری در زوج هایی انجام می شود یکسال بدون پیشگیری ارتباط زناشویی کافی داشته باشند و علیرغم آن باروری رخ نداده باشد.
 
این استاد دانشگاه با بیان این که بین ۳۵ تا ۳۸ سال به تدریج ذخایر تخمدان کاهش می یابد افزود: این سن می تواند تا ۴۰ یا ۴۵ سال نیز متغیر باشد چرا که ژنتیک افراد بر میزان باروری اثر مستقیم دارد به طور مثال فردیکه از نظر تقویمی ۳۵ سال دارد می تواند از نظر ژنتیک ذخایر تخمدانی کمتر یا بیشتر از حد طبیعی سنی قرار گیرد.
 
دکتر زاده مدرس با بیان این که فاکتور سن با کاهش ذخایر تخمدان در ارتباط مستقیم است ادامه داد: ذخایر تخمدان عددی ثابت است بنابراین با افزایش سن این عدد به مرور کاهش می باید.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با بیان این که فاکتور سن همچنین می تواند عوارض باروری را  افزایش دهد عنوان کرد: از عوارض سه ماهه اول تا پایان باروی تحت تاثیر سن قرار دارد به شکلی که عوارض بارداری در زنان ۲۰ تا ۳۰ سال با عارضه هایی که مادربالای ۳۵ و ۴۰ ساله تجربه می کند، قابل مقایسه نیست.
 
وی ادامه داد: مرگ و میر در مادران باردار و یا نوزادن در مادران بالای ۴۰ سال بسیار بالاتر از ۲۳ تا ۳۰ ساله هاست.
 
دکتر زاده مدرس به افرادیکه در سن باروری هستند و قصد بچه دار شدن دارند توصیه کرد: اگر قصد بارداری دارید سعی کنید این موضوع را به تعویق نیندازید چرا که با افزایش سن هم سلامت مادر و هم سلامت نوزاد به خطر می افتد.
 
وی در ادامه یکی از شایعترین اختلالاتی که با افزایش سن مادر در ارتباط است را اختلالات کرموزومی و یا اصطلاحا متولد شدن نوزاد مبتلا به سندرم داون دانست.
 
استاد دانشگاه با اشاره به این که به دلیل شرایط موجود در دنیا سن فرزندآوری افزایش یافته است گفت: در افرادیکه باروری به دلایل گوناگون تحت تاثیر است توصیه می شود با روش های فریز سلول های تخمک و در مواردی فریز جنین  زمان طلایی باروری را از دست ندهند.
 
وی در ادامه به عارضه های بارداری در سنین بالاپرداخت و خاطرنشان کرد: الگوهای بارداری در حال تغییر است و میزان بارداری های پرخطر به طرز چشمگیری افزایش یافته بنابراین این موضوع اهمیت مراقبت های بارداری خصوصا قبل از بارداری را روشن تر می کند.
 
توجه به لایف استایل، وزن مناسب، کاهش عوامل خطر ساز مثل کنترل مصرف الکل  و سیگار درخانمها و آقایان از دیگر مواردی بود که دکتر زاده مدرس به آن اشاره کرد و افزود: بی توجهی و پیروی نکردن از سبک صحیح زندگی می تواند عوارض خطرناکی برای مادر و نوزاد در پی داشته باشد.
 
مصرف اسید فولیک توصیه دیگر این استاد دانشگاه به مادران قبل و حین بارداری بود. وی افزود: عارضه هایی که می تواند برای مادرو نوزاد در سه ماهه اول تا سوم خطرآفرین باشد باید خصوصا در سنین بالاتر به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرد.
 
زایمان زودرس، فشارخون بالا، عوارض جفتی و عروقی، دیابت حاملگی و کنده شدن زودرس جفت از دیگر عارضه های بارداری در سنین بالا است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد.
 
متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به عارضه های تهدید کننده دیابت حاملگی در نوزادان توضیح داد: در هر دوره ای از بارداری اگر چنانچه قند خون کنترل نشود این موضوع می تواند صدمات جدی در نوزادن ایجاد کند.
 
این استاد دانشگاه با بیان این که تا به امروز کمتر به سن آقایان در بارداری اشاره شده افزود: مطالعات نشان می دهد که سن بالای پدر هم می تواند تاثیرات منفی بر نوزاد داشته باشد گواه این موضوع این است که برخی بیماریها در کودکان مثل اوتیسم، ابتلا به سرطان و یا اسکیزوفرنی با افزایش سن پدر در ارتباط است.
 
