آیا مصرف روغن ماهی به لاغری کمک می‌کند؟

آیا مصرف روغن ماهی به لاغری کمک می‌کند؟

آیا مصرف روغن ماهی به لاغری کمک می‌کند؟

 

روغن ماهی یکی از مکمل های غذایی رایج و پرطرفدارِ بازار است. این روغن، مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ و مزایای بی‌شماری برای سلامتی دارد؛ افزایش سلامت مغز و نیز سلامت قلب، کاهش افسردگی و حتی افزایش سلامت پوست تنها چند مورد از مزایای این روغن پرخاصیت هستند. اما آیا روغن ماهی به کاهش وزن هم کمک می‌کند؟ همراه ما باشید تا ببینیم محققان در این مورد چه می‌گویند.

 

روغن ماهی حاوی امگا ۳ چیست؟
اسیدهای چرب امگا ۳، خانواده‌ای از چربی های مفید و ضروری برای بدن انسان هستند. انواع گوناگونی از اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارند. اما مهم‌ترین آنها به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

 • اسیدهای چرب امگا ۳ ضروری
  آلفا لینولنیک اسید(ALA)، تنها اسید چرب امگا ۳ ضروری است و در طیف گسترده‌ای از مواد غذایی گیاهی وجود دارد. گردو، تخم کتان، دانه چیا، شاهدانه و روغن‌ موجود در این مواد، منبعی غنی از اسید ALA هستند.
 • اسیدهای چرب امگا ۳ بلند زنجیر
  دو نمونه از مشهورترین اسیدهای چرب امگا ۳ بلند زنجیر، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) هستند. این مواد بیشتر در روغن ماهی و ماهی های چرب یافت می‌شوند، اما غذاهای دریایی دیگری مانند جلبک‌های دریایی و روغن جلبک دریایی هم حاوی این اسید‌های چرب هستند.

آلفا لینولنیک اسید، اسیدی ضروری به حساب می‌آید، زیرا بدن قادر به تولید آن نیست. درنتیجه، تنها می‌توان آن را از طریق رژیم غذایی دریافت کرد. اما دو اسید دیگر که در دستهٔ اسیدهای چرب امگا ۳ بلند زنجیر قرار دارند، در دستهٔ اسیدهای چرب ضروری قرار نمی‌گیرند، چرا که بدن انسان می‌تواند با وجود اسید آلفالینولنیک (ALA) این اسیدهای چرب را تولید کند. البته این تبدیل در بدن، چندان مؤثر انجام نمی‌شود و فقط ۲ تا ۱۰ درصد از ALA به EPA و DHA بدل می‌شود.

به همین خاطر، بیشتر کارشناسان سلامت رژیم و تغذیه، مصرف روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم اسید EPA و DHA را توصیه می‌کنند. برای تأمین این مواد، می‌توانید در هفته دو وعده ماهی چرب یا مکمل‌ مصرف کنید. اسیدهای نام‌برده در بسیاری از فعالیت‌های بدن دخیل هستند و در بهبود عملکرد مغز و سلامت چشم تأثیر به‌سزایی دارند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف به‌اندازهٔ اسیدهای EPA و DHA به جلوگیری از التهاب، افسردگی، سرطان سینه و اختلال کم توجهی – بیش فعالی (ADHD) نیز کمک می‌کنند. مکمل‌های اسیدهای چرب امگا ۳ در قالب قطره یا کپسول در بازار موجود هستند.

 

آیا مصرف روغن ماهی موجب کاهش اشتها می‌شود؟
مصرف روغن ماهی می‌تواند به شکل‌های مختلفی موجب کاهش وزن شود. نخستین کارکرد آن در کاهش وزن، کاهش اشتها و حس گرسنگی است. چنین خاصیتی برای افرادی مفید است که در پی دنبال کردن رژیم لاغری، گاها احساس گرسنگی زیادی می‌کنند. در پژوهشی، افراد سالمی که رژیم لاغری داشتند، به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهی که کمتر از ۰٫۳ گرم روغن ماهی حاوی امگا ۳ استفاده می‌کردند و گروهی که بیشتر از ۱٫۳ گرم از اسن روغن مصرف می‌کردند؛ گروهی که امگا ۳ بیشتری مصرف کرده بودند نسبت به کسانی که کمتر از ۰٫۳ گرم روغن ماهی در روز استفاده می‌کردند، بعد از وعده‌های غذایی تا دو ساعت احساس سیری بیشتری داشتند.

هرچند که این نتایج فراگیر نیستند. برای مثال، در پژوهش نه‌چندان بزرگ دیگری، اثرگذاری روغن ماهی روی افراد بررسی شد. دو گروه از بزرگسالانی که رژیم لاغری خاصی را دنبال نمی‌کردند، در این تحقیق مشارکت داشتند؛ به گروهی از آنها روزانه پنج گرم دارونما و به گروهی دیگر روزانه پنج گرم روغن ماهی داده می‌شد.

گروهی که روغن ماهی مصرف می‌کردند، بعد از مصرف صبحانهٔ عادی حدود ۲۰ درصد کمتر از گروه دیگر احساس سیری داشتند و اشتهایشان نسبت به گروه اول، ۲۸ درصد افزایش داشت. پس نمی‌توان درمورد اثرگذاری روغن ماهی روی رژیم لاغری نظر خاصی داشت.

مطالعات متنوع روی افراد مبتلا به سرطان و بیماری های ریوی نشان داده‌اند که بیمارانی که روغن ماهی مصرف می‌کنند نسبت به گروه دیگر که دارونما مصرف می‌کنند، اشتهای بیشتری دارند.

جالب است بدانید که پژوهشی نشان داد که مصرف روغن ماهی حاوی امگا ۳ باعث افزایش سطح هورمون سیری در افراد چاق می‌شود، اما سطح همان هورمون را در افراد عادی کاهش می‌دهد. احتمالا اثرگذاری روغن ماهی روی اشتها یا چاقی و لاغری افراد، بسته به وضعیت سلامت و رژیم غذایی هر فرد، متفاوت خواهد بود. در هر حال، برای نتیجه‌گیری کردن دربارهٔ اثرات روغن ماهی، نیاز به مطالعات و پژوهش‌های بیشتری است.

 

آیا روغن ماهی باعث افزایش سوخت‌و‌ساز بدن می‌شود؟
یکی‌دیگر از عواملی که باعث می‌شود، مصرف روغن ماهی روی لاغر شدن اثر بگذارد، افزایش سوخت و ساز بدن است. سوخت و ساز یا متابولیسم (metabolism) بدن را می‌توان از طریق نرخ سوخت‌وساز اندازه‌گیری کرد. نرخ سوخت‌وساز بدن، نشان‌دهندهٔ مقدار کالری‌هایی است که بدن به‌طور روزانه آنها را می‌سوزاند. هرچه، نرخ سوخت‌وساز بدن‌تان بیشتر باشد، درطول روز کالری بیشتری می‌سوزانید و کاهش یا حفظ وزن برایتان ساده‌تر خواهد شد. پژوهش کوچکی نشان داده است که مصرف روزانه شش گرم روغن ماهی به‌مدت ۱۲ هفته در افراد بزرگسال باعث افزایش نرخ سوخت‌وساز تا حدود ۳٫۸ درصد می‌شود.

نتایج تحقیقی نشان داده است که مصرف روزانه سه گرم روغن ماهی به‌مدت ۱۲ هفته برای زنان مسن سالم با افزایش ۱۴ درصدی نرخ سوخت‌وساز بدن‌ همراه بوده است و این رقم معادل سوزاندن ۱۸۷ کالری اضافی در روز است.

