پرتقال، ميوه ديابتی ها

افرادی که از دیابت رنج می برند در مورد هر آنچه که می خورند محتاط هستند مراقبت و احتیاط این گروه از افراد گاهی اوقات تا حدی پیش می رود که آنها برای کنترل سطح قند خون، خود را از خوردن برخی غذاها (شیرینی ها از جمله میوه ها) محروم می کنند، اما بهترین گزینه برای اجتناب کامل از مصرف هر غذایی مصرف آن در حد متوسط است.
به گزارش ایندیاتایمز، پرتقال میوه ای زمستانی است که خیلی ها آن را دوست دارند. با این حال، اگر از دیابت رنج می برید و لذت بردن از این میوه آبدار و خوشمزه را محدود می کنید باید بدانید واقعا انجام این کار لازم است که از خوردن این میوه غنی از ویتامین C دوری کنید، حقیقت چیست؟

 

آیا افراد مبتلا به دیابت می توانند پرتقال بخورند؟
پاسخ ساده به این سوال بله است بیماران مبتلا به دیابت مطمئنا می توانند در روزهای آفتابی زمستان از خوردن پرتقال لذت ببرند. به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می شود غذاهایی غنی از فیبر و شاخص گلیسمی متوسط را مصرف کنند. پرتقال پر از فیبر و دارای قند طبیعی است که مصرف آن برای بیماران دیابتی کاملا بی خطر است.

 

نکته مهم درباره مصرف پرتقال
شما باید از مصرف آب پرتقال تولید شده در بازار خودداری کنید زیرا این مواد غالبا سرشار از قند مصنوعی و مواد نگهدارنده است که برای افرادی که از دیابت رنج می برند یک امتیاز منفی بزرگ محسوب می شود. دلایل دیگر اینکه چرا افراد مبتلا به دیابت نباید از خوردن این میوه فوق العاده سالم غافل شوند در ادامه توضیح داده شده است.

 

پرتقال سیستم ایمنی شما را تقویت می کند
پرتقال سرشار از ویتامین C است که باعث افزایش ایمنی بدن می شود. فصل زمستان بدن ما را در برابر بیماری های مختلف آسیب پذیرتر می کند و مصرف مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن می تواند بیماری های فصلی را از ما دور نگه دارد.

 

پرتقال برای سلامتی قلب مفید است
رژیم غذایی سالم برای قلب ترکیبی از فیبر، آنتی اکسیدان و ویتامین ها است که پرتقال از همه این خصوصیات برخوردار است و در نتیجه باعث سلامت قلب می شود، همچنین به مدیریت قند خون و کلسترول در بدن کمک می کند.

فیبر نقش اصلی را در هضم سالم غذا در بدن بازی می کند و با ارتقای سلامت روده و تقویت متابولیسم به شما کمک می کند. پرتقال منبع غنی از فیبر است، بنابراین گزینه بسیار مفیدی برای سلامت دستگاه گوارش محسوب می شود.

 

کاهش وزن دوستانه با پرتقال
با فرا رسیدن سال جدید کاهش وزن یکی از دغدغه های ذهنی اغلب افراد محسوب می شود. پرتقال میوه ای کم کالری است، بنابراین یک میان وعده کامل برای کاهش وزن به شمار می آید.

 

پرتقال میوه ای دیابتی پسند
پرتقال سرشار از فیبر است و شاخص گلیسمی کمی دارد همین امر باعث می شود میوه ای مناسب برای بیماری دیابت باشد.

آیا پیشگیری از بارداری باعث نازایی می شود؟

بسیاری از زوج ها که از روش های ضدبارداری استفاده می کنند می خواهند بدانند آیا این روش ها در طولانی مدت باعث نازایی خواهد شد؟ مطالعات نشان می دهد زنانی که از داروهای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند به اندازه زنانی که هیچ گاه از این نوع داروها استفاده نکرده اند توانایی باردارشدن دارند. در این مقاله درباره روش های پیشگیری از بارداری با دارو و تاثیر آنها بر نازایی صحبت می کنیم.