وی تاکید کرد: جوان نگه داشتن جامعه و بارداری در زمان مناسب برای سلامت مادر و نوزاد اهمیت فراوانی دارد.
 
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه  خطر شاخص منفی رشد جمعیت درسالهای آینده جدی است و باید سیاست گذاران برای این مهم تدابیر ویژه را پیش بینی کنند.

کمبود چه ویتامین هایی باعث خستگی می شوند؟


آیا شما در زمره افرادی قرار دارید که همیشه خسته هستید؟ خستگی مداوم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یک از آنها به کمبود برخی ویتامین ها در بدن مربوط می شود.

دلایل احتمالی زیادی مانند کمبود خواب، سطح پایین فعالیت بدنی یا رژیم غذایی نامناسب می تواند پشت خستگی مداوم نهفته باشد، همچنین خستگی مداوم نیز می تواند نشانه برخی از بیماری ها باشد، اما در اکثر موارد نشانه کمبود یک ویتامین خاص یا چندین ویتامین است. بسیاری از افراد نشانه های معمول کمبود ویتامین را نادیده می گیرند. اگر شما هم به دلیل خستگی یا خستگی مداوم در انجام کارهای روزمره خود با مشکل روبرو هستید در اینجا برخی از کمبودهای ویتامین وجود دارد که باید برطرف شوند.


کمبود ویتامین هایی که منجر به خستگی مداوم می شوند


ویتامین B12
ویتامین B12 برای تولید سلول های قرمز خون و دی ان ای گزینه ضروری است، همچنین برای عملکرد سیستم عصبی نیز نقش بسزایی ایفا می کند. هنگامی که بدن به اندازه کافی ویتامین B12 دریافت نمی کند همیشه احساس می کند، همچنین منجر به بروز ضعف می شود. کمبود ویتامین B12 بر تولید گلبول های قرمز خون که بر انتقال اکسیژن به بدن تاثیر می گذارد که روی خستگی اثر دارد. منابع غذایی ویتامین B12 ماهی، گوشت، تخم مرغ، ما


ویتامین D
ویتامین D به عنوان ویتامین آفتاب برای عملکرد مناسب بدن گزینه ضروری است. این ویتامین برای سلامت استخوان ها و دندان ها مهم است زیرا در جذب کلسیم از رژیم غذایی نقش بسزایی ایفا می کند، همچنین وظیفه عملکرد بهینه سیستم ایمنی بدن را بر عهده دارد. کمبود ویتامین D نیز می تواند منجر به بروز خستگی شود که اغلب نادیده گرفته می شود، همچنین مطالعات ارتباط بین کمبود ویتامین D و خستگی یا خستگی مداوم را برجسته کرده است. نور خورشید یکی از بهترین منابع تامین ویتامین D محسوب می شود بدن در معرض نور خورشید ویتامین D تولید می کند. از منابع غذایی حاوی ویتامین D می توان به ماهی قزل آلا، روغن جگر ماهی، زرده تخم مرغ، قارچ و غذاهای غنی شده اشاره کرد.


ویتامین C
ویتامین C به دلیل خواص آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار شناخته شده است، همچنین برای پوست و موها گزینه مفیدی محسوب می شود. یکی از نخستین علائم کمبود ویتامین C خستگی و خستگی مداوم است، همچنین ویتامین C برای جذب آهن از رژیم غذایی نقش بسزایی ایفا می کند که برای تشکیل و عملکرد سلول های قرمز خون مهم است. برخی منابع تامین ویتامین C شامل مرکبات، کیوی، آناناس، پاپایا، توت فرنگی، هندوانه و انبه است.

میوه های ممنوعه در رژیم کاهش وزن

 

میوه ها همیشه گزینه های سالمی در هر رژیم غذایی تلقی می شوند، اما برخی از آنها در فهرست مواد غذایی رژیم های لاغری جایگاهی ندارند، زیرا بیش از حد شیرین هستند یا کالری زیادی دارند. اگر به دنبال کاهش وزن هستید از مصرف برخی میوه ها باید اجتناب کنید. از دست دادن وزن و لاغری نیاز به صبر و تحمل و تلاش زیاد برای رسیدن به هدف مورد نظر دارد. برنامه کاهش وزن علاوه بر ورزش و انجام فعالیت های بدن به یک رژیم غذایی سالم نیاز دارد.فرد در برنامه لاغری نمی تواند یک روز غذای سالم و مناسب برنامه لاغری خود بخورد و روز دیگر برای پاداش دادن به خود مواد غذایی ممنوع در رژیم را بخورد و انتظار داشته باشد از دریافت کالری بیشتر جلوگیری شود.