به‌تازگی، پژوهشی نشان داده است که مصرف سه گرم روغن ماهی در روز برای بزرگسالان در مدت ۱۲ هفته، به‌طور متوسط در حدود ۵٫۳ درصد نرخ سوخت‌وساز بدن‌ را افزایش می‌دهد. بیشتر تحقیقاتی که نشان می‌دهند مصرف روغن ماهی در افزایش نرخ سوخت‌وساز بدن اثرگذار است، بر افزایش تودهٔ ماهیچه‌ها در اثر مصرف این ماده نیز مهر تأیید می‌زنند. ماهیچه‌ها بیشتر از چربی‌ها کالری می‌سوزانند. درنتیجه، افزایش تودهٔ ماهیچه‌ها در پژوهش‌های مختلف می‌تواند حاکی از افزایش نرخ سوخت‌وساز در بدن باشد.

البته لازم است بگوییم که تمام مطالعات در این زمینه، اثرگذاری روغن ماهی بر افزایش سوخت‌وساز بدن را تأیید نمی‌کنند. به‌عبارت دیگر برای اینکه بتوان به‌طور قطعی در این زمینه نظری صادر کرد باید تحقیقات بیشتر و گسترده‌تری انجام شود.

 

آیا مصرف روغن ماهی باعث اثرگذاری بیشتر تمرینات ورزشی می‌شود؟
حتی اگر روغن ماهی به کاهش وزن برخی از افراد کمک نکند، همچنان می‌تواند موجب کاهش چربی بدن و عضله سازی شود. گاهی‌اوقات، عددی که وزنه به شما نشان می‌دهد، گمراه‌کننده است؛ یعنی حتی اگر بدن‌تان ماهیچه‌سازی کند و چربی از دست بدهد هم عدد وزنه تغییری نمی‌کند. به همین خاطر به کسانی که خواهان کاهش وزن هستند، پیشنهاد می‌شود که برای آگاهی از میزان پیشرفت خود در فرایند کاهش وزن، از اندازه‌گیری درصد چربی بدن‌ و سایز شکم و … استفاده کنند. پس اعتماد کردن به وزنه‌ها کافی نیست.

یکی از دلایل بی‌اثر دانستن مصرف روغن ماهی در کاهش وزن هم همین است؛‌ یعنی برخی پژوهش‌ها از روی اندازه‌گیری و پیگیری وزن افراد به نتیجه‌گیری رسیده‌اند و بدیهی است که مصرف روغن ماهی را در کاهش وزن بی‌اثر اعلام کرده‌اند. اما پژوهش‌هایی که روش‌های دقیق‌تری را برای اندازه‌گیری چربی بدن در نظر می‌گیرند معمولا بر اثرگذاری روغن ماهی در کاهش وزن و چربی بدن صحه می‌گذارند.

 

بی‌اثر بودن روغن ماهی در کاهش وزن
نتایج تحقیقی که روی ۴۴ نفر انجام شد نشان داد، افرادی که روزانه، ۴ گرم روغن ماهی مصرف می‌کردند نسبت به کسانی که دارونما استفاده کرده بودند، کاهش وزن کمتری داشتند. با این وجود، پانصد گرم بیشتر از گروه دیگر چربی از دست داده بودند و ۵۰۰ گرم ماهیچهٔ بیشتری ساخته بودند.

در پژوهشی دیگر، شش فرد بزرگسال مشارکت داشتند. این افراد، شش گرم روغن ماهی را جایگزین شش گرم چربی موجود در رژیم روزانهٔ خود کردند و این رژیم را به‌مدت سه هفته ادامه دادند. گرچه، وزن افراد حاضر در این پژوهش کم نشد اما بدن‌شان چربی بیشتری از دست داد. به‌طور مشابه، در تحقیق دیگری مشخص شد، افرادی که روزانه، سه گرم روغن ماهی مصرف می‌کردند، به‌میزان ۰٫۶ گرم چربی بیشتری نسبت به گروه دیگر (گروهی که دارونما مصرف کرده بودند) از دست می‌دادند. اما وزن تمام کسانی که در این تحقیق مشارکت داشتند، بی‌تغییر و ثابت باقی مانده بود.

بررسی ۲۱ تحقیق نشان داد که مصرف روغن ماهی نقش چندان مهمی در کاهش وزن ندارد و به همان اندازه که دارونما باعث لاغری می‌شود، مصرف این ماده هم در کاهش وزن اثرگذار است. با این وجود، همین تحقیقات حاکی از آن هستند که مصرف روغن ماهی می‌تواند به کاهش اندازهٔ دور کمر و کاهش نسبت اندازهٔ آن به باسن کمک کند. درنتیجه، شاید مصرف این روغن باعث کمتر شدن وزن‌ نشود اما به کاهش سایز کمک می‌کند.

علائم کم خونی در بارداری، عوارض و راه‌های درمان آن

علائم کم خونی در بارداری، عوارض و راه‌های درمان آن

علائم کم خونی در بارداری، عوارض و راه‌های درمان آن

 

بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری به کم خونی مبتلا می‌شوند. در این زمان مقدار گلبول‌های قرمز خون کاهش می‌یابد و توانایی انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن کم می‌شود. کمی کم خونی در دوران بارداری طبیعی است، اما ممکن است به‌خاطر کاهش میزان آهن یا ویتامین‌ها یا عوامل دیگر به کم خونی شدید مبتلا شوید. اگر کم خونی در بارداری شدید باشد و درمان نشود می‌تواند با عوارض جدی مثل زایمان زودرس ‌همراه باشد. با مطالعه ادامه این مطلب،‌ در مورد علل ایجاد کم خونی در بارداری، علائم و روش‌های درمان این بیماری اطلاعات بیشتری کسب می‌کنید.

 

در دوران بارداری بدن خون بیشتری تولید می‌کند تا نیاز بدن‌تان را فراهم کند. اگر به میزان کافی آهن و سایر مواد مغذی را دریافت نکنید این احتمال وجود دارد که بدن شما نتواند مقدار گلبول قرمز لازم برای این افزایش حجم خون را تولید کند و کم خون شوید. کم خونی احساس خستگی و ضعف را در شما ایجاد می‌کند. اما اگر کم خونی در بارداری شدید باشد می تواند عوارض شدیدی را به دنبال داشته باشد. کم خونی در دوران بارادری انواع مختلفی دارد که در ادامه ابتدا به شرح هرکدام از آنها پرداخته‌ایم.

 

انواع کم خونی در بارداری
در زمان باردرای احتمال ایجاد کم خونی‌های زیر وجود دارد:

 • کم خونی فقر آهن؛
 • کم خونی فقر فولات؛
 • کمبود ویتامین ب ۱۲ (B12).

 

کم خونی فقر آهن
این نوع از کم خونی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن آهن کافی برای ساخت مقدار هموگلوبین لازم را ندارد.هموگلوبین نوعی پروتئین در سلول‌های قرمز است که اکسیژن را از شش‌ها به سمت بافت‌های بدن حمل می‌کند.

در کم خونی فقر آهن، خون نمی‌تواند اکسیژن کافی را به سمت بافت‌ها انتقال دهد.

کمبود یا فقر آهن یکی از عوامل شایع کم خونی در بارداری است.

 

کم خونی فقر فولات
فولات نوعی ویتامین است که به‌طور طبیعی در غذاهایی مانند سبزیجات با برگ‌های سبز یافت می‌شود. بدن برای ساخت سلول‌های جدید مثل سلول‌های قرمز خونی سالم به فولات نیاز دارد.

