تغذیه سالم هوش کودکان را افزایش می دهد

تغذیه سالم هوش کودکان را افزایش می دهد

تغذیه سالم هوش کودکان را افزایش می دهد

 

محققان بریتانیایی می گویند مصرف خوراکی هایی مانند چیپس، شکلات و کیک می تواند به هوش کودکان آسیب بزند.

 

تحقیقات دانشگاه بریستول نشان می دهد که بین مصرف خوراکی های فراوری شده و کاهش ضریب هوشی در کودکان ارتباط وجود دارد.

محققان این دانشگاه در مقاله ای که در نشریه Journal of Epidemiology and Community Health منتشر کردند، از ارتباط بین فقر تغذیه با رشد مغز خبر دادند.

انجمن تغذیه بریتانیا با اشاره به نتیجه این تحقیقات بر ضرورت آموزش بیشتر والدین جوان درباره اهمیت خورد و خوراک کودکان تاکید کرد.

محققان دانشگاه بریستول، در مطالعه خود بر ۳۹۶۶ کودک تحقیق کردند.

رژیم غذایی این کودکان در سنین ۳، ۴، ۷ و هشت سال ونیم بررسی شد.

به گفته این محققان، کودکان مورد مطالعه سه رژیم غذایی متفاوت داشتند.

گروه اول، کودکانی بودند که به طور عمده از خوراک فراوری شده تغذیه می کردند. این نوع خوراک سرشار از چربی و قند است.

گروه دوم کودکانی بودند که خوراکی های سنتی مانند گوشت، سیب زمینی و سبزیجات مصرف می کردند.

آخرین گروه، کودکانی بودند که رژیم غذایی سالم شامل سالاد، میوه و ماهی داشتند.

محققان پس از ثبت رژیم غذایی این کودکان، ضریب هوشی آنها را هنگامی که هشت سال و نیمه بودند، بررسی کردند.

 

رشد مغزی
محققان علاوه بر ارزیابی تغذیه کودکان مورد مطالعه، عوامل دیگری مانند تحصیلات مادر، طبقه اجتماعی و طول دوره شیرخوارگی آنها را نیز بررسی کردند.

به گفته آنها، کودکانی که در سن ۳ سالگی به طور عمده از خوراکی های فراوری شده تغذیه کرده اند، در هشت و نیم سالگی از ضریب هوشی پایین تری برخوردارند.

در این حال، ضریب هوشی این کودکان، مقدار کمی از کودکان دیگر کمتر بود.

به گفته محققان، این مطالعه نشان می دهد عادت های غذایی در سنین پایین ممکن است نتایج منفی طولانی مدت داشته باشند.

دکتر پائولین امت، سرپرست گروه محققان دانشگاه بریستول می گوید با توجه به سرعت بالای رشد مغز در سنین پایین، رخدادهایی که پس از این سنین رخ دهد، از تاثیر کمتری بر هوش برخوردار خواهد بود.

کارشناسان می گویند نتیجه این تحقیق، یافته های پیشین را تایید می کند.

فیونا فورد، سخنگوی انجمن تغذیه بریتانیا گفت: "همه ما با اثرات کوتاه مدت رژیم های غذایی آشنا هستیم. مطالعه آثار طولانی مدت رژیم های غذایی کاری با ارزش است."

خانم فورد گفت نتیجه این تحقیق نشان می دهد که باید به والدین جوان درباره اهمیت تغذیه سالم فرزندانشان آموزش داده شود.

تغذیه دیرهنگام باعث چاقی می شود

تغذیه دیرهنگام باعث چاقی می شود

تغذیه دیرهنگام باعث چاقی می شود

 

به گفته محققان تغذیه در زمان مناسب به کند کردن روند چاقی در افراد کمک می کند.

 

محققان می گویند احتمال بروز چاقی در افرادی که دیرهنگام غذا می خورند، بیشتر است.

گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی در آمریکا با بررسی موش های آزمایشگاهی به این نیتجه رسیده اند که علاوه بر کمیت و کیفیت غذای مصرف شده، زمان مصرف آن نیز در تعیین وزن افراد نقش دارد.

به گفته آنها، موش هایی که در ساعت های غیرطبیعی غذا می خورند، در شرایط مساوی دو برابر بیشتر از سایر موش ها چاق می شوند.

پیش تر نیز نتیجه مطالعات نشان داده بود ساعت بیولوژیک انسان ها در مشخص کردن میزان انرژی جذب شده از مصرف مواد خوراکی نقش دارد.

محققان هنوز به مکانیسم کامل افزایش اضافه وزن در صورت تغذیه در زمان غیرمناسب پی نبرده اند.

گفته می شود هورمون هایی که در زمان خواب ترشح می شوند و تغییر دمای بدن در این زمان بر این موضوع تاثیرگذار است.

دینا آربل، سرپرست محققان دانشگاه ایلینوی گفت: "یکی از موضوع های مورد علاقه در این تحقیق بررسی افرادی چاقی بود که در شیفت های دیروقت کار می کردند."

او ادامه داد: "بررسی وضع این افراد باعث شد فکر کنیم خوردن در زمان نامناسب باعث اضافه وزن می شود."

محققان دانشگاه ایلینوی در تحقیقات خود به مدت شش هفته به دو گروه از موش های آزمایشگاهی غذای پرچربی یکسان دادند. زمان تغذیه این موش ها متفاوت بود.

وزن موش هایی یکی از این گروه ها که دیروقت تغذیه می شدند، دو برابر گروه دیگر اضافه شد.

این در حالی است که هر دو گروه از موش ها به یک اندازه خوراک دریافت کرده بودند و به یک اندازه فعالیت بدنی داشتند.

فرد تورک یکی دیگر از محققان می گوید این تحقیق نشان می دهد موضوع اضافه وزن تنها به میزان کالری دریافتی و میزان انرژی آزاد شده ارتباط ندارد.

به گفته او تغذیه در زمان مناسب به کند کردن روند چاقی در افراد کمک می کند.

تاثير سم زنبور عسل بر سرطان سينه

تاثير سم زنبور عسل بر سرطان سينه

 

دانشمندان استرالیایی می‌گویند در شرایط آزمایشگاهی سم زنبور عسل، سلول‌های مهاجم سرطان پستان را از بین می‌برد. آنها این سم و ترکیب موجود در آن به نام ملیتین را، برای دو نوع سرطان پستان که درمانشان سخت است به کار گرفتند؛ "منفی سه‌گانه" و "HER۲-مازاد".

 

این یافته "مهیج" توصیف شده است ولی دانشمندان هشدار می‌دهند که به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

این تحقیق در موسسه پژوهش‌های پزشکی هری پرکینز در استرالیای غربی انجام و در نشریه "سرطان‌شناسی دقیق نیچر" منتشر شده است. پژوهش‌هایی که در این نشریه منتشر می‌شوند همتاداوری می‌شوند.

سرطان‌های پستان منفی سه‌گانه و HER۲-مازاد سرطان‌های کمیاب‌تری هستند اما میزان مرگشان بالاتر است. منفی سه‌گانه یعنی رشد سلول سرطانی پستان به هورمون‌های استروژن و پروژسترون و پروتئین HER۲ وابسته نیست. HER۲-مازاد یعنی ازدیاد پروتئین HER۲ که باعث رشد سریع و متاستاز سلول سرطانی پستان می‌شود.

سرطان سه‌گانه منفی، یکی از بدخیم ترین انواع سرطان پستان، ۱۰ تا ۱۵ درصد سرطان‌های پستان را تشکیل می‌دهد و معمولا آن را با جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی معالجه می‌کنند.

سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در زنان در تمام دنیا است. در شرایط آزمایشگاهی هزاران ترکیب شیمیایی وجود دارند که می‌توانند با سلول‌های سرطانی مقابله کنند ولی دانشمندان می‌گویند تعداد اندکی از آنها را می‌توان برای درمان در انسان بکار گرفت.

پیش از این معلوم شده بود که سم زنبور در بعضی انواع سرطان مانند ملانوما (نوعی سرطان پوست) می‌تواند خواص ضدسرطان داشته باشد.