میوه ها همیشه گزینه های سالمی در هر رژیم غذایی تلقی می شوند، اما برخی از آنها در فهرست مواد غذایی رژیم های لاغری جایگاهی ندارند، زیرا بیش از حد شیرین هستند یا کالری زیادی دارند. اگر به دنبال کاهش وزن هستید از مصرف برخی میوه ها باید اجتناب کنید. از دست دادن وزن و لاغری نیاز به صبر و تحمل و تلاش زیاد برای رسیدن به هدف مورد نظر دارد. برنامه کاهش وزن علاوه بر ورزش و انجام فعالیت های بدن به یک رژیم غذایی سالم نیاز دارد.فرد در برنامه لاغری نمی تواند یک روز غذای سالم و مناسب برنامه لاغری خود بخورد و روز دیگر برای پاداش دادن به خود مواد غذایی ممنوع در رژیم را بخورد و انتظار داشته باشد از دریافت کالری بیشتر جلوگیری شود.


اکثر متخصصان پیشنهاد می کنند گنجاندن مواد غذایی غنی از فیبر و پروتئین به به شما کمک می کند تا مدت بیشتری سیر بمانید و از پرخوری بیشتر جلوگیری می کند.
توصیه می شود رژیم غذایی غنی از غلات سبوس دار، گوشت بدون چربی، آجیل و دانه ها، لبنیات کم چرب و میوه ها و سبزی های تازه مصرف کنید تا به روش سالمی لاغر شوید، اما آیا می دانید هنگام لاغری هم خوردن همه میوه ها مجاز نیست؟ در حالی که میوه ها سالم محسوب می شوند، اما برخی از میوه ها جایگاهی در فهرست مواد غذایی مجاز برای لاغری ندارند بیشتر به این دلیل که بیش از حد شیرین هستند یا کالری زیادی دارند. به گزارش ان دی تی وی، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این میوه های ممنوعه در رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن ادامه مطلب را بخوانید:


میوه هایی ممنوعه در رژیم لاغری


آووکادو
هر میوه پر کالری باید در رژیم غذایی کاهش وزن کمتر مصرف شود. یکی از این میوه های پر کالری آووکادو است، 100 گرم آووکادو حدود 160 کالری دارد. اگرچه آووکادو منبع خوبی از چربی های سالم است، اما در صورت مصرف بیش از حد آن به راحتی شما را از مسیر کاهش وزن منحرف می کند. در واقع این حرف به این معنی نیست آووکادو به طور کلی از برنامه غذایی حذف شود بلکه بهتر است به میزان متوسط استفاده شود.


انگور
اگرچه انگور برای سلامتی گزینه بسیار مناسبی است، اما سرشار از قند و چربی است که باعث می شود به عنوان یک میوه ممنوعه در رژیم لاغری شناخته شود. 100 گرم انگور حاوی 67 کالری و 16 گرم قند است یعنی مصرف منظم آن باعث افزایش وزن می شود.


میوه های خشک
میوه های خشک مانند آلو خشک، کشمش و سایر میوه های خشک شده کالری بیشتری دارند زیرا فاقد آب هستند. یک گرم کشمش در مقایسه با انگور کالری بیشتری دارد، بنابراین یک فنجان کشمش حاوی 500 کالری و یک فنجان آلو خشک حاوی بیش از 450 کالری است که اگر قصد لاغری دارید این مقادیر برای رژیم کاهش وزن زیاد محسوب می شود، بنابراین بهتر است میزان مصرف میوه های خشک را محدود کنید.


موز
بله درست خواندید موز! اگرچه موز به عنوان یک میوه فوق العاده سالم شناخته می شود، اما نمی توان بیش از حد آن را مصرف کرد. موز سرشار از کالری و قندهای طبیعی زیادی است. یک عدد موز حدود 150 کالری دارد یعنی حدود 37.5 گرم کربوهیدرات، بنابراین اگر در گروه افرادی قرار دارید که روزانه 2 تا 3 عدد موز می خورند باید بدانید این کار باعث افزایش وزن می شود در نتیجه بهتر است در روز فقط یک عدد موز بخورید. در واقع از نظر شاخص گلیسمی موز در صورت استفاده به میزان متوسط می تواند یک میان وعده سالم باشد.