خانم‌ها در دوران بارداری به میزان فولات بیشتری نیاز دارند. اما گاهی‌اوقات میزان فولات مورد نیاز را از طریق رژیم غذایی دریافت نمی‌کنند. در نتیجه بدن نمی‌تواند سلول قرمز کافی برای اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن تولید کند. به‌همین‌دلیل مکمل‌های فولات به نام فولیک اسید در بازار موجود است.

کمبود فولات با انواع نقایص تولد مانند ناهنجاری لوله عصبی (اسپاینابیفیدا) و کاهش وزن هنگاه تولد ارتباط مستقیمی دارد.

 

کمبود ویتامین ب۱۲ (B12)
بدن برای تولید سلول‌های قرمز خونی سالم به ویتامین B12 نیاز دارد. زمانی‌که خانم ها در دوران بارداری ویتامین B12 کافی را از رژیم غذایی خود دریافت نکنند بدن‌شان نمی‌تواند سلول‌های قرمز خونی لازم برای اکسیژن‌رسانی را بسازد. خانم‌هایی که گوشت، مرغ، محصولات لبنی و تخم مرغ نمی‌خورند بیشتر از دیگران در معرض خطر کمبود ویتامین B12 قرار دارند. این کمبود می‌تواند سبب نقایص تولد مانند ناهنجاری لوله عصبیِ جنین شود و زایمان زودرس را به‌همراه داشته باشد.

از دست دادن خون در زمان زایمان و بعد از آن هم می‌تواند سبب کم خونی شود.

 

عوامل محرک کم خونی در بارداری
تمام خانم‌های باردار در معرض خطر ابتلا به کم خونی در بارداری هستند و نسبت به زمان‌های عادی به میزان آهن و فولیک اسید بیشتری نیاز دارند. اما در شرایط زیر خطر کم خونی بیشتر می‌شود:

 • حاملگی چند قلویی؛
 • بارداری‌های پشت هم در فاصلهٔ زمانی کوتاه؛
 • استفراغ زیاد به دلیل کسالت صبحگاهی؛
 • بارداری در سنین کم یا نوجوانی؛
 • نخوردن غذاهای غنی از آهن؛
 • و کم خونی قبل از بارداری.

 

علائم کم خونی در بارداری
رایج‌ترین علائم کم خونی بارداری شامل موارد زیر است:

 • رنگ پریدگی پوست، لب‌ها و ناخن‌ها؛
 • احساس خستگی و ضعف؛
 • سرگیجه؛
 • تنفس کوتاه؛
 • افزایش ضربان قلب؛
 • مشکل تمرکز.

درمراحل اولیهٔ کم خونی ممکن است علائم قابل مشاهده‌ای نداشته باشید. حتی ممکن است بسیاری از علائم را بدون ابتلا به کم خونی، در دوران باردرای تجربه کنید. به‌همین دلیل بهتر است برای بررسی کم خونی قبل از بارداری آزمایش خون انجام دهید.

 

خطرات و عوارض کم خونی در بارداری
کم خونی فقر آهن شدید یا درمان‌نشده در دوران بارداری می‌تواند احتمال خطرات زیر را افزایش دهد:

 • زایمان زودرس یا تولد نوزاد با وزن کم هنگام تولد؛
 • انتقال خون به جنین (اگر در زمان زایمان خون زیادی از دست بدهید)؛
 • افسردگی بعد از زایمان؛
 • کم خونی نوزاد؛
 • تأخیر در رشد کودک.

کمبود فولات درمان‌ نشده می‌تواند خطرات زیر را همراه داشته باشد:

 • زایمان زودرس یا تولد نوزادی با وزن کم؛
 • تولد نوزادی با نقایص جدی در نخاع و مغز (نقص لوله عصبی).

کمبود ویتامین B12 درمان‌ نشده هم می‌تواند خطر تولد نوزاد با نقایص لوله عصبی را افزایش دهد.

 

آزمایش کم خونی
در بررسی‌های قبل از زایمان، پزشک برای تشخیص کم خونی برا‌یتان آزمایش خون تجویز می‌کند. به‌طور معمول آزمایش خون موارد زیر را شامل می‌شود:

 • آزمایش هموگلوبین: این آزمایش مقدار هموگلوبین شما را اندازه‌گیری می‌کند. هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن در سلول‌های قرمز خونی است که اکسیژن را از شش‌ها به سمت بافت‌های بدن منتقل می‌کند.
 • آزمایش هماتوکریت: این آزمایش درصد سلول‌های قرمز خون را در هر نمونهٔ خون اندازه‌گیری می‌کند.

اگر میزان هموگلوبین یا هماتوکریت شما کمتر از میزان طبیعی باشد، احتمالا کم خونی فقر آهن دارید. در این صورت پزشک برای تشخیص اینکه کم خونی شما از نوع فقر آهن است یا علت دیگری دارد سایر مشخصات خونی شما را بررسی می‌کند.

حتی اگر در اوایل بارداری کم خونی نداشته باشید، پزشک برای سه ماههٔ دوم و سوم بارداری شما آزمایش خون را تجویز می‌کند.

 

درمان کم خونی در بارداری
اگر کم خونی بارداری دارید، احتمالا باید در کنار ویتامین‌های مورد نیاز از مکمل آهن و/یا مکمل فولیک اسید استفاده کنید.همچنین پزشک به شما توصیه می‌کند تا از غذاهای غنی از آهن و فولیک اسید در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

علاوه‌براین می‌توانید هر چند وقت یک‌بار بعد از مصرف مکمل‌ها از پزشک بخواهید تا برای بررسی میزان بهبود هموگلوبین و هماتوکریت‌ خون‌تان آزمایش خون تجویز کند.

احتمالا پزشک برای درمان کمبود ویتامین B12 برای‌تان مکمل ویتامین B12 تجویز می‌کند.

همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد تا از غذاهای حیوانی بیشتری مصرف کنید. مانند:

 • گوشت؛
 • تخم مرغ؛
 • محصولات لبنی.

حتی ممکن است پزشک شما را به متخصص خون یا همان هماتولوژیست ارجاع دهد تا متخصص شرایط شما را در دوران بارداری بررسی کند و در درمان کم خونی به پزشک‌تان کمک کند.

 

پیشگیری از کم خونی دوران بارداری
برای پیشگیری از ابتلا به کم خونی دوران بارداری میزان آهن کافی مصرف کنید. برای این کار وعده‌های غذایی مناسب و غذاهای غنی از آهن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

سعی کنید که سه بار در روز از غذاهای غنی از آهن مانند مواد زیر استفاده کنید:

 • گوشت قرمز، مرغ و ماهی؛
 • سبزیجات با برگ‌های سبز تیره (مثل اسفناج و کلم بروکلی)؛
 • غلات و دانه‌های غنی از آهن؛
 • لوبیا، عدس و خمیر سویا (توفو)؛
 • مغزها و دانه‌ها؛
 • و تخم مرغ.

غذاهای غنی از ویتامین سی (C) به جذب بیشتر آهن توسط بدن‌تان کمک می‌کند. این غذاها شامل موارد زیر است:

 • مرکبات و آب میوه؛
 • توت فرنگی؛
 • کیوی؛
 • گوجه‌فرنگی؛
 • و فلفل دلمه‌ای.

سعی کنید که مواد بالا را همزمان با غذاهای غنی از آهن بخورید. به‌عنوان‌‌مثال می‌توانید برای صبحانه غلات غنی‌شده با آهن را همراه با آب پرتقال میل کنید.