 

روش های پیشگیری از بارداری با دارو

هر زوجی روش های متفاوتی برای پیشگیری از بارداری انتخاب می کند. بهترین روش برای پیشگیری از بارداری روشی است که با توجه به شرایط بدنی، سلامت عمومی و مقتضیات بارداری و با مشورت پزشک انتخاب شود. استفاده از کاندوم مردانه یا روش طبیعی عارضه ای ندارد زیرا فرد هیچ دارویی را مصرف نمی کند، اما این روش ها دارای ریسک بارداری هستند. قرص های پیشگیری از بارداری و داروهای هورمونی روش های جدی برای پیشگیری از بارداری محسوب می شوند.

قرص ضدبارداری: قرص های ضدبارداری حاوی دو هورمون استروژن و پروژستین از آزادسازی تخمک در بدن جلوگیری می کنند. این قرص ها حدود 91 تا 95 درصد برای جلوگیری از بارداری تاثیرگذارند.

آمپول ضدبارداری: این دارو که از آن با نام آمپول دپو یاد می شود به مدت 3 ماه از بارداری جلوگیری می کند. میزان اثرگذاری آمپول های ضدبارداری حدود 94 درصد اعلام شده است. این دارو از ابتلا به بیماری های مقاربتی پیشگیری نمی کند و بعد از گذشت 3 ماه باید مجددا تزریق شود.

چسب ضدبارداری: این دارو با تولید هورمون استروژن و پروژستین مصنوعی و با تاثیرگذاری حدود 91 درصد در پیشگیری از بارداری عمل می کند. برچسب ضدبارداری باید به مدت سه هفته متوالی روی باسن یا شکم قرار بگیرد. سپس در هفته چهارم قاعدگی رخ می دهد.

حلقه واژن: این ابزار پلاستیکی در طول سه هفته از تخمک گذاری ممانعت می کند. همچنین با ضخیم کردن دهانه رحم مانع از ورود اسپرم به رحم می شود. میزان اثرگذاری حلقه واژن  حدود 99 درصد اعلام شده است.

قرص اضطراری: مصرف قرص اضطراری برای پیشگیری از بارداری پس از دخول است. این قرص مانع از باروری، تخمک گذاری یا تشکیل نطفه می شود. مصرف این قرص تا 72 ساعت پس از دخول موثر است.

 

آیا مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری باعث ناباروری می شود؟

افراد تصور می کنند مصرف طولانی مدت قرص های ضدبارداری باعث بروز ناباروری در زنان می شود اما این مسئله به صورت علمی ثابت نشده است. مطالعات نشان می دهد حدود 80 درصد زنانی که به مدت 7 سال از داروی پیشگیری از بارداری استفاده کرده اند در سال اول تصمیم به باروری، باردار شده اند. اما با این حال پزشکان همواره درباره استفاده طولانی مدت از داروهای پیشگیری از بارداری هشدار می دهند. پزشکان می گویند بهتر است زنان پس از دو سال استفاده از قرص های ضدبارداری مصرف آن را چند ماه متوقف کنند تا سیستم هورمونی آنها استراحت کند. در این فاصله از سایر روش های پیشگیری به جز مصرف دارو استفاده کنند.

اگر پس از قطع داروی پیشگیری از بارداری عادت ماهیانه نشوید، ممکن است باردار باشید. پس ابتدا باید تست بارداری بدهید. اگر باردار نباشید و پس از چند ماه قاعدگی رخ ندهد، پزشک برایتان دارو تجویز می کند. تاخیر در قاعدگی بسته به اینکه قرص پیشگیری از بارداری مصرف کرده باشید یا آمپول آن را تزریق کرده باشید متفاوت است. معمولا 2 تا 3 ماه پس از قطع قرص قاعدگی رخ می دهد اما اگر آمپول پیشگیری از بارداری را تزریق کرده باشید ممکن است 6 تا 12 ماه پس از آخرین آمپول پریود رخ ندهد.