انبه
میوه های گرمسیری مانند آناناس و انبه کالری پنهانی دارند که می توانند مانع تحقق اهداف برنامه های کاهش وزن شوند، بنابراین بهتر است از مصرف این میوه های بیش از حد شیرین نیز خودداری کنید.
همه این میوه هایی که درباره شان صحبت شد سالم هستند و هیچ وقت نباید از خوردن آنها ترسید، اما زیاده روی یا خوردن بیش از حد آنها سرعت کاهش وزن را آهسته می کند. بهتر است تمرین کنترل اندازه مصرف مواد غذایی و کاهش وزن به روش سالمی انجام شود.

آلرژی فصلی یا بیماری کرونا ؟! (شباهت ها و تفاوت ها)

 

همزمانی افزایش شیوع آلرژی فصلی با بیماری کرونا یا همان بیماری کووید ۱۹  (COVID-۱۹ ) و فراگیر شدن آن در سراسر جهان، نگرانی های بسیار زیادی در ایران و سایر کشورها برای افراد مبتلا به آلرژی فصلی (آلرژی بینی) ایجاد نموده است!

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی فصلی با بروز علائم این بیماری مضطرب و نگران می شوند! پرسش همه آنها این است که آیا این علائم مربوط به شروع بیماری کرونا است و یا مطابق هر سال آلرژی فصلی آغاز شده است؟!

با توجه به اینکه مراجعه به مراکز درمانی می تواند خطر ابتلا به بیماری کرونا و انتشار آن را افزایش دهد، پس راهکار منطقی و بی خطر در مواقع بروز علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی و سرفه چیست؟!

بی شک آگاهی از علائم بالینی بیماری کرونا در انجام اقدامات بعدی بسیار سودمند می باشد. در مقابل عدم اطلاع از شباهت های علائم اولیه بیماری کرونا با بیماری های دیگر مانند آلرژی فصلی (آلرژی بینی، رینیت آلرژیک)، سرماخوردگی و یا آنفلوانزا می تواند موجب ایجاد نگرانی و اضطراب بسیاری در افراد گردد.

هراس و نگرانی ایجاد شده در اثر ندانستن شباهت ها و تفاوت های بیماری آلرژی فصلی با بیماری کرونا می تواند موجب مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و تشخیصی  گردد که این نیز خود زمینه ساز ابتلا احتمالی فرد آلرژیک به بیماری کرونا و همچنین افزایش حجم کاری مراکز درمانی و تشخیصی و پرسنل این مراکز است!

علائم آلرژی فصلی شباهت های متعددی با علائم بیماری کرونا یا همان بیماری کووید ۱۹ دارد! پس چه باید کرد؟!  در پاسخ به این پرسش سعی گردیده است در نوشتار حاضر اطلاعات علمی و کاربردی، اما به زبان ساده! در خصوص شباهت ها و تفاوت ها ی میان آلرژی تنفسی و بیماری کرونا ارائه گردد.

علت ایجاد و علائم آلرژی بهاره یا آلرژی فصلی؟!

فصل بهار با همه زیبایی هایی که دارد بواسطه گرده افشانی درختان و گیاهان موجب بروز علائمی در افراد حساس می گردد که این بیماری را آلرژی فصلی یا آلرژی بینی (رینیت آلرژیک) می گویند.

آلرژی یا حساسیت های تنفسی (آلرژی بینی، آسم آلرژیک و یا سینوزیت آلرژیک) ناشی از واکنش نابجای سیستم ایمنی بدن فرد حساس به مواد تنفسی خارج بدن (در اغلب موارد گرده های گیاهان) می باشد. بروز واکنش ها و علائم آلرژیک در فرد حساس به عوامل مختلفی نظیر جنس ماده حساسیت زا (آلرژن)، راه ورود ماده حساسیت زا به بدن، سن، ژنتیک بستگی دارد. برای آگاهی از مکانیسم واکنش های آلرژیک به نوشتار مکانیسم ایجاد حساسیت یا آلرژی به زبان ساده مراجعه شود!