همچنین سعی کنید که از غذاهای غنی از فولات استفاده کنید تا از کمبود فولات پیشگیری کنید. این غذاها موارد زیر را شامل می‌شود:

 • سبزیجات با برگ‌های سبز؛
 • مرکبات و آب میوه؛
 • لوبیای خشک‌شده؛
 • و نان‌ها و غلات غنی‌شده با فولیک اسید.

از پزشک بخواهید که ویتامین‌های حاوی آهن و فولیک اسید برای‌تان تجویز کند.

افراد گیاه‌خوار و وگن باید در مورد مصرف مکمل ویتامین B12 در دوران بارداری و شیردهی با پزشک خود مشورت کنند.

۸ نوشیدنی فوق‌العاده برای تنظیم فشار خون

۸ نوشیدنی فوق‌العاده برای تنظیم فشار خون

۸ نوشیدنی فوق‌العاده برای تنظیم فشار خون

 

امروزه افراد زیادی در جهان با فشار خون بالا دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در کشور ما، فشار خون بالا از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر محسوب می‌شود. بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تقریبا از هر پنج ایرانی یک نفر دچار فشار خون بالا است. هرساله نزدیک به صدهزار نفر از هم‌وطنان ما بر اثر فشار خون بالا جان خود را از دست می‌دهند. متأسفانه این عدد رو به‌ افزایش است. فشار خون بالا هیچ درمان قطعی‌ای ندارد. درصورت ابتلا به فشار خون بالا، باید با تغییراتی در سبک زندگی و تغذیه‌تان آن را کنترل کنید. در این مطلب، با ۸ نوشیدنی فوق‌العاده برای تنظیم فشار خون آشنا می‌شوید.

 

عده زیادی برای تنظیم و کاهش فشار خون‌، مجبورند تا از داروهای مختلف استفاده کنند‌؛ اما برخی از افراد با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی‌شان ، قادرند آن را کنترل کنند. یکی از رایج‌ترین توصیه‌ها به بیماران با فشار خون بالا این است که غذاهای سرشار از نمک، چربی و کالری نخورند و به‌جای آن، سبزیجات، میوه‌جات و پروتئین بدون چربی را در رژیم غذایی‌شان بگنجانند.

علاوه بر برخی غذاها، بعضی نوشیدنی‌ها هم در تنظیم فشار خون مؤثر هستند.

دو عامل کلیدی غیرقابل‌کنترل در افزایش فشار خون نقش دارند: یکی از آنها سن و دیگری عوامل وراثتی است؛ اما سایر عوامل مؤثر بر فشار خون بالا را می‌توان کنترل کرد. داشتن سبک زندگی سالم، ازجمله داشتن زندگی پرتحرک، کاهش دریافت سدیم و خوردن غذاهای سالم، به کاهش فشار خون کمک می‌کند. اگر هم‌اکنون اینها را رعایت می‌کنید، پس در مسیر درستی قرار دارید.

 

۸ نوشیدنی فوق‌العاده برای تنظیم فشار خون

۱. آب
۷۳٪ از قلب انسان از آب تشکیل شده است. بنابراین زمانی که صحبت از تنظیم فشار خون در میان باشد، هیچ نوشیدنی‌ای نمی‌تواند به پای آب برسد. مصرف آب کافی یکی از ساده‌ترین، سالم‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها برای کاهش فشار خون است.

کم آبی مزمن می‌تواند موجب انقباض رگ‌های خونی شود؛ درنتیجه قلب مجبور است سخت‌تر کار کند و این امر موجب افزایش فشار خون می‌شود. برای بهره‌مندشدن از مزایای آب، بهتر است از آب‌های معدنی محتوی منیزیم و کلسیم استفاده کنید که تأثیر بیشتری در کاهش فشارخون دارند.

۲. آب چغندر
چغندر منبع خوبی از پتاسیم و فولات است. هر دوی اینها در تنظیم فشارخون مؤثر هستند. همچنین چغندر محتوی نیترات است که بر اثر هضم در بدن، به نیتریت تبدیل می‌شود. نیتریت بافت ماهیچه‌ایِ صاف را منبسط کرده و به افزایش جریان خون کمک می‌کند. بنابراین چغندر به سلامت رگ‌های خونی، عملکرد بهتر آنها و مبارزه با هموسیستئین کمک می‌کند. هموسیستئین یک اسید آمینه غیرپروتئینی گوگرددار است که به رگ‌های خونی آسیب می‌زند.

۳. آب انار
نتایج یک مطالعه نشان داد آب انار می‌تواند میزان آنزیم مبدل آنژیوتانسین را ۳۶ درصد کاهش بدهد و موجب کاهش فشار خون سیستولی شود. در مطالعه‌ای دیگر، آب انار توانست میزان پلاک‌های تشکیل‌شده در سرخرگ‌ها را ۳۰ درصد کم کند و خون‌رسانی به قلب را افزایش دهد.

۴. چای ترش
چای ترش نیز مانند آب و آب انار محتوی مواد فیتوشیمیایی زیست‌فعالی است که به‌طور طبیعی می‌تواند به‌عنوان مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین عمل کند. در یک مطالعه، مشاهده شد مصرف چای ترش برای کنترل فشار خون، تأثیری مشابه کاپتوپریل دارد. کاپتوپریل یک داروی بانسخه برای کنترل آنزیم مبدل آنژیوتانسین و درمان فشارخون بالا و نارسایی‌های قلبی است.

۵. شیر بدون چربی یا شیر کم‌چرب
شیر محتوی پتاسیم و کلسیم است. هر دوی اینها به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

از مصرف شیرهای پرچرب خودداری کنید. شیر کم‌چرب ازلحاظ کلسیم غنی‌تر از شیر پرچرب است. همچنین کاهش مقدار چربی آن موجب می‌شود کلسیم را راحت‌تر جذب کنید.

۶. سرکه سیب
سرکه سیب یکی از محبوب‌ترین سرکه‌ها برای حفظ طبیعیِ سلامتی است. سرکه سیب خواص بسیاری دارد؛ ازجمله آنها می‌توان به وجود پتاسیم در سرکه‌سیب اشاره کرد که باعث خروج سدیم و سموم از بدن می‌شود. وجود آنزیم رنین در سرکه سیب به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

۷. آب‌لیمو
آغازکردن روز با یک لیوان آب‌لیمو، بر روی سلامت جسم و وضعیت جسمی تأثیرات شگفت‌انگیزی می‌گذارد. آب‌لیمو به تمیزکردن سلول‌ها، نرم‌کردن رگ‌ها و افزایش انعطاف آنها کمک می‌کند؛ درنتیجه در تنظیم فشارخون مؤثر است. آب‌لیمو محتوی ویتامین C است. این ویتامین خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و به خارج‌کردن رادیکال های آزاد از بدن کمک می‌کند.

۸. دانه چیا
دانه چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است که به‌خاطر تأثیر‌شان در رقیق‌کردن خون، می‌توانند به کاهش فشار خون کمک بکنند.

درمان سرفه ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا با ۱۴ راهکار ساده اما مؤثر

درمان سرفه ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا با ۱۴ راهکار ساده اما مؤثر

درمان سرفه ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا با ۱۴ راهکار ساده اما مؤثر

 

سرماخوردگی و آنفولانزا از بیماری‌هایی است که هرساله در فصول خاصی، گریبان‌گیر بسیاری از افراد می‌شود. سرفه که یکی از معضلات اصلی این بیماری ها است، با راهکارهای خانگی تا حد زیادی قابل‌تسکین است. در این مطلب از چطور، می‌خواهیم شیوه‌های درمان سرفه و تسکین گلودرد را به شما بگوییم.