 

یافته این پژوهشگران چه بوده است؟
آنها سم بیش ازسیصد نوع زنبور عسل و خرزنبور را آزمایش کردند. کی‌یرا دافی دانشجوی ۲۵ ساله دکترا که این پژوهش را سرپرستی کرده می‌گوید سم زنبور عسل "بسیار قوی" است. این سم در یک غلطت خاص در عرض یک ساعت با کمترین آسیب به سلول‌های دیگر، سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد، البته با افزایش غلظت سمیت آن برای سلول‌های سالم افزایش پیدا می‌کند.

این پژوهشگران همچنین دریافتند که ملیتین خود به تنهایی می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را متوقف یا مختل کند. ملیتین طبیعی در سم زنبور عسل وجود دارد ولی می‌توان آن را مصنوعی هم ساخت.

 

آیا در آینده می‌توان از این یافته استفاده کرد؟
پروفسور پیتر کلینکن دانشمند ارشد دولت استرالیای جنوبی این تحقیق را "بسیار هیجان‌انگیز" توصیف کرد: "ویژگی جالب توجه این پژوهش این است که نشان می‌دهد چگونه ملیتین، راه‌های پیام‌رسانی را در داخل سلول سرطانی پستان مختل می‌کند و تکثیر سلولی را کاهش می‌دهد. این مثال بارز دیگری است که در درمان بیماری‌های انسان می‌توان از ترکیب‌های طبیعی استفاده کرد".

با این حال این پژوهشگران هشدار داده‌اند که برای بررسی کارآیی این سم به عنوان داروی ضد سرطان، به تحقیقات بیشتری احتیاج است.

سایر محققان سرطان هم موافقند. الکس سواربریک دانشیار موسسه تحقیقات پزشکی گاروان در سیدنی گفت: "هنوز اول کار است. ترکیب‌های بسیاری می‌توانند سلول‌ سرطانی پستان را در ظرف آزمایشگاهی یا موش از بین ببرند ولی تا رسیدن به چیزی که بتواند رویه درمان بالینی را تغییر دهد فاصله زیادی داریم".

آسپیرین خطر ابتلا به سرطان روده را کم می کند

آسپیرین خطر ابتلا به سرطان روده را کم می کند

آسپیرین خطر ابتلا به سرطان روده را کم می کند

 

دوز آسپیرینی که به عنوان درمان تجویز می شود اغلب پایین تر از دوزی است که افراد برای رفع سردرد مصرف می کنند

تحقیقی جدید در بریتانیا نشان داده است که مصرف روزانه آسپیرین با دوز پایین خطر ابتلا به سرطان روده را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد.

محققان دانشگاه آکسفورد ضمن مطالعه پرونده پزشکی چهارده هزار بیمار کشف کرده اند که مصرف آسپیرین همچنین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان روده را حدود سی درصد کم کرده است.

مصرف آسپیرین مدتهاست که به طور گسترده به مردم کمک کرده است از سکته مغزی و عارضه های قلبی اجتناب کنند هر چند که بسیاری از افراد میانسال به دلیل عوازض جانبی مصرف آسپیرین، این دارو را مصرف نمی کنند.

اما محققان دانشگاه آکسفورد در گزارش خود، که روی سایت اینترنتی نشریه علمی لانست منتشر شده است، می گویند یافته های جدید نشان می دهد که مصرف آسپیرین توسط افراد سالمی که در دهه پنجاه زندگی خود هستند، بیش از آن که ضرر داشته باشد، مفید است.

در تحقیقات قبلی نشان داده شده بود که مصرف دوز بالایی از آسپیرین، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد اما داراین عوارض جانبی از جمله خونریزی داخلی است.

محققان دانشگاه آکسفورد با مطالعه پرونده پزشکی چهار گروه تحت مطالعه که در بیست سال گذشته جمع آوری شده است، مصرف آسپیرین با دوز پایین را در میان آنها بررسی کرده و متوجه شدند که در میان این گروه ها آمار ابتلا به سرطان ۲۴ درصد و مرگ و میر ۳۵ درصد کمتر بوده است.

دوز آسپیرینی که به عنوان درمان تجویز می شود اغلب پایین تر از دوزی است که افراد برای رفع سردرد مصرف می کنند.

با این که مصرف دایم آسپیرین ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، محققان می گویند هنوز هم ارزش دارد که مصرف شود چون عوارض جانبی دوز پایین آسپیرین نسبتا جزئی است مانند ایجاد کبودی های پراکنده در بدن یا خونریزی کم از بینی.

سازمان خیریه "شکست سرطان روده"، از یافته های جدید استقبال کرده اما گفته است که مردم باید قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنند.

ویتامین کا چیست و آیا پایین بودن آن روی بیماران کووید ۱۹ اثر می‌گذارد؟

ویتامین کا چیست و آیا پایین بودن آن روی بیماران کووید ۱۹ اثر می‌گذارد؟

ویتامین کا چیست و آیا پایین بودن آن روی بیماران کووید ۱۹ اثر می‌گذارد؟

 

ویتامین کا زمانی در خبرها آمد که پژوهشی در هلند نشان داد رابطه‌ای میان وضعیت بد بیماران کووید ۱۹ و پایین بودن میزان ویتامین کا در این بیماران وجود دارد. اما ویتامین کا چیست و از مشاهدات و پژوهش‌های جدید چه یاد‌ می‌گیریم؟

ویتامین کا به گروهی از ویتامین‌ها گفته می‌شود که در انعقاد خون نقش دارند. کا مخفف واژهٔ لخته‌شدن یا انعقاد به زبان آلمانی است که با حرف کا شروع می‌شود. ویتامین کا پروتئینی را که برای لخته‌شدن طبیعی خون لازم است فعال می‌کند و این پروتئین به بهبود زخم‌ها و جلوگیری از خون‌ریز‌ی بیشتر کمک می‌کند.

به بسیاری از نوزادان ویتامین کا تزریق می‌شود تا جلوی بیماری خطرناک اما نادر خونی را بگیرند. این کار برای این است که در بیشتر نوزادان میزان ویتامین کا پایین است.

شواهدی مبنی بر فواید دیگر ویتامین کا وجود دارد از جمله بهبود وضعیت استخوان‌ها و قلب. هر چند هنوز برای نظر قطعی در این مورد نیاز به پژوهش‌های بیشتری است.

 

"ویتامین کا" اشاره به دو گروه کوچک از ویتامین‌ها دارد، این دو گروه اصلی، کا۱ (فیلوکینون) و کا۲ (مناکینون) است. هر دو کارکرد مشابهی دارند هر چند هنوز پژوهش‌های بسیاری لازم است تا تفاوت میان این دو به درستی دریافته شود. ویتامین کا۲ نسبت به کا۱ بهتر جذب می‌شود و مدت زمان طولانی‌تری در بدن ذخیره می‌شود اما بدن شما می‌تواند مقداری از ویتامین کا۱ که می‌خورید را به کا۲ تبدیل کند.

کا۱ بیشتر در سبزی‌های برگ‌‌سبز مانند کلم، اسفناج و بروکلی وجود دارد و از طرف خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان‌اچ‌اس) به عنوان گونهٔ اصلی خوراکی ویتامین کا شناخته شده است. پژوهشی دریافته است که ویتامین کا۲ در بعضی از انواع پنیر‌های هلندی و فرانسوی وجود دارد البته مقدار آن نسبی است و بستگی به نوع پنیر، زمان عمل آمدن آن و میزان چربی و ناحیهٔ جغرافیایی تولید آن دارد. پنیر‌های پر‌چربی وکهنه میزان بیشتری کا۲دارند، پنیر کامامبر، گودا و ادامر مقدار زیادی ویتامین کا۲ دارند.