علائم بالینی آلرژی فصلی (آلرژی بینی) شامل عطسه، آبریزش بینی، انسداد بینی (کیپ شدن بینی) و خارش بینی می باشد. البته اغلب افراد مبتلا به آلرژی بینی از خارش چشم ها، حلق و سقف دهان نیز شکایت دارند.

شایان ذکر است علائم بیان شده در بالا در هنگام صبح بسیار بیشتر بوده و افراد آلرژیک احساس می نمایند که علائم آنها به محض بیدار شدن از خواب، شروع می شود!
 بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی تنفسی از سرفه و تنگی نفس نیز شکایت دارند، بویژه سرفه و تنگی نفس آنها در هنگام مواجهه با دود و یا بو های مختلف و تحریک کننده و یا همچنین فعالیت بدنی تشدید می شود! در بعضی مواقع نیز افراد آلرژیک دچار رخوت و خستگی می شوند که شدت این حالت در افراد مختلف، متفاوت می باشد.

لازم به توضیح است افراد دارای آلرژی تنفسی بخصوص آلرژی فصلی، علائمی که در بالا به آنها اشاره شد را هر سال در زمان و فصل خاص تجربه می کنند؛ به عبارتی هر سال علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، خارش گلو و یا چشم ها و … در روز ها و یا ماه های خاصی از سال بروز می یابند.

بیماری کرونا یا بیماری کووید ۱۹ (ماهیت و علائم)!

بیماری کرونا ناشی از ویروس کووید ۱۹ (COVID-۱۹) نوعی بیماری ویروسی است که عامل اصلی آن عضوی از خانواده کروناویروس ها می باشد. در این خانواده عوامل بیماری های حاد تنفسی دیگری مانند بیماری سارس  (SARS) و یا بیماری مرس  (MERS) نیز وجود دارد!

مشخصه اصلی این ویروس تمایل آن به آلوده نمودن و تکثیر در سیستم تنفسی است. علائم تنفسی شاخص عفونت با ویروس کووید ۱۹ شامل تب، سرفه خشک، کوفتگی و درد عضلانی و تنگی نفس می باشد!

تاکنون بررسی و مطالعه نشانه های بیماری کرونا در بیماران مبتلا نشان داده شده است، ایجاد تب و افزایش دمای بدن اغلب به عنوان اولین علامت برای این بیماری گزارش شده است، هرچند که در موارد اندکی از مبتلایان به بیماری کرونا ممکن است فرد تب نداشته باشد و یا تب خفیفی را تجربه نماید!

همچنین گزارشاتی مبنی بر گلودرد، آبریزش بینی و ترشحات پشت حلق به عنوان علائم آغازین بیماری کرونا نیز وجود دارد. علائم بالینی در طی روز یکسان هستند. سرفه و احساس تنگی نفس علائم بعدی بوده و شدت این علائم ممکن است در افراد مختلف متفاوت است.

تفاوت های آلرژی فصلی با بیماری کرونا !

خارش یکی از اصلی ترین و شاخص ترین علامت افتراق دهنده میان بیماری آلرژی تنفسی و بیماری کرونا می باشد! در آلرژی فصلی و به طور کلی آلرژی های تنفسی  اساساً خارش، بسیار زیاد است، در حالیکه در بیماری کرونا خارش اصلا وجود ندارد و یا بسیار اندک است!

تب در آلرژی وجود ندارد هر چند برخی از افراد احساس گرما می کنند، اما در حقیقت فاقد تب می باشند!  در بیماری کرونا تب یکی از علائم اصلی به شمار می آید!

بدن درد و کوفتگی عضلات یکی از علائم اصلی بیماری کرونا می باشد در حالیکه در آلرژی بعضی از افراد مبتلا،  احساس رخوت و بی حالی دارند که با درد و کوفتگی بدن کاملاً متفاوت است!

پاسخ به آنتی هیستامین ها یکی از روش های متمایز کننده بیماری آلرژی با بیماری کرونا است! بدین صورت که افراد آلرژیک بخوبی به آنتی هیستامین ها پاسخ داده و به میزان قابل توجه ای علائم آنها فروکش می کند. در حالیکه بیمار مبتلا به کرونا به آنتی هیستامین پاسخ نداده و یا به میزان بسیار اندکی پاسخ می دهد.

قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه بخوریم؟

 

واکسن کرونا برا یمیلیون ها نفر تزریق شده و بسیاری دیگر در صف انتظار بسر می برند. افراد نسبت به عوارض جانبی واکسن بسیار محتاط هستند و اطمینان حاصل می کنند تجربه واکسن آنها بی خطر است. با این حال، رژیم نقش مهمی در روند واکسیناسیون دارد. در حالی که برخی پیشنهاد می کنند به مقدار زیادی از غذاهای سالم و مواد مغذی لازم را استفاده کنید برخی دیگر تاکید می کنند بدن باید هیدارته بماند.


به گزارش تایمزسوفاندیا، در اینجا آنچه باید یا نباید بخورید یا بنوشید قبل یا بعد از تزریق واکسن کرونا توضیح داده شده است.


مقدار زیادی آب بنوشید
هیدراته ماندن برای سلامتی گزینه مهمی است به ویژه هنگامی که واکسن کرونا را دریافت می کنید. شما باید مقدار زیادی آب یا میوه های آبرسان بخورید که می تواند خطر ایجاد عوارض جانبی شدید را به حداقل برساند و به شما کمک کند تا بعد از واکسن احساس بهتری داشته باشید.


از مصرف الکل خودداری کنید
پس از واکسیناسیون برخی افراد عوارض جانبی کمی از جمله تب، خستگی، بدن درد و درد در ناحیه تزریق احساس می کنند و برخی دیگر هیچ عارضه ای را تجربه نمی کنند. همانطور که مشخص است هیدراته ماندن در این مدت بسیار مهم است. علاوه براین باید از مصرف الکل خودداری کنید زیرا باعث کمبود آب بدن می شود که عوارض جانبی را تشدید می کند.


به جای غذاهای فرآوری شده غلات کامل بخورید
بر اساس مطالعه ای که در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شده است عادات غذایی سالم برای اطمینان از سلامت بدن طی این بیماری همه گیر حیاتی است. هنگامی که تصمیم به استفاده از واکسن کرونا گرفتید غذای سالم و غنی از فیبر را استفاده کنید و به جای غذای فرآوری شده که دارای چربی اشباع شده و مقدار زیادی کالری است غذاهای سالم بخورید.


غذاهای غنی از فیبر استفاده کنید
غذاهای سرشار از فیبر برای بدن آرام و سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. هنگام واکسن باید استراحت و تحرک کافی داشته باشید و مصرف غذاهای مفید را نیز در نظر داشته باشید. بر اساس مطالعه منتشر شده در Journal of Clinical Sleep Medicine، از خوردن چربی های اشباع شده و غذاهای شیرین که منجر به استرس، اضطراب و آشفتگی بیشتر خواب می شوند خودداری کنید.


قبل از واکسیناسیون رژیم متعادل داشته باشید
قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا در رژیم خود مصالحه نکنید. غش به عنوان یکی از عارضه جانبی واکسن گزارش شده است که با خوردن غذاهای سالم و مفید می توان آن را به حداقل رساند. بر اساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، هیدراته ماندن و خوردن یک رژیم غذایی متعادل سالم یا میان وعده از غش همراه با اضطراب جلوگیری می کند.

برای بارداری قارچ بخورید

 

قارچ خوراکی چندین ماده مغذی مهم را برای بدن تامین می کنند، انواع مختلف آن دارای ترکیبات مختلف و مشخصات تغذیه ای خاص هستند. قارچ در انواع میان وعده ها و غذاها استفاده می شود و افراد می توانند آن را به صورت تازه، کنسروی و خشک بخرند. براساس مرکز منابع بازاریابی کشاورزی، در سال 2015 هر فرد در ایالات متحده به طور متوسط حدود 3 پوند قارچ مصرف می کرد. فراتر از رژیم غذایی قارچ در برخی از انواع طب سنتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به گزارش مدیکال نیوزتودی، در این مقاله با مطالب غذایی و فواید احتمالی سلامتی خوردن قارچ آشنا می شوید، همچنین نکاتی در مورد آن نیز توضیح داده می شود.