 

 1. از قطره گیاهی یا آب‌نبات برای درمان سرفه استفاده کنید.
  استفاده از بعضی از قطره‌های گیاهی که مخصوص کاهش سرفه است، می‌توانند اندکی گلودرد شما را تسکین دهد و سرفه‌های مکرر را کم کند؛ اما اگر به این قطره‌های گیاهی دسترسی ندارید، می‌توانید یک آب‌نبات با بافت سخت و فشرده دارویی را در دهانتان بگذارید. مکیدن آب‌نبات دارویی هم می‌تواند برای کاهش سرفه و گلودرد کمک‌کننده باشد.
 2. یک قاشق چای‌خوری عسل را امتحان کنید.
  استفاده از عسل یک روش سنتی کاهش گلودرد است که برای مهار سرفه هم می‌تواند کارساز باشد. عسل خواص ضدالتهابی دارد و می‌تواند به تجزیه مخاط و کاهش گلودرد کمک کند.
 3. نوشیدنی را فراموش نکنید.
  استفاده از نوشیدنی سبب مرطوب و نرم‌شدن گلوی شما می‌شود. در چنین حالتی، درمان سرفه و کاهش گلودرد راحت‌تر خواهد بود؛ پس تا می‌توانید، از نوشیدنی استفاده کنید که علاوه بر افزایش آب بدن، در هنگام بیماری، به داد گلویتان هم می‌رسد، البته به‌جز نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار؛ چون نتیجه عکس دارند و گلو را خشک می‌کنند. اگر حالت اسیدی آب پرتقال و سایر مرکبات گلویتان را اذیت می‌کند، بهتر است که به‌سراغ آب‌میوه‌های دیگر بروید.
 4. سوپ و مایعات گرم مصرف کنید.
  استفاده از مایعات گرم یا سوپ مرغ، می‌توانند گلو و مجاری تنفسی را تا حد زیادی گرم نگه دارند. این مایعات گرم علاوه بر اینکه آب لازم را به بدن شما می‌رسانند، به ازبین‌رفتن مخاط هم کمک می‌کنند تا بهبود گلودرد و کاهش سرفه راحت‌تر شود.
 5. از داروهای درمان سرفه استفاده کنید.
  گاهی برای بیرون‌آمدن مخاط چرکی ناخوشایند، باید سرفه کنید تا زودتر سالم و سرحال شوید؛ اما در بیشتر مواقع، باید آرام سرفه کنید و از تکرار آن جلوگیری کنید. در این مواقع، تعدادی از داروهای ضدسرفه می‌توانند کمک‌کننده باشند؛ به‌عنوان‌مثال شربت اکسپکتورانت سرفه های خشک را کاهش می‌دهد. این دارو خلط‌آور است به شما در خروج مخاط چرکی از گلو و کنده‌شدن آنها از مجاری تنفسی کمک می‌کنند. البته برای خرید دارو، حتما با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که باتوجه‌به سابقه شما در مصرف دارو و حساسیت‌های احتمالی، کدام داروی خلط‌آور برایتان مناسب است.
 6. از داروهای ضد گرفتگی بینی استفاده کنید.
  داروهای ضد گرفتگی بینی به پاک‌سازی این مجرای تنفسی از مخاط چرکی کمک می‌کنند و سبب می‌شوند که تنفس راحت‌تر شود. همچنین این داروها به کاهش سرفه و گلودرد هم کمک می‌کنند. حواستان باشد که مصرف این دارو و بسیاری از داروهای سرماخوردگی برای کودکان زیر ۴ سال، بی‌خطر نیست و حتما باید با پزشک مشورت کنید.
 7. در بخار آب تنفس کنید.
  خشک‌بودن گلو سبب سرفه‌های آزاردهنده‌ای می‌شود و ایجاد رطوبت، در کاهش این سرفه‌ها بسیار کمک‌کننده است. تنفس در بخار آب، تا حد زیادی گلو و مجرای تنفسی را مرطوب و نرم نگه می‌دارد.
  برای این کار، می‌توانید در حین حمام کردن، از بخار دوش آب گرم استفاده کنید و برای درمان سرفه، در این هوا نفس بکشید. همچنین می‌توانید در حین خواب، در اتاق خود دستگاه بخور قرار دهید تا خواب راحتی داشته باشید.
 8. از تنفس در هوای کثیف و دودی خودداری کنید
  همه می‌دانیم که دود و آلودگی برای دستگاه تنفسی مضر است. وقتی که دچار سرفه‌های خشک هستید، ضرر این آلودگی بیش‌ازپیش است؛ بنابراین اگر سرما خورده‌اید یا دچار سرفه‌های آزاردهنده آنفولانزا هستید، هرگز سیگار نکشید و در کنار افراد سیگاری قرار نگیرید. البته مصرف دخانیات در زمان سلامتی هم بسیار مضر است و سبب تخریب دستگاه تنفسی و خشکی گلو می‌شود.
 9. از قرارگرفتن در معرض مواد تحریک‌کننده گلو خودداری کنید.
  هنگامی که مواد محرک وارد دستگاه تنفسی می‌شوند، می‌توانند سبب افزایش سرفه شوند و روند بهبود را کند کنند. علاوه بر هوای آلوده و دود، استشمام موادی مثل عطرها، گرده‌های گل، محصولات شوینده و هوای حاوی موی حیوان سبب تحریک گلو می‌شوند.
چه کسانی در اولویت تزریق واکسن آنفلوانزا هستند؟

چه کسانی در اولویت تزریق واکسن آنفلوانزا هستند؟

چه کسانی در اولویت تزریق واکسن آنفلوانزا هستند؟

 

ایسنا/خراسان جنوبی مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: سالمندان، کودکان، افراد دچار بیماری کلیه، دیابت، ایدز، مشکلات قلبی و یا اختلالات ریوی نظیر آسم و بانوان جوانی که در فصل آنفلوانزا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری هستند، در اولویت تزریق این واکسن هستند چراکه این بیماری در این افراد به صورت شدیدتر بروز می‌کند.

 

مسعود ضیایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: آنفلوانزا بیماری است که توسط سویه‌های مختلفی که هر ساله تغییر می‌کنند، ایجاد می‌شود، به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید و تولید واکسنی براساس آنفلوانزای همان سال است.

وی افزود: نمی‌توان گفت که شما اگر از قبل نسبت به آن مصونیت گذشته داشته‌اید در برابر انواع جدید آن نیز در امان هستید.

این متخصص عفونی با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا ایمنی بالایی دارد، تصریح کرد: اگر چه نمی‌توان گفت که این واکسن 100 درصد تاثیر دارد، اما در بیشتر افرادی که این واکسن را تزریق کرده‌اند و زندگی سالمی دارند موفقیت بالایی داشته است.

ضیایی با بیان اینکه از شش ماه به بالا می‌توانند این واکسن را بزنند و زیر شش ماه محدودیت تزریق دارد، افزود:  این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده‌اند، توصیه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این بیماری دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را درگیر می‌کند، تصریح کرد: رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه در موقع بیماری از جمله راه‌های پیشگیری از این بیماری است.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با یک پارچه بپوشانید، اظهار کرد: نکات مربوط به شستن دست‌ها و استفاده از ضدعفونی کننده‌های دست بر پایه الکل از دیگر راه‌های پیشگیری است.

ضیایی ادامه داد: سالمندان، کودکان، افراد دچار بیماری کلیه، دیابت، ایدز، مشکلات قلبی و یا اختلالات ریوی نظیر آسم و بانوان جوانی که در فصل آنفلوانزا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری هستند، در اولویت تزریق این واکسن هستند چراکه این بیماری در این افراد به صورت شدیدتر بروز می‌کند.