ویتامین کا محلول در چربی است به این معنی که زمانی بهتر جذب می‌شود که همراه با غذا‌‌های دارای چربی سالم مصرف شود؛ مانند روغن زیتون، ماهی‌های روغنی، دانه‌های خوراکی و میوه‌های مغز‌دار. خیلی از منابع ویتامین کا۲ دارای چربی هستند اما وقتی سبزی‌های برگ‌‌سبز را می‌خورید یادتان باشد که کمی چربی به غذای خود اضافه کنید. تای ایبیتوی، مشاور رسمی تغذیه و رژیم‌غذایی می‌گوید: "بهترین راه برای کمک به جذب ویتامین کا اضافه کردن کمی روغن زیتون به غذاست". 

بزرگسالان روزانه به حدود ۱ میکروگرم(μg) ویتامین کا به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارند. نیاز بیشتر افراد به این ویتامین از طریق رژیم غذایی آنها تأمین می‌شود. ایبیتوی می‌گوید "این ویتامین در غذایی که می‌خوریم به وفور یافت می‌شود. به همین دلیل در میان بزرگسالان بریتانیا کمبود ویتامین کا نادر است". بعضی افراد بیماری‌هایی دارند که باعث می‌شود در معرض خطر کمبود ویتامین کا قرار گیرند برای مثال اختلال در جذب چربی.

ویتامین کا می‌تواند در بدن ذخیره شود. خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان اچ اس) توصیه می‌کند اگر از مکمل‌های غذایی ویتامین کا استفاده می‌کنید باید مراقب باشید چون مقدار زیاد آن به بدن آسیب می‌رساند. هر چند مصرف ۱ میلی‌گرم یا کمتر از آن در روز بعید است که آسیبی برساند. افرادی که دارو‌های رقیق‌کنندهٔ خون مانند وارفارین مصرف می‌کنند نباید مکمل‌های غذایی ویتامین کا را بدون مشورت با پزشک مصرف کنند. هم‌چنین باید از خوردن مواد‌غذایی دارای ویتامین کا به مقدار زیاد خودداری کنند، چون جلوی عملکرد صحیح دارو را می‌گیرد.

 

ویتامین کا و یافته‌های کوویدـ۱۹
حالا بپردازیم به پژوهشی در هلند که نشان داد در میان بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ کسانی که کمبود ویتامین کا دارند عوارض شدیدتری نسبت به کسانی که مقدار کافی ویتامین کا مصرف می‌کنند، نشان می‌دهند.

این پژوهش به بررسی ویتامین کا پرداخت تا دریابند آیا این مادهٔ غذایی نقشی در محافظت بافت‌های کشسان موجود در ریه‌ها دارد که ویروس به آن حمله می‌کند.

ایبیتوی توضیح می‌دهد که از بین رفتن بافت کشسان باعث می‌شود "افراد احساس کنند به سختی نفس می‌کشند و نشانه‌های تنگی‌نفس پیدا می‌کنند". البته کوویدـ۱۹ به دلیل عفونت و التهاب باعث ایجاد لخته‌های خونی می‌شود و ویتامین کا هم به ایجاد لخته‌های خونی کمک می‌کند، در نتیجه این پژوهش باعث بروز بحث و گفتگو‌هایی در مجامع علمی شد.

با اینکه نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که ممکن است ارتباطی میان کمبود ویتامین کا و پیامد‌های بدتر در بیماری کوویدـ۱۹ باشد، ایبیتوی می‌گوید که این پژوهش بر مبنای مشاهدات است و ممکن است در آن مغالطهٔ "علت شمردن مقارن" اتفاق افتاده باشد (چه بسا که هم‌زمانی دو حادثه به دلیل علت سومی باشد). پژوهشگران در پی اجرای آزمایش‌های مداخله‌ای هستند تا دریابند آیا مکمل‌‌غذایی ویتامین کا می‌تواند به بهبود وضعیت بیماران کوویدـ۱۹ کمک کند.

رژیم غذایی متعادل برای تقویت سیستم ایمنی بدن مهم است و تغذیهٔ بد آن را تضعیف می‌کند.

تلاش کنید تا انواع مختلفی از میوه‌ها و سبزی‌ها را بخورید تا اطمینان پیدا کنید که همهٔ مواد‌ لازم و مورد نیاز برای سیستم ایمنی خود را مصرف کرده‌اید.

زمان طلائی تزريق واكسن آنفولانزا

زمان طلائی تزريق واكسن آنفولانزا

زمان طلائی تزريق واكسن آنفولانزا

 

واکسن آنفولانزا از ابتلا به سرماخوردگی و یا سایر بیماری‌ها جلوگیری نمی‌کند بلکه صرفاً از تعداد دفعات احتمالی ابتلا به آنفولانزا و یا شدت بیماری می‌کاهد

 

عضو انجمن داروسازان استان اصفهان گفت: آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که خیلی وقت‌ها با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود.

 

از کجا بفهمیم آنفولانزا گرفته‌ایم یا سرماخورده‌ایم؟
عضو انجمن داروسازان استان اصفهان افزود: خیلی از افراد وقتی‌که عطسه آبریزش، گلودرد، گرفتگی بینی پیدا می‌کنند، نمی‌دانند که سرماخورده‌اند و یا به آنفولانزا مبتلا شده‌اند!

وی افزود: علائم آنفولانزا سریع و ناگهانی ایجاد می‌شود و علائم آن شدیدتر از علائم سرماخوردگی معمولی است. اگر دیشب حالتان خوب بوده و امروز صبح که از خواب بیدار شده‌اید، احساس می‌کنید زیر یک کامیون له‌شده‌اید، شما به‌احتمال‌زیاد آنفولانزا گرفته‌اید.

دهقانی متذکر شد: آنفولانزا با گلودرد یا تب ناگهانی و بدن‌درد نسبتا شدید شروع می‌شود و علائم به‌تدریج تخفیف پیدا می‌کند تا نهایتاً ظرف ۲ تا ۵ روز بهبودی حاصل می‌شود، بنابراین سرماخوردگی با آبریزش و گرفتگی بینی شروع می‌شود و به‌تدریج علائم تشدید می‌شود.

 

چرا تشخیص بین آنفولانزا و سرماخوردگی مهم است؟
عضو انجمن داروسازان استان اصفهان خاطرنشان کرد: آنفولانزا می‌تواند باعث بروز عوارض جدی مثل ذات‌الریه و حتی مرگ شود لذا بهتر است ظرف ۴۸ ساعت پس از بروز درمان شود.

وی افزود: گاهی در افراد پر ریسک (مانند مبتلایان به دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، مبتلایان سرطان، بیماران پیوندی، افراد مبتلا به بیماری‌های اتوایمیون یا افرادی که دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت می‌کنید) دارو‌های ضدویروس توسط پزشک تجویز می‌شود تا دوره بیماری را کوتاه کند.

دهقانی تصریح کرد: ازآنجایی که ویروس آنفولانزا مدام در حال تغییر است لذا واکسن آنفولانزا به‌صورت سالیانه و مطابق با تغییرات احتمالی ژنوم ویروس فرموله و به بازار عرضه می‌شود و سال ساخت واکسن پس از نام واکسن ذکر می‌شود.

عضو انجمن داروسازان استان اصفهانافزود: تزریق واکسن آنفولانزا بین ۶ تا ۱۲ ماه شخص را ایمن می‌کند که توصیه می‌شود با پزشک خود در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا مشَورت کنید.

 

چه افرادی باید واکسن آنفولانزا بزنند؟
وی تاکید کرد: کودکان ۶ ماه تا ۶ سال به‌ویژه آن‌ها که مهدکودک می‌روند، همه افراد بالای ۶۵ سال، افرادی که با بیماران مبتلابه آنفولانزا سروکار دارند مانند پرستاران خانه‌های سالمندان و کادر درمان، افرادی که بیماری‌های مزمن قلبی ریوی دارند مانند کسانی که آسم دارند جراحی قلب کرده‌اند، افراد مبتلابه دیابت، کسانی که اختلال عملکرد کلیه دارند، کسانی که دیالیز یا رادیوتراپی می‌شوند یا سرطان دارند، کسانی که در مرغداری‌ها کار می‌کنند و اطفال و خانم‌های باردار که البته بهتر است اطفال و خانم‌های باردار تحت نظر پزشک واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

 

آیا خانم‌های باردار و مادران شیرده می‌توانند واکسن آنفولانزا بزنند؟
دهقانی افزود: خانم‌های باردار در سه‌ماهه اول بارداری منع مصرف دارد، ولی در سه‌ماهه دوم و سوم بارداری تحت نظر پزشک می‌توانند استفاده کنند و در این بین خانم‌های شیرده هم می‌توانند واکسن بزنند و محدودیتی ندارند.