فواید قارچ برای سلامتی
قارچ ها حاوی پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند که مزایای مختلف برای سلامتی دارند. به عنوان مثال، آنتی اکسیدان ها مواد شیمیایی هستند که به بدن در از بین بردن رادیکال های آزاد کمک می کنند. رادیکال های آزاد مواد جانبی سمی متابولیسم و ناشی از سایر فرآیندهای بدن هستند که می توانند در بدن جمع شوند، تجمع بیش از حد آن در بدن باعث تولید استرس اکسیداتیو می شود. این عارضه می تواند به سلول های بدن آسیب برساند و باعث بروز مشکلات مختلف پیرامون سلامتی شود. از جمله عوامل آنتی اکسیدانی موجود در قارچ ها:
سلنیوم
ویتامین C
کولین

ارتباط مصرف قارچ و سرطان
بر اساس اعلام انستیتوی ملی سرطان، محتوای آنتی اکسیدان موجود در قارچ ها به جلوگیری از سرطان ریه، پروستات، پستان و سایر انواع دیگر آن کمک می کند. برخی منابع اذعان می دارند سلنیوم قارچ به جلوگیری از سرطان کمک می کند، اما یک بررسی از سال 2017 هیچ مدرکی دال بر تایید این موضوع پیدا نکرد، همچنین قارچ ها حاوی مقدار کمی ویتامین D هستند. برخی شواهد نشان می دهد مکمل ویتامین D می تواند به پیشگیری یا درمان برخی از انواع سرطان کمک کند اگرچه بر اساس گزارش سال 2018 این اثر ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.
کولین یکی دیگر از آنتی اکسیدان های موجود در قارچ است. برخی مطالعات نشان می دهند مصرف کولین خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان را کاهش می دهد، اما حداقل یک مطالعه دیگر نشان داده است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. شایان ذکر است ارزش و اثربخشی مصرف یک ماده مغذی به عنوان مکمل با مصرف آن در رژیم غذایی یکسان نیست.

دیابت و مصرف قارچ
فیبر غذایی به مدیریت تعدادی از شرایط سلامتی از جمله دیابت نوع 2 کمک می کند. یک بررسی متاآنالیز در سال 2018 نشان داد افرادی که فیبر زیادی می خورند در معرض خطر کمتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. یک فنجان حاوی قارچ خرد شده و خام به وزن 70 گرم تقریبا 1 گرم فیبر تامین می کند. دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها توصیه می کند بزرگسالان هر روز بسته به جنسیت و سن خود 22.4 تا 33.6 گرم فیبر غذایی مصرف کنند. قارچ، لوبیا، برخی از سبزیجات، برنج قهوه ای و غذاهای سبوس دار همه می توانند به نیاز روزانه فرد برای تامین فیبر کمک کنند.


سلامت قلب با مصرف قارچ
فیبر، پتاسیم و ویتامین C موجود در قارچ به سلامت قلب و عروق کمک می کند. پتاسیم به تنظیم فشار خون کمک می کند و این امر خطر فشارخون و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند مصرف نمک اضافه شده در رژیم غذایی را کاهش داده و غذاهای بیشتری را که حاوی پتاسیم هستند بخورید. بر اساس دستورالعمل های فعلی افراد باید روزانه حدود 4 هزار و 700 میلی گرم پتاسیم مصرف کنند. قارچ در فهرست غذاهای انجمن قلب آمریکا وجود دارد که پتاسیم مورد نیاز بدن را تامین می کند. یک مطالعه در سال 2016 به این نتیجه رسید افرادی که دچار کمبود ویتامین C هستند بیشتر دچار بیماری های قلبی عروقی می شوند، بنابراین پیشنهاد می کند با مصرف ویتامین C به پیشگیری از این بیماری کمک کنید. شواهدی پیدا نشده است که مصرف مکمل های ویتامین C می توانند خطر ابتلا به این نوع بیماری را کاهش دهند. برخی شواهد نشان می دهد مصرف نوعی فیبر به نام بتاگلوکان ها سطح کلسترول خون را کاهش می دهد، بتاگلوکان ها در دیواره سلول های بسیاری از انواع قارچ ها وجود دارد.


مصرف قارچ در دوران بارداری
بسیاری از زنان در دوران بارداری از مکمل های اسیدفولیک یا فولات برای تقویت سلامت جنین استفاده می کنند، اما قارچ ها می توانند فولات مورد نیاز بدن را تامین کنند. یک فنجان حاوی قارچ خام 16.3 میکروگرم فولات دارد. دستورالعمل های فعلی توصیه می کنند بزرگسالان هر روز 400 میکروگرم فولات مصرف کنند.