وی افزود: کودکان 6 ماه تا 8 ساله‌ای که برای اولین بار از واکسن آنفلوانزا استفاده می‌کنند، نیاز به دو دوز از این واکسن دارند که حداقل باید به فاصله یک ماه از یکدیگر تزریق شود.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: این واکسن برای پیشگیری از آنفلوانزا در فصل پاییز و زمستان است، بنابراین توصیه می‌شود وقتی واکسن در دسترس قرار گرفت، یعنی در شهریورماه تزریق شود چراکه دو هفته پس از تزریق واکسن اثر ایمنی آن ظاهر می‌شود.

ضیایی با بیان اینکه بهترین زمان تزریق واکسن در پاییز و نهایتا تا اوایل دی ماه است، تصریح کرد: واکسن آنفلوانزا تحت پوشش بیمه‌ای قرار ندارد.

وی یادآور شد: تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن، بدن فرد پادتن‌هایی تولید می‌کند که برای محافظت در برابر آن گونه‌ خاص ویروس آنفلوانزا مورد نیاز هستند.

پنج ویروس تنفسی که از مهر ماه شایع‌ می‌شود

پنج ویروس تنفسی که از مهر ماه شایع‌ می‌شود

پنج ویروس تنفسی که از مهر ماه شایع‌ می‌شود

 

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: به تمامی بیماران کرونایی بهبود یافته توصیه می‌شود که کماکان از ماسک استفاده کنند و بالا بودن آنتی بادی نباید بهانه‌ای برای عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی بهبودیافتگان باشد.

 

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ دکتر آرمین وزیریان با بیان اینکه حدود ۵ ویروس تنفسی شایع از مهر ماه به بعد در جامعه شروع به چرخش می‌کنند که روش محافظت در برابر تمامی این ویروس‌ها استفاده از ماسک معمولی و شست و شوی مرتب دست‌هاست، گفت:‌ به عبارت دیگر پوشش ماسک افراد را از ابتلا به انواع ویروس‌ها اعم از ویروس‌های سرماخوردگی ساده، کرونا ویروس‌های فصلی، کووید ۱۹ و سایر ویروس‌های تنفسی ایمن می‌کند.

این متخصص با بیان اینکه مهارت و سرعت تشخیص کرونا افزایش یافته، درباره علائم این بیماری توضیح داد: علائم فعلی کرونا همان علائم گذشته است، با ضعف و بیحالی شروع می‌شود و مبتلایان در ۵۰ درصد موارد تب دارند. در مواردی که فرد احساس می‌کند نسبت به گذشته شرایطش تغییر کرده و بیمار شده است، شک ما نسبت به بیماری کرونا قوی می‌شود.

دکتر وزیریان درباره اثر کرونا بر حافظه افراد، توضیح داد: افراد مسن با هر بیماری ممکن است دچار فراموشی و تغییر شرایط ذهنی شوند، بیماری کرونا نیز ویروسی است که در همه جای بدن پخش می‌شود و با توجه به شیوع تب در افراد مبتلا، ممکن است گاهی اوقات تغییر وضعیت در حافظه افراد مسن مشاهده شود. البته فعلا شواهدی درباره ایجاد آسیب‌های ماندگار بر روی حافظه بر اثر ابتلا به کرونا مشاهده نشده است.

وی درباره انتقال کووید ۱۹ از طریق رابطه جنسی، اظهار کرد: رابطه جنسی، روش معمول انتقال ویروس نیست و آنچه که شانس ابتلا به کرونا را در رابطه جنسی افزایش می‌دهد نزدیک شدن به یکدیگر است، زمانی می‌توان گفت رابطه جنسی یکی از راه‌های اصلی انتقال ویروس است، که ویروس از طریق مایعات جنسی منتقل شود.

این متخصص در پایان درباره انتقال ویروس کرونا از طریق غذا توضیح داد: موارد زیادی از انتقال ویروس کرونا از طریق مواد غذایی به اثبات نرسیده است، روش اصلی که کماکان شواهد علمی بر روی آن متمرکز است، انتقال ویروس از طریق مجاری تنفسی است.

کرونا و آنفلوانزا چه شباهت‌هایی دارند؟

کرونا و آنفلوانزا چه شباهت‌هایی دارند؟

کرونا و آنفلوانزا چه شباهت‌هایی دارند؟

 

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در مورد شباهت‌ها و تفاوت‌های کووید ۱۹ و آنفلوانزا می‌گوید: کووید ۱۹ ناشی از عفونتی است که توسط ویروس جدید کرونا به نام SARS-CoV-۲ ایجاد می‌شود و آنفلوانزا ناشی از عفونتی است که توسط ویروس‌های آنفلوانزا ایجاد می‌شود.

برخی از علائم آنفلوانزا و کووید ۱۹ مشابه هستند و به همین علت تشخیص تفاوت آن‌ها صرفاً بر اساس علائم کار سختی است و برای تائید تشخیص به انجام آزمایش‌هایی نیاز است. آنفلوانزا و کووید۱۹ دارای ویژگی‌های مشترک زیادی هستند؛ اما یک سری تفاوت‌های مهم میان این دو بیماری وجود دارد.

هر چند هر روز بر اطلاعات ما درباره‌ کووید۱۹ افزوده می‌شود؛ اما هنوز ناشناخته‌های زیادی در مورد این بیماری و ویروسی که عامل آن است وجود دارد.

هم کووید ۱۹ و هم آنفلوانزا می‌توانند دارای درجات گوناگونی از علائم و نشانه‌ها باشند؛ از بی‌علامت گرفته تا علائم شدید.

علائم شایع کووید ۱۹ و آنفلوانزا شامل: تب یا احساس تب و لرز، سرفه، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، احساس خستگی، گلودرد، گرفتگی یا آبریزی بینی، درد عضلانی یا بدن‌درد، سردرد می‌شوند.

برخی از افراد ممکن است دچار اسهال و استفراغ شوند، البته این علامت در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است.

 

علائم چه مدت بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس یا عفونت بروز می‌کنند؟
هم در کووید ۱۹ و هم در آنفلوانزا، بین ابتلای فرد به عفونت و زمانی که او شروع به تجربه‌ی علائم می‌کند، یک روز یا بیشتر می‌تواند فاصله باشد.

 

ویروس چگونه منتشر می‌شود؟

 • کووید ۱۹ و آنفلوانزا از فرد به فرد قابل انتقال هستند، یعنی بین افرادی که تماس نزدیک با هم دارند (کمتر از ۲ متر).
 • کووید ۱۹ و آنفلوانزا اساساً از طریق ترشحات تنفسی توسط مبتلایان به هنگام عطسه و سرفه و یا حین حرف زدن منتقل می‌شوند.
 • قطرات و ترشحات تنفسی می‌توانند روی دهان یا بینی افرادی که به فرد آلوده نزدیک هستند فرود بیایند یا احتمالاً از طریق تنفس (استنشاق) وارد ریه‌ها شوند. این احتمال وجود دارد که فرد از طریق تماس فیزیکی (مثلاً دست دادن) یا با لمس سطح یا شیء آلوده به ویروس و سپس دست زدن به دهان و بینی و یا چشم‌هایش مبتلا شود.
 • ویروس آنفلوانزا و ویروس کرونا می‌توانند پیش از شروع علائم در فرد مبتلا، به دیگران انتقال داده شوند و فرد ناقل دچار علائمی بسیار خفیف شود یا اینکه هرگز علامتی نشان ندهد.

