بوی بیماری بر افراد سالم تاثیر می‌گذارد


کارشناسان با بیان اینکه بین بوی بدن و سلامت رابطه وجود دارد به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه بوی بیماری‌ می‌ تواند بر افراد سالم تاثیرگذار باشد.

به گزارش ایسنا، به طور کلی بوی بدن فرد، اطلاعات قابل توجهی را در مورد وضعیت سلامت ارائه می‌ کند که ممکن است فرد نسبت به آن آگاهی نداشته باشد. کارشناسان در یک بررسی جدید به ارائه اطلاعات بیشتری در مورد اینکه بوی بیماری‌ ها چه سرنخ‌ هایی را در اختیار افراد دیگر قرار می‌ دهد، پرداختند.

بیماری و عفونت می‌ تواند بوی بدن را تغییر دهد. این مکانیزم حائز اهمیت است درحالیکه افراد به طور معمول از آن آگاهی ندارند. به طور مثال، درصورتیکه بتوان بیماری سرما خوردگی را در یکی از مسافران اتوبوس تشخیص داد، می‌ توان با خودداری از نشستن در کنار این فرد از ابتلا به بیماری جلوگیری کرد.

در مطالعات پیشین نشان داده شد که موش‌ ها قادر هستند بیماری‌ ها را با حس بویایی تشخیص دهند. این توانمندی بر رفتار اجتماعی آن‌ ها تاثیر می‌ گذارد و زمان و نحوه تعامل این موجودات با یکدیگر را تحت تاثیر قرار می‌ دهد.

همچنین با در نظر گرفتن اینکه حیوانات نسبت به انسان‌ ها از حس بویایی قوی‌ تری برخوردارند، برخی از محققان تلاش کرده‌ اند تا آن‌ها را برای تشخیص برخی بیماری‌ های انسانی آموزش دهند. به طور مثال، برخی از متخصصان دانشگاه پنسیلوانیا آزمایشاتی انجام دادند تا سگ‌ ها بیماری سرطان تخمدان را از طریق حس بویایی تشخیص دهند.

بررسی‌ های جدید متخصصان آمریکایی نشان می‌ دهد بیماری نه تنها بر بوی بدن فرد بیمار بلکه بر بوی بدن افرادی که در یک محیط با یکدیگر زندگی می‌ کنند نیز تاثیر می‌ گذارد.
به گفته آنها، قرار گرفتن در معرض بوی بدن فرد بیمار واکنش‌ های حفاظتی را در افراد دیگر به همراه دارد که می‌ تواند احتمال ابتلا به عفونت را به حداقل برساند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، نتایج بدست آمده از این مطالعه می‌ تواند اطلاعات و آگاهی موجود در مورد اینکه چگونه بوی بیماری بر تعاملات اجتماعی تاثیر می‌ گذارد، تغییر دهد.