 

تاثیر داروهای پیشگیری از بارداری بر ضخامت رحم

مطالعات نشان می دهد استفاده همزمان از داروهای ترکیبی استروژن و پروژسترون به منظور پیشگیری از بارداری به مدت بیشتر از 5 سال ضخامت رحم را کاهش می دهد. نازک شدن دیواره رحم باعث می شود عمل IVF برای زنانی که مشکل ناباروری دارند، ناموفق باشد.

جلوگیری طبیعی هیچگاه باعث نازایی نمی شود. باوری در بین عموم وجود دارد که جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان می شود. این باور اساس علمی ندارد. تنبلی تخمدان در اثر اختلالات تخمدان و بر هم خوردن تعادل میان هورمون های استروژن، پروژسترون و هورمون های آندروژن بروز می کند. اگر زنی به اختلالات هورمونی یا تخمک گذاری مبتلا باشد یا بیماری هایی داشته باشد که بر بارداری اثر سوء دارد، برای جلوگیری از بارداری به مدت طولانی حتما باید با پزشک زنان مشورت کند.

 

عدم بارداری پس از قطع داروهای پیشگیری
بعضی زنان پس از قطع داروها و روی روال افتادن چرخه قاعدگی باردار نمی شوند. عدم بارداری در این وضعیت دلایل زیادی می تواند داشته باشد. عدم تخمک گذاری تنها یکی از دلایل ناباروری محسوب می شود. بنابراین بهتر است به پزشک مراجعه شود و پس از انجام آزمایشات لازم درمان را شروع کرد.

آنچه درباره کرونا می‌‌دانیم

ویروس کرونا

این ویروس اولین بار اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در عده‌ای در بازار فروش حیوانات در شهر وهان چین دیده شد. اسم رسمی این ویروس، سارس-کرونا-۲ است و قرابت دارد با ویروس‌هایی که خفاش‌ها را آلوده می‌کنند. گمان می‌رود این ویروس از خفاش به یک حیوان نامعلوم و از آن به انسان منتقل شده باشد. این حلقه گمشده هنوز شناخته نشده و می تواند منبع بیماری‌های عفونی دیگری باشد.

علائم ویروس کرونا چیست؟

این ویروس باعث عفونت ریه‌ها می‌شود. نخستین علامت بیماری تب است و سپس سرفه خشک که می‌تواند به مشکلات تنفسی نیز منتهی شود. سرفه باید جدید و پیوسته باشد، یعنی سرفه زیاد برای مدتی بیش از یک ساعت، یا سه نوبت یا بیشتر سرفه ظرف ۲۴ ساعت (اگر شما در حالت عادی سرفه می‌کنید، ممکن است از حالت عادی بدتر باشد).
به گفته دانشمندان، میانگین زمان لازم برای بروز علائم ۵ روز است، اما در بعضی‌ها ممکن است خیلی بیشتر طول بکشد. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که دوره کمون این بیماری تا ۱۴ روز طول می‌کشد.
گزارش‌هایی نیز مبنی بر از دست رفتن حس بویایی و چشایی دریافت شده است. تعداد افرادی که در شبکه‌های اجتماعی از فقدان حس بویایی و چشایی می‌گویند افزایش پیدا کرده است و تست ویروس کرونای بعضی از آن‌ها نیز مثبت بوده است به همین دلیل از دست رفتن این دو حس جزو علائم این بیماری محسوب شده است.
نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری به نظر کم می‌آید - بین ۱ تا ۲ درصد - اما نمی‌توان خیلی به این آمار اتکا کرد.

ویروس کرونا چگونه سرایت پیدا می‌کند؟

در انسان، این ویروس عمدتاً از طریق تماس مستقیم با فرد بیمار سرایت پیدا می‌کند. این ویروس همچنین می‌تواند از طریق لمس سطح آلوده و سپس لمس دهان، بینی یا چشم‌ها سرایت پیدا کند، اگرچه گمان می‌رود این شیوۀ اصلی سرایت ویروس نباشد.