 

چه افرادی نباید واکسن آنفولانزا بزنند؟
عضو انجمن داروسازان استان اصفهان تصریح کرد: افرادی که حساسیت به تخم‌مرغ و یا هر یک از اعضای واکسن آنفولانزا دارند، افراد مبتلابه گیلن باره، افراد مبتلابه بیماری تنفسی حاد نباید واکسن آنفولانزا بزنند.

 

بیشتر بخوانید:

هر آنچه باید درباره آنفولانزا بدانید

واکسن آنفولانزا را در چه شرایطی نگهداری کنیم چگونه و با چه دوزی تزریق کنیم؟

وی یادآور شد: واکسن آنفولانزا یک داروی یخچالی است، پس باید آن را در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد، اما قبل از تزریق واکسن را به دمای ۲۵ درجه برسانید، سرنگ را قبل از تزریق به‌آرامی تکان دهید و سپس به‌صورت زیر جلدی یا عضلانی تزریق نمایید، واکسن را در مراکز درمانی تزریق کنید.

دهقانی تصریح کرد: در بچه‌های بین ۶ تا ۳۶ ماه نصف واکسن تزریق و مجدداً ۴ هفته بعد تکرار شود (توجه داشته باشید نصف واکسن باقیمانده در هر سری قابل نگهداری برای تزریق‌های بعدی نخواهد بود) البته در افراد بالای سه سال یک دوز کامل واکسن ایمنی ایجاد می‌کند.

 

زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا
عضو انجمن داروسازان استان اصفهان بیان داشت ازآنجاکه پس از تزریق واکسن حدود ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا ایمنی ایجاد شود، لذا از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا است.

وی تشریح کرد: تا سال ۱۳۹۷ فقط واکسن آنفولانزا سه‌ظرفیتی وارد بازار دارویی ایران می‌شد، اما ازآن‌پس واکسن چهار ظرفیتی هم وارد شد که نوع اول سه گونه و نوع دوم چهار گونه ویروس را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دهقانی خاطرنشان کرد: البته باید توجه کرد که هر دو نوع واکسن آنفولانزا گونه‌های ویروسی خطرناک و نگران‌کننده را پوشش می‌دهد و تفاوت واکسن سه‌ظرفیتی با چهار ظرفیتی در گونه‌ای است که بسیار تغییر پذیرنده بوده و نگرانی ما هم نسبت به آن کمتر است.

عضو انجمن داروسازان استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر واکسن آنفولانزا از هلند، فرانسه، کره جنوبی و روسیه تحت نظر و مجوز‌های وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشکی وارد می‌شود، تاکید کرد: این واکسن‌ها ازنظر اثربخشی و میزان عوارض اختلاف جزئی باهم دارند البته برای سال ۲۰۱۹ واکسن آنفولانزای سه‌ظرفیتی توصیه‌شده است.

 

عوارض تزریق واکسن آنفولانزا چیست؟
دهقانی یادآور شد: عوارضی مانند سردرد، تعریق، درد عضلات و مفاصل، گاهی تب و لرز ضعف و خستگی و سرخی در محل تزریق که البته دو روز بعد از تزریق از بین می‌رود.

 

حذف یک باور غلط
عضو انجمن داروسازان استان اصفهان در پایان یادآور شد: واکسن آنفولانزا از ابتلا به سرماخوردگی و یا سایر بیماری‌ها جلوگیری نمی‌کند بلکه صرفاً از تعداد دفعات احتمالی ابتلا به آنفولانزا و یا شدت بیماری می‌کاهد.

اگر بی جهت دچار کبودی می شوید… !

اگر بی جهت دچار کبودی می شوید… !

اگر بی جهت دچار کبودی می شوید… !

 

بسیاری از خانم ها از کبودی هایی که در ناحیه ران و ساق پای خود مشاهده می کنند ناراحتند و دنبال روشی هستند تا بتوانند آنها را از روی پوست خود محو کنند . اگر بی جهت کبود می شوید به این مقاله از مجله سلامتی راستینه توجه بفرمایید .

 

چرا خانم ها در طول ماه بی جهت کبود می شوند؟
بیماری ترومبوسیتوپنی نوعی کاهش پلاکت است که در خانم ها می تواند مشکلاتی غیر از کبودی و خونریزی از بینی و غیره ایجاد کند . البته همه ی خانم های مبتلا به ترومبوسیتوپنی ، الزاما خونریزی شدید ندارند.

علائم این بیماری به میزان کاهش پلاکت بستگی دارد . گاهی فرد دچار کاهش پلاکت است ولی هیچ علامتی ندارد و بیماری با رسیدن به سن بلوغ و خونریزی های شدید و مراجعه به پزشک برای اولین بار تشخیص داده میشود . چنین بیمارانی باید تحت نظر پزشک متخصص داخلی یا خون باشند.

نکته: در مواقعی که افت پلاکت شدید است و بیماری تحت کنترل نیست ، بارداری ممنوع است چون در زایمان طبیعی و سزارین ، مادر خون زیادی از دست میدهد . این اختلال در جامعه ما تقریبا زیاد دیده می شود ولی اغلب افراد مشکل چندانی ندارند.

 

پلاکت چیست؟
پلاکت یکی از سلول های اصلی خون است که نقش آن ایجاد لخته اولیه برای جلوگیری از خونریزی است. پلاکت ها در مغز استخوان تولید می شوند . نیمه عمر آنها کوتاه است و معمولا بعد از ۷ تا ۱۰ روز توسط طحال از بین می روند و پلاکت های جدید جایگزین می شوند . میزان طبیعی پلاکت ها در خون بین ۱۵۰ هزار تا ۴۵۰ هزار عدد در هر میکرولیتر تعریف می شود . اگرچه در کشورهای شرقی حداقل قابل قبول ،کمی پایین تر یعنی ۱۲۰ تا ۱۲۵ هزار در میکرولیتر است ولی معیار را همان استاندارد جهانی درنظر می گیرند . اگر در آزمایش خون میزان شمارش پلاکت از اعداد گفته شده کمتر باشد باید علت را جستجو کرد چون کاهش پلاکت در مواقع شدید می تواند بسیار جدی و خطرناک باشد . در کاهش شدید پلاکت مقدار پلاکت به ۱۰ تا ۱۵ هزار در میکرولیتر یا کمتر می رسد . در این موارد ممکن است بیمار بدون بروز هیچ حادثه ای دچار خونریزی شود.

 

ارزیابی بیمارانی که بی جهت کبود می شوند ، چگونه است ؟
وقتی در فردی خونریزی بدون دلیل ، کبودی مکرر پوست یا بدون وجود ضربه و در دختر ها خونریزی غیرعادی در دوران ماهانه و بدون دلیل وجود داشته باشد ، از بیمار آزمایش خون درخواست می شود تا سطح پلاکت ارزیابی شود.

بعد از اینکه ثابت شد پلاکت پایین است ، باید به سه نکته توجه کرد.

ابتدا باید دید آیا در معاینه بالینی طحال بزرگتر شده است ؟ نکته بعدی مطالعه کامل تر خون محیطی بیمار است چون در بعضی از بیماران تغییرات دیگری در خون ایجاد می شود که می توان از روی آن به مشکلات دیگری پی برد . در مرحله ی سوم نمونه ای از مغز استخوان تهیه می شود . با انجام این سه مرحله معلوم می شود بیمار در کدام گروه قرار دارد و درمان نیز بر همان اساس آغاز می شود . اگر کاهش پلاکت در اثر عوارض دارویی مثل داروهای شیمی درمانی باشد می توان با دادن داروهای کمکی دوران نقاهت و افت شمارش پلاکتی را سریع تر اصلاح کرد.

