فوت روزانه ۷ نفر بر اثر کمبود عضو پیوندی


رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت گفت: روزانه ۷ تا ۱۰ نفر بر اثر کمبود ارگان‌های پیوندی جان خود را از دست می دهند. لذا در سال‌ های گذشته پیوند عضو در کشور رشد مناسبی نکرده است.

به گزارش ایسنا دکتر مهدی شادنوش در نشست آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی که در استانداری هرمزگان برگزار شد، با اشاره به وضعیت کنونی اهدای عضو در کشور و استان هرمزگان گفت: در جمعیت ۸۰ میلیون نفری، PMP (تعداد اهدای عضو در میلیون) عدد ۳۰ است ولی باید عدد ایده آل ۴۸ باشد البته عدد ۳۰ مطلوب است اما متاسفانه در کشور ما این میزان ۱۱.۵۷ است.

وی تصریح کرد: سالانه ۱۶ هزار نفر در کشور بر اثر تصادفات جاده‌ای و حوادث جان خود را از دست می‌ دهند که از این تعداد ۸۰۰۰ نفر دچار مرگ مغزی هستند که می‌ توان اعضای بدن آن‌ها را اهدا کرد. ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ اهدا از این تعداد مرگ مغزی ممکن است اتفاق بیفتد اما در حال حاضر امر اهدا در کشور کمتر از هزار مورد است. در صورتی که ۲۵ هزار نفر نیازمند پیوند در کشور وجود دارد.

شادنوش یادآور شد: در بخش‌ های کلیه، قلب، کبد و سایر ارگان‌ها بیمارانی هستند که نیازمند پیوند هستند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برگزاری این نشست‌ ها، تلاشی برای فرهنگ‌ سازی و ترویج فرهنگ اهدای عضو در بین افراد جامعه در کشور است. پیوند به عنوان قله علم پزشکی شناخته می‌ شود و نیازمند یک سیستم مدرن است لذا باید کار فرهنگ سازی به‌ درستی انجام شود و دانش پرسنل در این زمینه ارتقا پیدا کند.

وی با بیان اینکه در استان هرمزگان ۴۵ نفر در سال به علت مرگ مغزی جان خود را از دست می دهند، اظهار کرد: ۵۶۰ بیمار دیالیزی در هرمزگان از خدمات دیالیز استفاده می‌ کنند و بیش از ۷۰ نفر از بیماران دیالیزی این استان در سال فوت می‌ کنند. هر بار دیالیز برای هر بیمار ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هزینه دارد و از نظر هزینه‌ ای پیوند عضو مقرون به صرفه‌ تر است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌ های وزارت بهداشت با اشاره به اهدای دو مورد عضو پیوندی در هرمزگان در سال های ۹۲ و ۹۷ گفت: متاسفانه هرمزگان در بین استان های کشور کمترین اهدای عضو را به خود اختصاص داده است. بر همین اساس، نیازمند فرهنگ‌ سازی و ایجاد زمینه مناسب در جهت تحقق این امر خیرخواهانه و خداپسندانه هستیم.

شادنوش ادامه داد: با فرهنگ‌ سازی از طریق صدا و سیما، حوزه‌ های علمیه، علمای شیعه و سنی، بخشداران و فرمانداران می‌ توان این نهضت را به وجود آورد تا بیماران کیفیت زندگی بهتری پیدا کنند.

به گزارش وبدا، نشست آموزش تخصصی و مدیریتی فرآهم آوری اعضای پیوندی با حضور مهندس اکرمی و دکتر حیدری - از معاونان سیاسی امنیتی و توسعه استانداری هرمزگان، دکتر غریب زاده - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، دکتر نجفی - مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، مدیران شبکه‌ های بهداشت و درمان استان و جمعی از پزشکان و متخصصان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سالن اجتماعات استانداری هرمزگان برگزار شد.