 

کدام افراد در معرض عفونت‌های شدید هستند؟
کووید ۱۹ و هم آنفلوانزا می‌توانند سبب بیماری شدید و عوارض پیچیده شوند. افرادی که بیشترین ریسک ابتلا را دارند شامل سالمندان، آنهایی که مشکل یا بیماری مزمنی دارند و زنان باردار می‌شوند.

هم کووید ۱۹ و هم آنفلوانزا می‌توانند منجر به عوارضی شوند، از جمله:

 • پنومونی
 • نارسایی تنفسی
 • سندرم دیسترس تنفسی حاد (مثلاً مایعات در ریه)
 • سپسیس (عفونت خونی که از واکنش شدید سیستم ایمنی بدن ناشی می‌شود)
 • آسیب قلب (مثلاً حمله قلبی)
 • نارسایی چند ارگانی (مثلاً نارسایی تنفسی، نارسایی کلیوی و شوک)
 • تشدید بیماری مزمن (شامل ریه‌ها، قلب، سیستم عصبی یا دیابت)
 • التهاب قلب، مغز و یا بافت‌های عضله
 • عفونت ثانویه باکتریایی (مثلاً عفونت‌هایی که در افرادی که در حال حاضر به آنفلوانزا یا کووید ۱۹ مبتلا هستند رخ می‌دهد)
آیا نوشابه‌های حاوی قند باعث سرطان می‌شود؟

آیا نوشابه‌های حاوی قند باعث سرطان می‌شود؟

آیا نوشابه‌های حاوی قند باعث سرطان می‌شود؟

 

به گفته پژوهشگران فرانسوی، نوشیدنی‌های حاوی قند از جمله آبمیوه و نوشیدنی‌های گازدار احتمالا خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

این محققان در نتیجه تحقیقی پنج ساله بر روی بیش از یکصد هزار نفر به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اند.

نتایج این تحقیق در ژورنال پزشکی بریتانیا چاپ شده است.

این تیم تحقیقاتی در دانشگاه سوربن پاریس تاثیر میزان قند خون را عامل این مسئله دانسته‌اند.

این تحقیقات با نتیجه قطعی و قابل استناد فاصله زیادی دارد و متخصصان خواستار انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه شده‌اند.

 

منظور از نوشیدنی قندی چیست؟
محققان آن را به عنوان نوشیدنی با بیش از ۵ درصد قند تعریف کردند.

این نوشیدنی شامل آبمیوه ( حتی وقتی گفته شده که قندی اضافه نشده است)، نوشابه‌های غیرالکلی، نوشیدنی‌های خنک حاوی شیر و ماده شیرکننده، نوشابه‌های انرژی زا، چای و قهوه با شکر می‌شود.

این گروه تحقیقاتی همچنین نوشابه‌های رژیمی را که در آن‌ها به جای قند از شیرین کننده‌های مصنوعی فاقد کالری استفاده شده، مورد توجه قرار دادند، اما ارتباطی با سرطان در آن‌ها نیافتند.

 

خطر سرطان تا چه حد جدی است؟
براساس این تحقیق، نوشیدن روزی ۱۰۰ میلی لیتر بیشتر نوشیدنی حاوی قند، حدود دو قوطی در هفته، خطر ابتلا به سرطان را تا ۱۸ درصد افزایش می‌دهد.

از هر یک هزار نفری که در این تحقیقات شرکت کردند، ۲۲ نفر به سرطان مبتلا بودند.

براساس این تحقیقات، اگر همه آنها هر روز ۱۰۰ میلی لیتر بیشتر بنوشند، نتیجه آن چهار مورد بیشتر ابتلا به سرطان است که باعث می‌شود آمار کل مبتلایان به بیست و شش در هر هزار نفر در هر پنج سال افزایش یابد.

دکتر گراهام ویلر، از محققان ارشد در مرکز تحقیقاتی سرطان بریتانیا معتقد است: "به هر حال، چنین فرض می‌شود که یک رابطه علمی واقعی بین مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند و سرطان وجود دارد و هنوز باید در این مورد تحقیق کرد."

از ۲۱۹۳ مورد سرطانی که در جریان این تحقیق پی به آن برده شد، ۶۹۳ مورد سرطان پستان، ۲۹۱ مورد سرطان پروستات و ۱۶۶ مورد سرطان روده بزرگ بود.

 

آیا این اثبات قطعی است؟
خیر، شیوه‌ای که این تحقیق براساس آن طراحی شده به معنای آن است که قادر است الگوهای اطلاعات را مشخص کند، اما نمی‌تواند این الگوها را توضیح دهد.

بنابراین، این تحقیق نشان داده که موارد ابتلا به سرطان در بین کسانی که بیشتر نوشیدنی حاوی قند نوشیده‌اند (حدود ۱۸۵ میلی لیتر در روز) در مقایسه با کسانی که کمتر نوشیده‍اند ( کمتر از ۳۰ میلی لیتر درروز) بیشتر دیده شده است.

و یک توضیح احتمالی این است که نوشیدنی‌های حاوی قند خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

اما افرادی که بیشتر نوشیدنی‌های حاوی قند نوشیده‌اند ممکن است عادات غیرسالم دیگری نظیر خوردن نمک و کالری بیشتر نسبت به بقیه را داشته‌اند، که این موضوع، می تواند این مسئله را ایجاد کند که ارتباطی بین خطر ابتلا به سرطان در آن‌ها و نوشیدن نوشابه‌های حاوی قند وجود ندارد.

بنابراین، این تحقیق نمی‌تواند بگوید که نوشابه‌های حاوی قند باعث سرطان می‌شود.

به گفته دکتر آمیلیا لیک از دانشگاه تیساید "هر چند که این تحقیق دلیلی قطعی در مورد ارتباط بین مصرف قند و ابتلا به سرطان ارائه نمی‌کند، اما تصویری کلی از اهمیت جریان فعلی برای کاهش مصرف قند را نشان می‌دهد."

او می‌افزاید: "کاهش مصرف قند در رژیم غذایی ما بسیار با اهمیت است."

 

آیا این فقط درباره چاقی است؟
چاقی دلیل مهمی برای بروز برخی از سرطان‌هاست. مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های حاوی قند، احتمال زیاد شدن وزن را افزایش می‌دهد.

با این حال این تحقیق گفته که این کل داستان نیست.

دکتر ماتیلدا توویر یکی از پژوهشگران این تیم تحقیقاتی به بی بی سی گفت: "چاقی و وزنی که در نتیجه مصرف بیش از حد نوشابه‌های حاوی قند بدست می‌آید.، مطمئنا در این زمینه نقش دارد، اما نمی‌تواند کل این ارتباط را توضیح دهد."

 

پس چه اتفاقی می‌افتد؟
پژوهشگران فرانسوی می‌گویند که این ارتباط "شدیدا تحت تاثیر میزان قند است" و آن‎ها میزان قند خون را عامل بروز سرطان می‌دانند.

محققان همچنین بر این باورند که برخی از مواد شیمیایی در این نوشابه‌ها مثلا آن‌هایی که باعث ایجاد رنگ این نوشابه‌ها می‌شود، هم احتمالا در ابتلا به سرطان نقش دارند.

اما این تحقیق تلاشی در جهت پاسخ به این مسئله نمی‌کند.

 

پژوهشگران چه می‌گویند؟
تیم تحقیقاتی در دانشگاه سوربن پاریس می‌گوید که تحقیقات و مطالعات بیشتری برای تایید این یافته‌ها نیاز است.

