چه افرادی نباید آنتی هیستامین مصرف کنند؟


آنتی‌ هیستامین از جمله داروهایی است که اغلب مردم آن را می‌ شناسند؛ به طوریکه برخی از آنها با کوچک‌ ترین آبریزش بینی از آن استفاده می‌ کنند، این در حالیست که مصرف آنتی‌ هیستامین بایدها و نبایدهایی دارد.


دکتر ابراهیم رزم‌پا _ نایب رییس انجمن راینولوژی ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه داروهای آنتی‌ هیستامین برای رفع علائم آلرژی استفاده می‌ شوند، گفت:  آنتی‌ هیستامین‌ ها در دو دسته تقسیم‌ بندی می‌ شوند؛ نسل اول کلرفنیرامین، دیمن‌ هیدرینات، دیفن‌ هیدرامین و دوکسیلامین و نسل دوم لوراتادین و سیتریزین که هر دو دسته در درمان علائم آلرژی و گاهی سرماخوردگی استفاده می‌شوند.


به گفته وی، آنتی‌ هیستامین‌ های نسل اول اثرات خواب‌آوری دارند و به عنوان داروهای خواب‌آور نیز کاربرد دارند؛ همچنین این داروها اثرات ضد تهوع هم دارند و در تهوع مسافرتی نیز قابل استفاده هستند.


این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه هر دو دسته آنتی هیستامین‌ ها با سایر داروها از جمله داروهای ضد درد و یا ضدگرفتگی مخلوط می‌ شوند تا همزمان بتوانند چند مشکل را از بین ببرند، افزود: باید توجه داشت اگر فرد فقط دچار آبریزش بینی است، از مصرف فرآورده‌هایی که ترکیبی هستند، دوری کند؛ زیرا آن‌ها حاوی داروهای اضافه‌ ای هستند که برای بدن او لازم نیستند.

نحوه عملکرد آنتی‌ هیستامین‌ ها

رزم‌پا درباره نحوه عملکرد آنتی‌ هیستامین در بدن انسان گفت: بدن انسان در تماس با مواد آلرژی‌زا "هیستامین" تولید می‌ کند. "هیستامین" به سلول‌ ها متصل و سبب تورم و خروج مایعات می‌ شود. این امر موجب خارش، عطسه، آبریزش بینی و اشک‌ ریزی می‌ شود. آنتی‌ هستامین‌ ها از اتصال "هیستامین" به سلول‌ ها و بروز علائم ذکر شده جلوگیری می‌ کنند.

آنتی‌ هیستامین‌ ها را همزمان با این داروها مصرف نکنید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ممکن است مصرف آنتی‌ هیستامین‌ ها در کنار  برخی دیگر از داروها موجب  تداخل دارویی شود، گفت: داروهای آنتی‌ هیستامین‌ با داروهایی مانند داروهای خواب‌آور، آرام‌ بخش و شل‌کننده‌ های عضلانی تداخل دارند. بنابراین قبل از مصرف همزمان آن‌ ها باید با پزشک مشورت شود. در عین حال آنتی‌ هیستامین‌ های نسل دوم تداخل کمتری با سایر داروها دارند.

چه افرادی نباید آنتی هیستامین مصرف کنند؟

وی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه افرادی نمی‌توانند آنتی هیستامین مصرف کنند؟ گفت: افرادی که بیماری‌ هایی از قبیل اختلال ادرار، آسم، آمفیزم یا برونشیت مزمن، بیماری‌ های تیروئید، بیماری‌ های قلبی، بیماری کلیوی یا کبدی و فشار خون بالا دارند، برای مصرف آنتی‌ هیستامین باید با پزشک مشورت کنند.