مردم چگونه می‌توانند از سرایت این بیماری پیشگیری کنند؟ 

«مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری» (CDC) اقدامات بهداشتی خوبی ازجمله این موارد را توصیه می‌کند: شستشوی مکرر دست، مصرف مایعات، سرفه کردن در قسمت داخلی آرنج یا دستمال کاغذی و ماندن در خانه در صورت احساس بیماری. به‌علاوه، توصیه می‌کنیم که حتی اگر بیمار نیستید در خانه بمانید، مگر اینکه واقعاً لازم باشد بیرون بروید، و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید (حداقل شش فوت یا حدود دو متر از دیگران فاصله بگیرید) و ماسکی بپوشید که دهان و بینی شما را بپوشاند.

آیا کووید-19 قابل درمان است؟ 

هیچ واکسنی وجود ندارد و از آنجایی که ویروس است، آنتی‌بیوتیک‌ها هم روی آن تأثیری ندارند. ارائه‌دهندگان مراقبت بهداشتی بدون اینکه درمان خاصی وجود داشته باشد، عموماً اقدام به معالجه علائم و ایجاد احساس راحتی بیشتر در بیمار می‌کنند.

فواید و مضرات چغندر

از فواید و مضرات چغندر چه می دانید؟

چغندر با نام علمی “بتا ولگاریس” یک گونه از تیره تاج ‌خروسیان است که یکی از بخش های اصلی آن ریشه گیاه است که به آن چغندر قرمز، چغندر باغی یا فقط چغندر می گویند.

چغندر مملو از مواد مغذی ضروری، منبع خوبی از فیبر، فولات (ویتامین 9B)، منگنز، پتاسیم، آهن و ویتامین C است که ریشه گیاه و آب چغندر فواید بی شماری برای سلامتی از جمله بهبود جریان خون، کاهش فشار خون و افزایش عملکرد ورزشی دارد که بسیاری از این مزایا به دلیل محتوای بالای نیترات های غیر آلی آن برمی گردد.

به گزارش ریدرز دایجست، چغندر خام خوشمزه است اما بیشتر به صورت پخته یا ترشی مصرف می شود و برگ های آن یعنی سبزی چغندر نیز قابل خوردن است. چغندر انواع مختلفی دارد که بسیاری از آنها با رنگ های زرد، سفید، صورتی یا بنفش تیره از یکدیگر متمایز می شوند این مقاله هر آنچه را که باید در مورد چغندر بدانید به شما می گوید.

 

ارزش غذایی چغندر
چغندرها عمدتا از 87 درصد آب، 8 درصد کربوهیدرات و 2 تا 3 درصد فیبر تشکیل شده اند، یک فنجان حاوی 136 گرم چغندر آب پز کمتر از 60 کالری دارد در حالی که سه چهارم فنجان یعنی 100 گرم چغندر خام دارای مواد مغذی به شرح زیر است:

  • کالری: 43
  • آب: 88 درصد
  • پروتئین: 1.6 گرم
  • کربوهیدرات: 9.6 گرم
  • شکر: 6.8 گرم
  • فیبر: 2.8 گرم
  • چربی: 0.2 گرم

همچنین چغندر مملو از مواد مغذی سالم مانند پنج ویتامین ضروری، کلسیم، آهن، پتاسیم و پروتئین است، اما در عین داشتن فواید زیاد عوارض جانبی نیز دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

چغندر با سرطان مبارزه می کند
چغندر حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و عوامل ضد التهابی است که مطالعات نشان می دهد ممکن است در کاهش خطر برخی سرطان ها نقش بسزایی ایفا کند. این گیاه رنگ قرمز چشمگیر خود را از بتاسیانین می گیرد رنگدانه گیاهی که برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد به دفاع از سلول ها در برابر مواد سرطان زای مضر کمک می کند. همچنین مقادیر بالای فیبر منحصر به فرد موجود در چغندر ممکن است با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط باشد.