به گفته دکتر ماتیلدا توویر"این مسئله که نوشیدنی‌های حاوی قند با افزایش خطر بیماری‌های قلبی، عروقی، اضافه وزن، چاقی و دیابت مرتبط هستند، شناخته شده است."

"اما آن چه که ما نشان می‌دهیم این است که این قبیل نوشیدنی‌ها احتمالا با خطر بروز سرطان هم مرتبط هستند."

اعضای این تیم تحقیقاتی می‌گویند که تحقیق آن‌ها گواه دیگری است که افزایش مالیات بر نوشیدنی‌های حاوی قند، ایده خوبی است.

 

کمپانی‌های تولید کننده نوشیدنی چه می‌گویند؟
مجمع تولید کنندگان نوشیدنی‌های غیرالکلی بریتانیا گفته همانطور که نویسندگان مقاله اذعان دارند، این تحقیق شواهد کافی در این زمینه ارائه نمی‌کند.

گوین پرینتگتون، مدیرعامل این مجمع هم گفته: "مصرف نوشیدنی‌های غیرالکلی به عنوان بخشی از یک رژیم متعادل برای سلامتی خوب هستند."

انار چه فایده‌ای دارد؟

انار چه فایده‌ای دارد؟

انار چه فایده‌ای دارد؟

 

دانه های جواهر مانند انار، خوشمزه ، آبدار، مملو از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند. اما دیگر فواید این میوه چیست؟

انار، این میوه گرد با پوست سختش که وقتی آن را پوست می‌گیرد با دانه‌های جواهرمانندش رو‌به‌رو می‌شود، میوه پرطرفداری است.

میوه‌ای که بیشتر ایرانی‌ها، آن را شب یلدا می‌خورند.

هنگام خرید انار، آن‌هایی را انتخاب کنید که پوستشان سالم و براق باشد. هر قدر انار سنگین‌تر باشند یعنی آبدارتر است.

 

فواید غذایی انار
انار سرشار از فیبرها و مواد معدنی مانند کلسیم ، پتاسیم ، آهن و همچنین ویتامین های A ، C و برخی ویتامین‌های B است.

یشترین فواید انار مدیون دو ترکیب موجود در آن - پونیکالاجین و اسید پونیکئیک - است. انار سه برابر شراب قرمز و چای سبز خصوصیت آنتی اکسیدانی دارد.

 

آیا مصرف انار میتواند سلامت استخوان را بهبود بخشد؟
آزمایشات روی موش‌ها نشان داده است که مصرف انار در پیشگیری از آسیب‌های استخوانی مفید است، اما این آزمایشات هنوز روی انسان انجام نشده است.

 

آیا مصرف انار می تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟
بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. طی این تحقیق ۵۰۰ میلی لیتر آب انار به مدت ۱۵ روز توسط ورزشکاران مصرف شد. تحقیقی دیگر نیز نشان داد که مصرف انار۳۰ دقیقه قبل از ورزش‌های پرتحرک، عملکرد ورزشکاران را بهبود می بخشد.

 

آیا انار اثرات ضد التهاب دارد؟
درباره خواص ضد التهاب در انار تحقیقاتی صورت گرفته است که نشان می‌دهد مصرف انارممکن است به جلوگیری از التهاب در روده کمک کند. تحقیقاتی نیز درباره تاثیر اسید پونیک (که در روغن دانه انار وجود دارد) روی سلول‌های سرطانی انجام شده است .

همچنین مقاله‌ای در مجله تحقیقات علوم پزشکی از یک آزمایش کوچک خبر داد که در آن بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ هر روز آب انار مصرف می‌کردند و بعد از ۱۲ هفته علایم التهاب در خون آنها کاهش یافت. با وجود همه این مطالعات امیدوار کننده، هنوز نمی‌توان به طور قطع ادعا کرد که انار اثرات ضد التهاب دارد.

 

آیا انار خطر بیماری‌های قلبی و فشار خون را کاهش می‌دهد؟
در سال ۲۰۱۳ تحقیقی انجام شد و طی آن تاثیر مصرف روزانه ۱۵۰ میلی لیتر آب انار به مدت دو هفته روی بیماران مبتلا به فشار خون مورد ارزیابی قرار گرفت و نتیجه نشان داد که آب انار ممکن است باعث کاهش فشار خون شود.

تحقیق دیگری در سال ۲۰۰۵ نشان داد كه نوشیدن آب انار ممكن است حرکت جریان خون به سمت قلب را در بیماران مبتلا به بیماری عروق كرونر قلب بهبود بخشد. اما همانطور که نظام خدمات درمانی بریتانیا خاطرنشان می‌کند این میزان تحقیقات و آزمایشات هنوز به حدی نیست که به اعلام نتیجه قطعی و نهایی در این مورد منجر شود.

 

آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟
تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. در یک آزمایش کوچک از شرکت کنندگان میانسال خواسته شد روزانه دو دهم لیتر آب انار بنوشند. نتیجه این که پس از چهار هفته توانایی‌های کلامی و بینایی آنها بهبود پیدا کرد. تحقیقات دیگر نشان داد كه آب انار ممكن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد.اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است.

 

آیا مصرف انار با دیگر دارو ها تداخل دارد ؟
گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید ، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

خوردن یک تخم مرغ در روز سبب 'افزایش قد کودکان می‌شود'

خوردن یک تخم مرغ در روز سبب 'افزایش قد کودکان می‌شود'

خوردن یک تخم مرغ در روز سبب 'افزایش قد کودکان می‌شود'

 

نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد خوردن یک تخم مرغ در روز ممکن است در کودکان خردسالی که دچار سوء تغذیه هستند، باعث افزایش قد شود.

این که تخم مرغ خورده شده آب‌پز باشد یا مثلا املت، فرقی ندارد؛ تخم مرغ ظاهرا رشد نوزادان را تقویت می‌کند.

محققان می‌گویند این یک راه ارزان برای جلوگیری از کوتاهی قد است.

خوردن تخم در دو سال اول زندگی برای رشد و نمو بسیار مهم است - کوتاه قدی یک امر برگشت‌ناپذیر است.

تغذیه نامناسبت، در کنار عفونت‌های دوران کودکی و بیماری، از علل عمده عقب ماندگی رشد است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، ۱۵۵ میلیون کودک زیر سن ۵ سالگی از رشد بازمانده‌اند.

پروفسور مری فیوترل، سرپرست امور تغذیه در کالج سلطنتی پزشکان اطفال و بهداشت کودک، می‌گوید : "تخم مرغ یک غذای کمکی خوب است که می‌تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متنوع تکمیلی کودکان استفاده شود."

او تأکید کرد که خوردن تخم مرغ به عنوان غذای کمکی باید پس از ۴ ماهگی آغاز ‌شود.

به گفته این پروفسور، تخم مرغ باید به خوبی پخته شود تا از خطر هر گونه خطر عفونت بالقوه جلوگیری شود.

تماس با ما

تهران،ابتدای شهيد محلاتی،پلاك368
info@ansarclinic.com

35015(داخلی 1) - 33507010

33507011
aparat
telegram
instagram

درباره درمانگاه

درمانگاه خيريه انصار، اوايل سال 1393 به همت موسسه خيريه انصارالحسين(عليه السلام) و به منظور خدمت رسانی به قشر مستضعف جامعه و تامين نيازهای درمانی آنها تاسيس گرديد. اكنون با عنايت خداوند و زحمات خداپسندانه خيرين ارجمند اين درمانگاه به يكی از مجهزترين و مدرن ترين مراكز درمانی تبديل شده است.
Image
Image
بالا