 

آیا کبودی مکرر پوست ، یک هشدار جدی است ؟
همانطور که اشاره کردیم ،کبودی پوست ممکن است در اثر کاهش پلاکت باشد . این بیماری معمولا علل ناشناخته دارد و جزو بیماری های مربوط به خون است و متخصصان خون باید درمان آن را بر عهده گیرند . این بیماری ممکن است به صورت تظاهرات پوستی یعنی همان کبودی بروز کند و معمولا هم بیماران ، اوایل بیماری به متخصص پوست مراجعه می کنند . اگر ثابت شود بیمار واقعا دچار کمبود پلاکت یا فاکتور انعقادی هست ، درمان باید زودتر آغاز شود . در این بیماری البته در نوع شدید احتمال خونریزی از جاهای دیگر بدن مثل بینی و حتی مغز نیز وجود دارد.

مشکل دیگر مربوط به عروق خونی ست . در این وضعیت کمبود پلاکت یا فاکتورهای خونی وجود ندارد ولی خونریزی های پوستی و کبودی دیده می شود . این بیماران اغلب سالمند هستند و دیواره عروق ضعیفی دارند . البته افراد جوان نیز ممکن است دچار این مشکل شوند . در این افراد معمولا با یک ضربه بسیار جزیی ممکن است عروق پاره شوند و خون داخل بافت نشت کند و کبودی زیر پوستی ایجاد شود . کبودی ها از نظر سلامت خطری برای فرد ندارند ، ولی از نظر ظاهری می توانند باعث نگرانی شوند و این سوال پیش آید که چه مشکلی در بدن وجود دارد ؟ کبودی ها خود به خود برطرف می شوند و نیازی به درمان ندارند . اگر کبودی به مدت طولانی برطرف نشود ، ممکن است به دلیل تکرار خونریزی در همان محل باشد . البته کرم هایی وجود دارند که برای از بین بردن کبودی استفاده می شوند . این کرم ها در انواع مختلف ایرانی و خارجی به فروش می رسند ولی چنین کرم هایی نیز حداکثر می توانند چند روز زودتر کبودی را برطرف کنند . درمان اساسی این است که جلوی کبودی های جدید گرفته و بیماری کنترل شود.

کبودی مداوم پوست را در بیمارانی که از داروهای ضدانعقاد استفاده می کنند زیاد مشاهده می کنیم . چنین افرادی باید تحت نظر پزشک باشند و وجود کبودی ها را اطلاع دهند . معمولا لازم است برای چنین بیمارانی هر ماه یکبار سطح پلاکت ها و زمان انعقاد اندازه گرفته شود . شاید لازم باشد دوز داروی انعقادی نیز تغییر کند . افرادی که پوست حساسی دارند و تعداد کبودی ها در بدنشان زیاد است و مشکل و بیماری خاصی هم ندارند می توانند با بکارگیری راه هایی جلوی کبودی احتمالی را بگیرند . بهترین و آسانترین راه این است که کمپرس یخ را روی پوست قرار دهند . این کار کمک می کند مویرگ های پاره شده منقبض شوند و خون کمتری از آنها خارج شود . این کار باید در همان ۱۰ دقیقه بعد از ضربه انجام شود . در مورد کرم های موجود در بازار زیاد سوال مطرح می شود . مکانیسم عمل این کرم ها اینگونه است که روند تجزیه سلول های خونی زیرپوست را سریع تر می کنند . باید بدانیم حتی کرم ها هم نمی توانند به طور کامل و به سرعت کبودی پوست را محو کنند ولی زمان بهبود را کوتاه تر می کنند و حتی در برخی موارد به ۷ تا ۱۰ روز می رسانند .

علائم اگزمای پوست سر؛ دلایل و راه‌های درمان آن

علائم اگزمای پوست سر؛ دلایل و راه‌های درمان آن

علائم اگزمای پوست سر؛ دلایل و راه‌های درمان آن

 

سوزش و ناراحتی پوست سر می‌تواند یکی از علائم اگزمای پوست سر باشد. اگزمای پوست سر اَشکال مختلفی دارد. برای آشنایی بیشتر با اگزمای پوست سر و عوامل موثر در بروز آن با ادامهٔ مطلب همراه شوید.

علاوه‌بر پوسته‌پوسته‌شدن صورت، می‌تواند باعث بروز علائم زیر بشود:

 • قرمزی؛
 • کژنه (پچ پوستی)؛
 • ورم؛
 • خارش؛
 • سوزش

درماتیت سبوره‌ای معمولا در دوران بزرگسالی و بلوغ بروز می‌کند. این عارضه در نوزادان با نام «کلاه گهواره» شناخته می‌شود. کلاه گهواره معمولا خود‌به‌خود و با رسیدن نوزاد به یک سالگی از بین می‌رود.

درماتیت تماسی می‌تواند در هر سنی و در هر نقطه‌ای از بدن بروز بکند. درماتیت تماسی زمانی بروز می‌کند که یک شیء خارجی یا ترکیبی باعث تحریک یا واکنش آلرژیک در پوست شود. همچنین احتمال دارد علائم دیگری مانند راش و کهیر نیز بروز بکند.

درماتیت آتوپیک معمولاً کودکان کم‌سن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه علائم آن خیلی شبیه به درماتیت سبوره‌ای است، اما ممکن است در محل موردنظر، ترشحاتی نیز مشاهده شود. معمولا درماتیت آتوپیک در سایر نقاط بدن اتفاق می‌افتد. اما احتمال بروز آن در پوست سر نیز وجود دارد.

 

علت اگزمای پوست سر و افراد مستعد
هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست که چه چیزی باعث بروز درماتیت سبوره‌ای می‌شود. اما احتمالا عوامل زیر در بروز آن موثرند:

 • عوامل ژنتیکی؛
 • تغییرات هورمونی؛
 • واکنش های غیرطبیعی دستگاه ایمنی به چیزی که می‌خورید یا چیزی که در تماس با پوست‌تان قرار می‌گیرد (مانند نوعی از واکنش‌های آلرژیک).

عوامل زیر شما را بیشتر مستعد بروز درماتیت سبوره‌ای می‌کند:

 • داشتن سایر بیماری‌های پوستی مانند آکنه، آکنه روزاسه و پسوریازیس.
 • سابقهٔ شرایط و بیماری‌هایی که دستگاه ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. مانند پیوند عضو، ایدز و بیماری پارکینسون.
 • مصرف برخی داروهای محتوی اینترفرون، لیتیوم و پسورالن.
 • افسردگی.

برخی شرایط و عوامل در بروز درماتیت سبوره‌ای موثر هستند. این عوامل عبارت‌اند از:

 • استرس؛
 • بیماری؛
 • تغییرات هورمونی؛
 • برخی مواد شیمیایی قوی.

درماتیت تماسی معمولا پس از تماس پوست با یک مادهٔ سمی بروز می‌کند. به‌عنوان مثال ترکیبات موجود در برخی محصولات مراقبت از مو، برس و یا ابزار مربوط به مو (مانند اتوی مو) می‌توانند باعث بروز درماتیت تماسی بشوند.

براساس یک مطالعه رایج‌ترین عوامل محرک اگزمای پوست سر عبارت‌اند از:

 • نیکل؛
 • کبالت؛
 • بالسام پرو؛
 • برخی عطرها.

مشخص نیست دقیقا چه چیزی باعث بروز درماتیت آتوپیک می‌شود، اما عوامل محیطی می‌توانند در بروز آن موثر باشند. ازجمله این عوامل می‌توان به مواردی مانند عرق‌کردن، گرما و هوای سرد و خشک اشاره کرد.

 

درمان اگزمای پوست سر
گزینه‌های درمان اگزمای پوست سر بسته به نوع آن متفاوت است. پس از شناختن عوامل بروز یا تشدید وضعیت‌تان، می‌توانید با تغییراتی در سبک زندگی‌تان خطر بروز اگزمای پوست سر را کاهش بدهید.

اگر تغییرات در سبک زندگی و مصرف داروهای بدون‌نسخه موثر واقع نشد، به پزشک مراجعه بکنید. همچنین درصورت بروز درد شدید و ورم یا علائم غیرعادی دیگر به پزشک مراجعه بکنید.