چغندر منبع خوبی از فولات و بتائین است، این مواد مغذی با کمک به کاهش سطح هموسیستئین در خون عمل می کنند که می تواند با ایجاد التهاب آسیب رساننده به شریان خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

 

چغندر سلامت چشم را تقویت می کند
سبزی چغندر منبع خوبی از آنتی اکسیدان لوتئین است که به محافظت از چشم در برابر تحلیل رفتن ماکولا و آب مروارید کمک می کند، همچنین حاوی طیف گسترده ای از مواد شیمیایی است که احتمال می رود به بهبود سلامت چشم و بافت های عصبی آن کمک کند.

 

چغندر استقامت را تقویت می کند
محققان انگلیسی مطالعاتی را انجام دادند که نشان می دهد ورزشکارانی که قبل از تمرین آب چغندر مخلوط با مقدار کمی آب سیب می نوشیدند از استقامت بهتر و فشار خون پایین تری نسبت به افرادی که این نوشیدنی را مصرف نکردند، برخوردار بودند. تصور می شود افزایش عملکرد از نیترات های موجود در ریشه این گیاه نشات می گیرد. تحقیقات دیگر نشان می دهد ترکیب آب سیب و چغندر می تواند فعالیت های خاص مانند پیاده روی را برای سالمندان کمتر طاقت فرسا کند.

 

چغندر خطر زوال عقل را کاهش می دهد
چغندر با تولید اسید نیتریک به افزایش جریان خون در بدن از جمله به مغز کمک می کند. انجام ام آر آی در بزرگسالان مسن تر نشان می دهد پس از خوردن یک رژیم غذایی حاوی نیترات زیاد که شامل آب چغندر بود افراد جریان خون بیشتری به لوب های پیشانی خود تجربه کردند.

 

چغندر با یبوست مقابله می کند
فیبر موجود در چغندر به سیستم گوارشی بدن شما کمک می کند تا روان کار کند.

 

 

 

عوارض جانبی مصرف چغندر


چغندر در ایجاد سنگ کلیه نقش دارد
اگر مستعد سنگ کلیه هستید باید در مصرف سبزی چغندر احتیاط کنید چراکه سرشار از اگزالات است که می تواند با تشکیل کریستال های کوچک به ایجاد سنگ کلیه منجر شود.

چغندر می تواند باعث نقرس شود
چغندر سرشار از اگزالات است که می تواند به بیماری نقرس منجر شود نوعی آرتروز که با تجمع بیش از حد اسید اوریک در بدن ایجاد می شود.

چغندر مدفوع شما را رنگی می کند
چغندر در عملکرد روان دستگاه گوارش به شما کمک می کند، اما در نظر داشته باشید اگر ادرار یا مدفوع شما بعد از خوردن چغندر رنگ آن به صورتی یا قرمز تغییر کرد، نگران نباشید چراکه خون نیست و تغییر رنگ به دلیل مصرف این گیاه است.

چای ضدسرفه و دشمن سرماخوردگی

چای آويشن چيست؟

به گزارش سوپ دلی نیوز، شما احتمالا از آویشن برای طبخ مرغ یا گوشت و سایر غذاهای شور استفاده می کنید، اما آیا در مورد نوشیدن چای آویشن چیزی شنیده اید؟ آویشن درختچه ای است که در آسیا و اروپا رشد می کند و دارای برگ های خاکستری مایل به سبز و ریز است که رایحه متمایزی دارد. این برگ ها همان چیزی است که ما برای تهیه چای آویشن استفاده می کنیم.

 

آویشن هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. رومیان باستان و یونانیان از آن در معابد مقدس خود و همچنین برای طعم دادن به غذاها استفاده می کردند. گفته می شود سربازان رومی نیز قبل از نبرد برای افزایش شجاعت رایحه گیاهان خشک شده را استشمام می کردند.

امروزه آویشن اغلب به عنوان گیاه دارویی برای طعم دادن به غذا استفاده می شود. همچنین تهیه چای آن فواید زیادی برای سلامتی دارد.