مزایای دیگر قارچ
قارچ سرشار از ویتامین های گروه B است، مانند:
ریبوفلاوین یا B2
فولات یا B9
تیامین یا B1
پانتوتنیک اسید یا B5
نیاسین یا B3
ویتامین های گروه B به بدن کمک می کنند تا از غذا انرژی گرفته و گلبول های قرمز خون تشکیل دهند. به نظر می رسد تعدادی از ویتامین های گروه B نیز برای یک مغز سالم گزینه مهمی هستند. کولین موجود در قارچ به تقویت حرکت عضلات، یادگیری و حافظه کمک می کند. به علاوه، کولین ضمن حفظ ساختار غشای سلولی در انتقال تکانه های عصبی نیز نقش دارد. چندین ماده معدنی مانند سلنیوم، پتاسیم، مس، آهن و فسفر که به سختی در رژیم وگان یافت می شود نیز در قارچ موجود است.


نکاتی در مورد تهیه قارچ
حدود 2 هزار نوع قارچ خوراکی وجود دارد، اما تعداد انگشت شماری از آنها در بازار آمریکا موجود است. آنها عبارتند از:
سفید یا دکمه ای
کرمینی قهوه ای
پورتوبلو
شیتاکه
صدفی
گوش ژله ای
انوکی
انواع قارچ فصلی موجود در بازارهای کشاورزان و برخی فروشگاه های مواد غذایی شامل:
مروارید
قاصدک
برخی از افراد قارچ های وحشی را برای مصرف انتخاب می کنند، اما لازم است بدانید کدام نوع آن خوراکی است زیرا برخی از آنها حاوی سموم کشنده هستند.


نکاتی برای خرید قارچ
هنگام خرید قارچ تازه انواع سفت، خشک و بدون کبودی را انتخاب کنید. از قارچ هایی که لجن یا پژمرده به نظر می رسند خودداری کنید.
قارچ ها را در یخچال نگهداری کنید، نباید آنها را بشویید تا زمانی که زمان آشپزی با آنها فرا برسد.


نکاتی درباره قارچ
باید قارچ ها را قبل از استفاده با دقت بشویید و تمیز کنید تا خاک و کثیفی های روی آن پاک شود. در صورت لزوم انتهای ساقه ها را جدا کنید و می توانید از قارچ ها به صورت کامل، تکه تکه یا خرد شده استفاده کنید. برای ترکیب قارچ بیشتر در رژیم غذایی سعی کنید:
هر نوع قارچ را با پیاز تفت دهید تا یک غذای کناری سریع و خوشمزه داشته باشید
افزودن قارچ به سیب زمینی سرخ شده
روی سالاد
افزودن قارچ های خرد شده به املت و پیتزا
تفت دادن قارچ شیاتکه در روغن زیتون یا آبغوره
ساقه های قارچ پورتوبلو را جدا کنید کلاه ها را در مخلوطی از روغن زیتون، پیاز، سیر و سرکه به مدت 1 ساعت مزه دار کنید سپس آنها را به مدت 10 دقیقه کباب کنید
افزودن قارچ های پورتوبلو کبابی به ساندویچ ها
خطرات احتمالی مصرف قارچ برای سلامتی
قارچ های وحشی یک غذای خوشمزه محسوب می شوند، اما سموم موجود در برخی از انواع آن باعث بروز مشکلات مهلک سلامتی می شود، همچنین برخی از قارچ های وحشی حاوی مقادیر زیادی از فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی مضر هستند، بنابراین برای جلوگیری از این خطرات قارچ ها را از یک منبع قابل اعتماد خرید کنید.
در پایان
قارچ علاوه بر ایجاد تنوع در رژیم غذایی مفید هم است که تهیه انواع غذاهای مغذی با آن راحت است. مردم فقط باید قارچ را از منبع معتبر تهیه کنند زیرا بعضی از انواع آن سمی هستند.

درباره درمانگاه

درمانگاه خيريه انصار، اوايل سال 1393 به همت موسسه خيريه انصارالحسين(عليه السلام) و به منظور خدمت رسانی به قشر مستضعف جامعه و تامين نيازهای درمانی آنها تاسيس گرديد. اكنون با عنايت خداوند و زحمات خداپسندانه خيرين ارجمند اين درمانگاه به يكی از مجهزترين و مدرن ترين مراكز درمانی تبديل شده است.
Image
Image

تماس با ما

تهران،ابتدای شهيد محلاتی،پلاك368
info@ansarclinic.com

35015(داخلی 1) - 33507010

33507011
بالا