 

تغییر در سبک زندگی
با همکاری با پزشک می‌توانید عوامل محرک را شناسایی بکنید. در برخی مواقع ممکن است به همراه داشتن دفترچه برای یادداشت فعالیت‌های روزانه و عوامل محیطی پیرامون شما موثر باشد.

در دفترچه می‌توانید موارد زیر را یادداشت بکنید:

 • چیزهایی که می‌خورید؛
 • وضعیت هوا؛
 • اینکه آیا استرس داشته‌اید و علت آن چه بوده است؛
 • آخرین باری که به آرایشگاه رفته‌اید یا زمانی که موی سرتان را می‌شویید؛
 • محصولاتی که برای موی‌تان استفاده می‌کنید.

با شناسایی عوامل محرک، می‌توانید از آنها اجتناب کنید.

 

شامپوها و محصولات مو
اگر اگزمای پوست سرتان نتیجهٔ محرک‌های محیطی یا محرک‌های اجتناب‌نپذیر نباشد، شامپوی ضدشوره می‌تواند در بهبود وضعیت‌تان موثر باشد.

بهتر است از شامپوهای محتوی مواد زیر استفاده بکنید:

 • پیریتون روی؛
 • سالیسیلیک اسید؛
 • گوگرد؛
 • قطران زغال‌سنگ؛
 • سلنیم سولفید؛
 • کتوکونازول.

بهتر است از شامپوهای ضد شوره یک‌ روز در میان و براساس دستورالعمل آن استفاده بکنید. در روزهایی که از شامپوی ضدشوره استفاده نمی‌کنید، از شامپوی معمولی استفاده بکنید.

فراموش نکنید که قطران زغال‌سنگ باعث تیره‌ترشدن مو می‌شود. همچنین مصرف قطران زغال‌سنگ می‌تواند باعث افزایش حساسیت پوست سر به خورشید بشود. بنابراین در زمان بیرون‌رفتن بهتر است از کلاه استفاده بکنید.

پس از درمان اگزمای پوست سر می‌توانید مصرف شامپوی ضدشوره را به یک تا دو بار در هفته کاهش بدهید.

 

داروها
درماتیت آتوپیک و درماتیت سبوره‌ای را می‌توان با داروهای بدون‌نسخه، کرم‌های کورتیکواستروئید یا سایر داروهای استروئیدی موضعی مانند مومتازون فوروات، بتامتازون و فلوئوسینولون درمان کرد.

این داروها را باید تنها در زمان بروز علائم مصرف کرد. مصرف طولانی‌مدت این داروها می‌تواند عوارض جانبی برجای بگذارد.

در صورت بهترنشدن اگزمای پوست سر با کرم‌های استروئیدی، ممکن است پزشک داروهای موضعی مانند تاکرولیموس یا پیمکرولیموس یا یک داروی ضدقارچ خوراکی مانند فلوکونازول تجویز بکند.

در صورت بروز واکنش آلرژیک در درماتیت تماسی ممکن است پزشک برای درمان آنتی هیستامین تجویز بکند. درمان عوارض پوستی این مشکل نیز نیاز به مصرف کورتیکواستروئیدهای موضعی دارد. همچنین ممکن است در صورت شدیدبودن اگزمای پوست سر پزشک استروئید خوراکی مانند پردنیزون تجویز بکند.

در صورت عفونت اگزمای پوست سر معمولا پزشکی آنتی‌بیوتیک موضعی یا خوراکی تجویز می‌کند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
در صورت بدتر شدن علائم یا ایجاد علائم عفونت به پزشک مراجعه بکنید. علائم عفونت عبارت‌اند از:

 • خارش شدید؛
 • احساس سوختگی جدید؛
 • تاول‌های پوستی؛
 • تخلیه مایعات؛
 • چرک سفید یا زرد.

پزشک پوست‌تان را معاینه کرده و دربارهٔ سابقه پزشکی‌تان و سایر علائم و علل احتمالی از شما سوال می‌پرسد. همچنین ممکن است آزمایش‌هایی نیز بر روی‌تان انجام بدهد.

شاید پس از معاینات مشخص بشود که مشکل‌تان اگزمای پوست سر نیست. درواقع ممکن است علت مشکل‌تان عواملی مانند پسوریازیس، عفونت قارچی یا آکنه روزاسه باشد.

اگر چه اگزما وضعیت مزمنی است، اما راهکارهای فراوانی برای کنترل مناسب آن وجود دارد. پس از کنترل اگزما ممکن است تا هفته‌ها یا ماه‌ها علائمی نداشته باشید.

 

جلوگیری از تشدید یا بازگشت اگزمای پوست سر
راه‌هایی برای جلوگیری از تشدید اگزما وجود دارد. اگر نمی‌دانید اگزمای پوست سرتان از چه نوعی است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند نوع مشکل‌تان را شناسایی و با کمک خودتان و انجام روش‌هایی از تشدید آن جلوگیری کند.

 

اقدامات مؤثر در پیشگیری

 • بدانید چه عواملی باعث بروز اگزمای پوست سرتان می‌شود. سپس از قرارگرفتن در معرض آنها خودداری کنید.
 • موی سرتان را با آب ولرم (نه گرم و نه سرد) بشویید. آب سرد و گرم می‌تواند باعث خشکی پوست سر و تحریک آن شود.
 • از شامپو، حالت‌دهنده، ژل و حتی رنگ موهای ملایم و بدون‌رایحه استفاده کنید.
 • اگر استرس از عوامل تشدید وضعیت‌تان است، با پزشک دربارهٔ تکنیک‌های کنترل استرس صحبت کنید. این تکنیک‌ها معمولا شامل تکنیک تنفس عمیق، مدیتیشن و نوشتن خاطرات است.
 • از خارش و دست‌زدن به محل بروز عوارض اگزما خودداری بکنید. این کار می‌تواند باعث تشدید آنها شود.
۱۴ نشانه سرطان که معمولا نادیده گرفته می‌شوند

۱۴ نشانه سرطان که معمولا نادیده گرفته می‌شوند

۱۴ نشانه سرطان که معمولا نادیده گرفته می‌شوند

 

سرطان بیماری ترسناکی است که بسیاری از ما حتی با شنیدن نامش هم به وحشت می‌افتیم. بنابراین وقتی علائمی داریم که می‌توانند نشانه سرطان باشند، به پزشک مراجعه نمی‌کنیم و خودمان را فریب می‌دهیم که چیزی نیست و حتما مشکل دیگری داریم؛ ولی این اشتباه بزرگی است، زیرا هرچه زودتر ابتلا به سرطان تشخیص داده شود، شانس درمان و کاهش عوارض و مشکلات ناشی از آن نیز کاهش می‌یابد. بنابراین بهتر است که با نشانه‌ها و علائم سرطان آشنا شویم و با مشاهده آنها فورا به پزشک مراجعه کنیم. در ادامه، شما را با ۱۴ نشانه سرطان آشنا می‌کنیم که معمولا نادیده گرفته می‌شوند؛ نشانه‌هایی که توجه به آنها، موجب تشخیص زودهنگام بیماری و بالارفتن شانس درمان می‌شود.

 

۱. ایجاد تغییرات ناگهانی در پوست
ایجاد تغییرات ناگهانی در پوست، می‌تواند نشانه سرطان باشد؛ مثلا اگر خالی دارید که شکل، رنگ یا اندازه آن به‌سرعت درحال‌تغییر است، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید

 

۲. عفونت‌های مکرر و تب‌های طولانی
اگر دچار تبی شده‌اید که برطرف نمی‌شود و هیچ علت قابل‌توجیهی ندارد، شاید به ‌این ‌دلیل باشد که دچار سرطانی مرتبط با خون، مانند سرطان خون یا لوسمی شده‌اید.