 

آنتی اکسیدان ها
آویشن بالاترین سطح آنتی اکسیدان ها را در بین گیاهان خوراکی دارد که برای مقابله با رادیکال های آزاد بدن کار می کنند. این رادیکال های آزاد می توانند به علائم پیری و حتی سرطان منجر شوند. با این حال، آنتی اکسیدان ها با خنثی سازی رادیکال های آزاد برای کاهش اکسیداسیون در بدن کار می کنند.

 

کاهش وزن
اگرچه هیچ مطالعه ای در مورد نوشیدن چای آویشن و کاهش وزن صورت نگرفته است، اما برخی از افراد می گویند در روند لاغری کمک کننده است. اگر چای آویشن را بدون شیرین کننده درست کنید، ممکن است در هر فنجان حدود 5 کالری داشته باشد در نتیجه اگر آن را به جای نوشابه یا آب بنوشید کالری کمتری مصرف خواهید کرد.

 

سرفه، سرماخوردگی و احتقان
شاید رایج ترین دلیل برای نوشیدن چای آویشن سرماخوردگی باشد. در یک مطالعه افرادی که چای پیچک و آویشن می نوشیدند از تعداد و شدت سرفه هایشان کاسته شده بود. اعتقاد بر این است که چای آویشن به عنوان داروی ضد سرفه می تواند باعث کاهش التهاب و شل شدن عضلات گلو شود، بنابراین لازم است که آویشن برای تسکین سرماخوردگی و آنفولانزا همیشه در دسترس باشد.

 

ضد ویروس
آویشن یک ماده ضد ویروس طبیعی قدرتمند است و اثبات شده روی ویروس هرپس اثر مثبتی دارد و در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا از شما محافظت می کند زیرا می تواند برخی از ویروس ها را از بین ببرد.

 

فیبرومیالژیا
علاوه بر تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا، یکی دیگر از دلایل عمده نوشیدن چای آویشن برای فیبرومیالژیا “سندرم درد اسکلتی عضلانی مزمن” است. همراه با مکمل های طبیعی و تغییر سبک زندگی، چای آویشن ممکن است علائم فیبرومیالژیا را تسکین دهد.

گفته می شود چای آویشن خاصیت ضدروماتیسمی و ضدالتهابی دارد با این حال این مورد ثابت نشده است، اما می توان آن را با کمی زنجبیل برای کاهش علائم نوشید.

 

فشار خون بالا
مطالعات نشان می دهد آویشن یک مکمل موثر برای فشار خون محسوب می شود به خاطر داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند فشار خون را کاهش دهد.

حتما قبل از استفاده از چای آویشن برای فشار خون بالا با پزشک خود مشورت کنید زیرا این دارو می تواند بر روی داروهای مصرفی دیگر تاثیر بگذارد.

 

خطرات چای آویشن و عوارض جانبی
چای آویشن می تواند عوارض جانبی داشته باشد اگر به آویشن یا پونه کوهی که گیاهی مشابه است حساسیت دارید چای آویشن نخورید.

این گیاه ممکن است توانایی بدن شما را در لخته شدن خون کاهش دهد که می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد، بنابراین قبل از جراحی یا اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

افراد مبتلا به بیماری هایی که می توانند تحت تاثیر هورمون ها قرار بگیرند مانند برخی از انواع سرطان نباید چای آویشن بنوشند به علاوه زنان باردار هم بدون مشورت با پزشک یا ماما نباید چای آویشن بنوشند.

خشکی بینی از علائم اولیه عفونت کووید 19 است

در این مطالعه، محققان دانشگاه بارسلونا اسپانیا، گروهی متشکل از ۳۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ و تعداد مشابهی در قالب گروه کنترل را از لحاظ وجود انواع علائم مرتبط با بینی نظیر خشکی بینی و آبریزش بینی بررسی کردند.

 

یافته‌ها نشان داد بیش از ۶۸ درصد بیماران حداقل یک علامت مرتبط با بینی را گزارش دادند. همچنین محققان مشاهده کردند بروز خشکی بیش از حد بینی در افراد مبتلا به کووید ۱۹ در مقایسه با گروه کنترل به مراتب بیشتر بود.

نتایج نشان داد ۵۲ درصد بیماران (و تنها ۳ درصد گروه کنترل) دارای آبریزش شدید بینی بودند. همچنین این علائم همراه با گرفتگی بینی بود که معمولاً تا ۱۲ روز ادامه داشت.

محققان معتقدند وجود این علائم مرتبط با بینی و وقوع زودهنگام آنها می‌تواند تشخیص زودهنگام کووید ۱۹ را تسهیل نماید.

همچنین مشخص شده است که تغییر در حس بویایی یا چشایی در ۸۰ درصد موارد بیماران کرونایی وجود دارد. این علامت ناشی از ورود ویروس به سلول‌های گیرنده ACE۲ در حفره بینی است. این گیرنده محلی است که در آنجا، پروتئین ویروس وارد سلول میزبان می‌شود و تکثیر ویروسی در آنجا اتفاق می‌افتد.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

بهبود يافتگان کرونا احتمالا تا چندین سال ایمن هستند

بر اساس گزارش جدید محققان نمونه های خون بیماران بهبودیافته نشان می دهد پاسخ ایمنی قدرتمند و طولانی مدت بعد از ابتلا به ویروس کووید-19 برای بدن ایجاد می شود.

به گزارش نیویورک تایمز، ایمنی در برابر ویروس کرونا تا چه مدت ممکن است ادامه داشته باشد؟

 

 

طبق مطالعه جدید سال ها حتی شاید دهه ها، این امیدوار کننده ترین پاسخ محققان برای مصونیت در برابر کووید-19 به شمار می آید.

اطلاعات جدید نشان می دهد هشت ماه پس از ویروس بیشتر افرادی که بهبود یافته اند هنوز سلول های ایمنی کافی برای دفع ویروس و جلوگیری از بیماری را دارند، حتی احتمال می رود این سلول ها ممکن است برای مدت زمان بسیار طولانی در بدن باقی بمانند.

این تحقیق به صورت آنلاین منتشر شده است و هنوز در مجلات علمی مورد ارزیابی قرار نگرفته و منتشر نشده است، اما جامع ترین و طولانی ترین مطالعه در مورد حافظه ایمنی در برابر ویروس کرونا تا به امروز محسوب می شود.

شین کروتی، ویروس شناس از موسسه ایمونولوژی لا ژولا که در این مطالعه جدید همکاری داشته می گوید: این مقدار مصونیت احتمالا سال ها باعث می شود اکثریت قریب به اتفاق افراد دچار بیماری شدید یا حتی نوع خفیف آن نشوند. براساس این یافته ها احتمال می رود برای متخصصانی که نگرانند ایمنی در برابر ویروس کوتاه مدت باشد و واکسن ها برای کنترل کامل بیماری همه گیر به طور مکرر باید تجویز شوند، تسکین بخش خواهد بود.

تحقیقات با یافته جدید دیگری نیز انجام شده مبنی بر اینکه بازماندگان سارس که توسط ز ایجاد شده است 17 سال پس از بهبودی هنوز سلول های ایمنی خاصی دارند.

این یافته ها با شواهد دل گرم کننده ای که از آزمایشگاه های دیگر به دست آمده سازگار است. محققان دانشگاه واشنگتن به سرپرستی ایمونولوژیست ماریون پپر نیز در گذشته نشان داده بودند برخی سلول های “حافظه” که به دنبال عفونت با ویروس کرونا تولید شده اند حداقل برای سه ماه در بدن باقی می مانند.

یک مطالعه دیگر که هفته گذشته منتشر شده همچنین نشان می دهد افرادی که از کووید-19 بهبود یافته اند سلول های ایمنی قاتل قدرتمند و محافظی حتی در صورت عدم شناسایی آنتی بادی ها دارند.

دیپتا باتاچاریا، ایمونولوژیست در دانشگاه آریزونا نیز می گوید: این مطالعات به طور کلی یک تصویر را نشان می دهند یعنی اینکه وقتی چند هفته حساس را پشت سر بگذارید بقیه پاسخ کاملا معمولی به نظر می رسد.