 

۳. وجود توده‌هایی در زیر بازوها، روی گردن یا کشاله ‌ران و مشاهده گره‌های لنفاوی متورم

 

۴. کمردردی که خوب نمی‌شود
کمردرد های ماندگار و طولانی می‌توانند نشانه ابتلا به سرطان‌ مغز استخوان، سرطان کبد، سرطان سینه و بسیاری از سرطان‌های خطرناک دیگر باشند. اگر دچار هر دردی (به‌ویژه در کمر) شده‌اید که بیش از یک ماه طول کشیده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

۵. تغییرات ناگهانی در ناخن‌ها
تغییر در رنگ یا شکل ناخن‌ها (مانند چماقی شدن ناخن) از علائم مهم سرطان ریه است. گرچه به‌سختی می‌توان متوجه این تغییرات شد، توجه به آنها و ثبت هرگونه تغییر ایجاد‌شده، در طول دوره زمانی کوتاه، بسیار مهم است.

 

۶. سرفه، تنگی‌نفس و خس‌خس سینه مزمن
سرفه‌های طولانی‌مدت آزاردهنده و حتی مشکلات کوچکی مانند برونشیت، همگی می‌توانند نشانه تومورهای ریه و لوسمی باشند. در افراد مبتلا به این نوع سرطان‌ها، درد قفسه سینه ای مشاهده می‌شود که از بازو گسترش می‌یابد و به شانه می‌زند و با سرفه نیز همراه است.

 

۷. مشاهده تغییراتی در دهان
نقاط سفید کوچک در داخل دهان یا روی لب‌ها، می‌تواند نشانه سرطان دهان باشند. این مسئله به‌ویژه درمورد افراد سیگاری صادق است.

 

۸. سوزش معده مزمن
گرچه سوزش معده یا سوزش سرِ دل می‌تواند به‌دلیل استرس، مصرف الکل و انواع خاصی از خوراکی‌ها باشد، سرطان معده، سرطان مری یا سرطان تخمدان نیز می‌توانند از علت‌های سوزش معده باشند. برای تعیین علت سوزش معده، به‌مدت دو یا سه هفته رژیم غذایی تان را تغییر دهید و توجه کنید که آیا سوزش معده شما برطرف می‌شود یا ادامه پیدا می‌کند. اگر با تغییر رژیم غذایی مشکل برطرف نشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

۹. درد، تورم یا قرمزی در پستان‌ها
این‌گونه تغییرات در پستان‌ها، باید بسیار جدی گرفته شوند، زیرا علامت قطعی ابتلا به سرطان پستان هستند. اگر متوجه هرگونه تغییری در پستان‌ها شدید (مانند وجود توده یا حساسیت غیرقابل‌توضیح و بی‌دلیل در پستان‌ها)، با متخصص زنان خود تماس بگیرید و وقت ملاقات اضطراری بگیرید.

 

۱۰. ضعف یا خستگی مزمن
خستگی پس از روزی پرمشغله در محل کار یا برنامه‌ای شلوغ و فشرده، کاملا طبیعی است؛ ولی اگر دچار خستگی‌ای شده‌اید که برطرف نمی‌شود و مشکل سلامتی دیگری ندارید، این خستگی نگران‌کننده است و نباید آن را نادیده بگیرید.

 

۱۱. درد شکم همراه با افسردگی
درد شکم همراه با افسردگی به‌ندرت ایجاد می‌شود، ولی زنان معمولا آن را نادیده می‌گیرند. درد شکم غیرقابل‌توضیحی که با افسردگی نیز همراه شده است، از علائم مهم سرطان لوزالمعده یا سرطان پانکراس است. اگر دچار این نوع درد شده‌اید و علائم افسردگی نیز دارید و این درد پس از دو هفته یا بیشتر برطرف نشده است، وقت آن رسیده است که به پزشک مراجعه کنید.

 

۱۲. کاهش بی‌دلیل وزن
البته تمام کاهش‌‌های بی‌دلیل وزن نشانه سرطان نیستند و گاهی صرفا ناشی از پرکاری تیروئید هستند؛ ولی گاهی هم مشکل پرکاری تیروئید نیست و این کاهش وزن علت دیگری دارد. سرطان‌هایی مانند سرطان معده، ریه یا لوزالمعده هم با کاهش وزن ناگهانی بروز می‌کنند. بنابراین همیشه بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کنیم و به پزشک مراجعه کنیم تا در آینده پشیمان نشویم!

 

۱۳. درد شکم یا لگن
مشکلات شکم می‌توانند ناشی از مشکلات فراوان دیگری باشند؛ ولی گاهی درد در شکم یا لگن هشدار اولیه‌ای از ابتلا به سرطان تخمدان، سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ و لوسمی است. اگر متوجه وجود خون در مدفوع خود شدید، آن را نشانه‌ای جدی در نظر بگیرید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

۱۴. افزایش وزن شکم و نفخ
در بیشتر بیماران، اولین نشانه سرطان تخمدان نفخ شکم در دوره‌ای طولانی است. شاید این‌طور به نظر برسد که در ناحیه شکم دچار اضافه ‌وزن شده‌اید، ولی این اضافه ‌وزن می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری کشنده سرطان تخمدان باشد.

آیا کمبود ویتامین دی باعث افسردگی میشود؟

آیا کمبود ویتامین دی باعث افسردگی میشود؟

آیا کمبود ویتامین دی باعث افسردگی میشود؟

 

ویتامین دی (D) یا ویتامین نور خورشید ماده مغذی ضروری محلول در چربی است. این ویتامین به حفظ سلامت استخوان و استحکام آن، رشد سلولی و عملکرد مناسب سیستم ایمنی کمک می‌کند. بدن شما در درجه اول، ویتامین دی را از طریق قرارگیری در معرض نور آفتاب (آفتاب‌گرفتن) جذب می‌کند؛ بااین‌حال، مکمل های غذایی و مواد غذایی خاص هم ازجمله منابع این ماده مغذی هستند. کمبود ویتامین دی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما مقدار توصیه‌شده این ماده را جذب نمی‌کند؛ اما یکی از سؤال‌های مهم این است که آیا کمبود ویتامین دی باعث افسردگی میشود؟ در این مقاله، جواب این سؤال را بررسی می‌کنیم.

 

میزان ناکافی ویتامین دی باعث تغییر شکل، شکنندگی و نحیف‌شدن استخوان‌های شما می‌شود؛ به‌علاوه، باعث ایجاد مشکلات دیگری هم می‌شود. در ادامه، به چند مورد از این مشکلات اشاره شده است:

 • نرمی استخوان در بزرگسالان (استئومالاسی)؛
 • تراکم کم استخوان (استئوپنی)؛
 • استئوآرتیت یا آسیب غضروف مفصلی؛
 • بیماری قلبی؛
 • سرطان؛
 • راشیتیسم یا ریکتز (Rickets) در کودکان.

 

کمبود ویتامین دی و افسردگی
در سال ۲۰۱۳، مطالعه‌ای با تأیید بر ارتباط بین کمبود ویتامین دی و افسردگی نشان داد که افراد مبتلا به افسردگی‌ای که در آزمایش شرکت کرده بودند، میزان ویتامین دی پایینی هم داشتند. در مطالعه‌ای مشابه، افرادی با میزان پایین ویتامین دی، بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی بودند.

به باور محققان، ازآنجایی‌که ویتامین دی برای عملکرد مغز مهم است، کمبود این ماده مغذی می‌تواند در افسردگی و سایر بیماری های روانی نقش داشته باشد. بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۵، گیرنده‌های ویتامین دی در همان مناطقی از مغز قرار دارند که با افسردگی در ارتباط هستند.

 

عوامل خطر مربوط به کمبود ویتامین دی
محدودیت قرارگیری در معرض نور خورشید، سبک زندگی و سن می‌توانند در میزان کم ویتامین دی نقش داشته باشند. در ادامه، درمورد هرکدام بیشتر توضیح می‌دهیم.

 

قرارگرفتن زیر نور خورشید
قرارگرفتن در معرض نورخورشید، اولین منبع ویتامین دی برای بیشتر افراد است. اگر از خورشید دور بمانید یا بیش ‌از‌ اندازه از ضد‌آفتاب استفاده کنید، میزان دریافت نور خورشید را محدود می‌کنید و ویتامین دی بدن شما کم می‌شود.

مدت زمان لازم برای قرارگرفتن در معرض نور خورشید، به اقلیم، ساعت روز و فصل بستگی دارد. افراد با رنگ پوست روشن‌تر، سریع‌تر ویتامین دی را جذب می‌کنند؛ اما درمجموع، روزانه ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت زمان لازم است که ویتامین دی موردنیازتان را فقط از نور خورشید دریافت کنید.

 

رژیم غذایی
غذاهای کمی به‌طور طبیعی غنی از ویتامین دی هستند. در ادامه به چند مورد از این غذاها اشاره شده است. برای جذب بیشتر ویتامین دی، بیشتر از این منابع عالی استفاده کنید:

 • ماهی سالمون؛
 • ماهی ماکرل یا خال‌مخالی؛
 • سایر ماهی‌های چرب؛
 • روغن ماهی؛
 • چربی‌های حیوانی؛
 • موادغذایی غنی‌شده با ویتامین دی مثل آب‌ پرتقال و غلات.

 

رنگ پوست تیره
افراد دارای رنگ پوست تیره میزان ملانین بیشتری دارند. ملانین تولید ویتامین دی در پوست را کاهش می‌دهد.

براساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶، کمبود ویتامین دی در میان افراد آفریقایی ـ آمریکایی نسبت به سایر جمعیت‌های آمریکایی شیوع بیشتری داشت. هنوز مشخص نیست که آیا میزان پایین ویتامین دی در افراد دارای پوست تیره مشکلات جدی سلامتی را به همراه دارد یا خیر.

اگر نگران تولید ویتامین دی خود از طریق قرارگرفتن در معرض نور خوشید هستید، درمورد کارهایی که می‌توانید انجام دهید با پزشک مشورت کنید و سعی کنید غذاهای غنی از ویتامین دی بیشتری را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.

 

عرض جغرافیایی بالاتر
بر اساس بررسی‌ها، افرادی که در عرض‌های جغرافیایی شمالی، به‌عنوان‌مثال در نیمه شمالی آمریکا، زندگی می‌کنند، احتمالا سطح ویتامین دی پایین‌تری دارند.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که میزان کمی آفتاب می‌تابد، باید زمان بیشتری بیرون از منزل باشید تا بیشتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید.

 

چاقی
ارتباطی بین کمبود ویتامین دی و افراد با شاخص توده بدنی BMI) ۳۰) یا بیشتر وجود دارد. افراد چاق به مقدار ویتامین دی بیشتری نسبت به افراد با وزن متوسط نیاز دارند تا به میزان توصیه‌شده این ماده مغذی برسند.

اگر BMI شما ۳۰ یا بیشتر است، درمورد یک برنامه کاهش وزن کنترل‌شده با پزشک مشورت کنید.

 

سن
سن می‌تواند در کمبود ویتامین دی نقش داشته باشد. همان‌طور ‌که سن شما بیشتر می‌شود، کارآمدی پوست‌تان برای سنتز ویتامین دی کمتر می‌شود. افراد مسن تمایل دارند که زمان کمتری را در معرض آفتاب بگذرانند و ممکن است غذا‌هایی با مقدار ویتامین دی کمتری بخورند.

 

علائم کمبود ویتامین دی و افسردگی
درصورت کمبود ویتامین دی ممکن است این علائم در شما ایجاد شوند:

 • درد استخوان؛
 • خستگی یا خواب‌آلودگی؛
 • درد یا ضعف عضلات و درد مفاصل.

همچنین ممکن است علائم افسردگی را داشته باشید که شامل موارد زیر است:

 • غم و اندوه فراوان، ناامیدی و درماندگی؛
 • فکر مرگ یا خودکشی؛
 • بی خوابی یا خواب‌آلودگی بیش ‌از حد (پرخوابی) معروف به هایپرسومنیا (Hypersomnia)؛
 • کاهش علاقه به فعالیت‌هایی که قبلا از آن لذت می‌بردید؛
 • بی‌حالی و کسالت؛
 • کاهش یا افزایش وزن زیاد؛
 • کاهش اشتها؛
 • مشکل تمرکز؛
 • فراموشی؛
 • کاهش میل جنسی؛
 • سردرد یا کمردرد؛
 • اضطراب.

اگر هرکدام از این علائم افسردگی را احساس کردید، باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

 

تشخیص کمبود ویتامین دی و افسردگی
برای تشخیص کمبود ویتامین دی، پزشک برایتان آزمایش خون تجویز می‌کند تا میزان ویتامین دی موجود در خون شما تعیین شود.

برای تشخیص افسردگی، پزشک درمورد علائم شما سؤال می‌کند. می‌توانید از پزشک بخواهید که پرسش‌نامه خودارزیابی را دراختیارتان قرار دهد تا آن را کامل کنید. افسردگی با آزمایش خون تشخیص داده نمی‌شود.

ممکن است پزشک علاوه ‌بر سؤال، برای تشخیص افسردگی شما معاینه فیزیکی هم انجام دهد. همچنین ممکن است آزمایش‌های دیگری وجود داشته باشند تا هرگونه مسائل اساسی دیگری را رد کنند یا اینکه مشخص کنند که بعضی از علائم افسردگی شما ممکن است با کمبود ویتامین دی در ارتباط باشد.

 

درمان کمبود ویتامین دی و افسردگی
شما می‌توانید کمبود ویتامین دی و علائم آن را با افزایش جذب این ویتامین درمان کنید. راه‌های افزایش جذب ویتامین دی، در زیر آورده شده است:

 • دریافت مکمل‌های ویتامین دی؛
 • افزایش قرارگیری در معرض آفتاب؛
 • خوردن غذاهای حاوی ویتامین دی یا غذاهایی که با ویتامین دی غنی شده‌اند.

روان‌درمانی و داروهای ضدافسردگی درمان‌های رایج افسردگی هستند. این موارد بسته به علائم و هدف درمان می‌توانند به‌صورت مجزا یا همراه با هم استفاده شوند.

اگر افسردگی شما مربوط به کمبود ویتامین دی است، افزایش ویتامین دی می‌تواند به برطرف‌شدن علائمتان کمک کند.

درمورد گزینه‌های درمان خود و اینکه چه‌ کاری برای شما بهتر است، با پزشک صحبت کنید.

افراد مبتلا به افسردگی می‌توانند اقدامات لازم برای درمان افسردگی را انجام دهند. بعضی از گزینه‌ها در ادامه آورده شده است

 

ورزش منظم
ورزش مرتب با آزادکردن موادشیمیایی مربوط به حس خوب، مثل آزادکردن هورمون اندورفین در مغز، به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند. همچنین می‌تواند سبب کاهش آن دسته از مواد شیمیایی دستگاه ایمنی شود که افسردگی را بدتر می‌کنند.

با ۳۰ دقیقه ورزش هوازی در روز و سه بار در هفته شروع کنید و درصورت لزوم، زمان و روزهای آن را بیشتر کنید.

 

برنامه خواب منظم
بی‌خوابی، پرخوابی یا سایر مشکلات مربوط به خواب با افسردگی در ارتباط است. برای مقابله با این علائم، برنامه خواب منظم ایجاد کنید. زنگ هشدار خواب و بیداری را مشخص کنید. می‌توانید مقدار خواب و کیفیت خوابتان را یادداشت کنید. این موضوع به پیشرفت شما کمک می‌کند.

تماس با ما

تهران،ابتدای شهيد محلاتی،پلاك368
info@ansarclinic.com

35015(داخلی 1) - 33507010

33507011
aparat
telegram
instagram

درباره درمانگاه

درمانگاه خيريه انصار، اوايل سال 1393 به همت موسسه خيريه انصارالحسين(عليه السلام) و به منظور خدمت رسانی به قشر مستضعف جامعه و تامين نيازهای درمانی آنها تاسيس گرديد. اكنون با عنايت خداوند و زحمات خداپسندانه خيرين ارجمند اين درمانگاه به يكی از مجهزترين و مدرن ترين مراكز درمانی تبديل شده است.
Image
Image
بالا