واکسن مدرنا 94 درصد علیه کووید-19 موثر است

به گزارش خلیج تایمز، بر اساس بررسی داده های آخرین مرحله آزمایش واکسن شرکت مدرنا ۹۴ درصد در پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹موثر است. همراه با واکسن شرکت فایزر که بیش از 90 درصد موثر است ایالات متحده می تواند دو واکسن مجاز برای استفاده اضطراری در دسامبر با بیش از 60 میلیون دوز واکسن در سال جاری داشته باشد.

 

 

این واکسن ها هر دو با فناوری جدید موسوم به “آر ان‌ ای پیام‌ رسان” ساخته شده اند که ابزارهای قدرتمندی برای مبارزه با بیماری همه گیر است که 54 میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده و 1.3 میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است.

برخلاف واکسن شرکت فایزر، واکسن مدرنا می تواند در دمای طبیعی یخچال نگهداری شود که این امر توزیع آن را آسان تر می کند.

استفان بانسل، رئیس شرکت مدرنا در یک مصاحبه تلفنی گفت: ما قصد داریم واکسنی تهیه کنیم که بتواند کووید-19 را متوقف کند.

دکتر آنتونی فائوچی، متخصص ارشد بیماری های عفونی ایالات متحده نیز گفت: واکسن واقعا نوری است که در انتهای تونل تاریکی وجود دارد.

وی از آمریکایی ها خواست تا مراقب از خود را رها نکنند و به شستن دست ها و هوشیاری در مورد فاصله اجتماعی ادامه دهند.

كمر درد علامت جدید ویروس کرونا

ویروس کرونا علاوه بر اینکه بر زندگی میلیون ها انسان تاثیر گذاشته، با دامنه علائم طولانی و فزاینده ای که دارد همچنان سلامت جسمی بسیاری از مردم را تهدید می کند. در حالی که از رایج ترین و کلاسیک ترین علائم ویروس کشنده مطلع هستیم، اما یک مطالعه اخیر ادعا کرده است کووید-19 همچنین می تواند بر سیستم اسکلتی عضلانی بدن انسان تاثیر بگذارد و منجر به درد زیادی شود. درد عضلانی که به آن میالژی نیز گفته می شود به عنوان یکی از علائم احتمالی کووید-19 مطرح شده است.


 

علائم کلاسیک کووید-19
از روزی که اخبار ویروس کرونا در جهان منتشر شده، مردم علائم مختلف و متنوعی را تجربه کرده اند. اگرچه افزایش و گسترش این فهرست همچنان ادامه دارد، اما برخی از علائم رایج همچنان یکسان هستند. از برخی کلاسیک ترین علائم کووید-19 می توان به تب، سرفه خشک، گلو درد، آبریزش و گرفتگی بینی، درد قفسه سینه و تنگی نفس اشاره کرد.

 

ارتباط درد عضلات یا کمر با کووید-19
میالژی یا درد عضلانی نوعی بیماری است که به موجب آن بیمار ممکن است در رباط ها، تاندون ها و فاشیا، بافت های نرم عضلات، استخوان ها و اندام ها درد احساس کند. بر اساس گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی 55 هزار و 924 مورد تایید شده کووید-19 در چین نشان می دهد 14.8 درصد از بیماران میالژی یا آرتروژیا (درد مفصل) را تجربه کرده اند. اگرچه درصد افرادی که با علائم شایع دیگر دست و پنجه نرم می کنند بسیار بیشتر است، اما درد عضلانی به عنوان یکی از علائم کووید-19 بیشتر از گلودرد، سردرد و لرز شناخته شده است.

در مطالعه ای که در انستیتوهای ملی بهداشت پزشکی در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده منتشر شده میالژی به عنوان یک علامت رایج در بیماران مبتلا به عفونت های ویروسی مانند کووید-19 و آنفلوانزا شناخته شده است.

 

علائم کمتر شناخته شده کووید-19
علاوه بر درد عضلانی و کمر علائم کووید-19 کمتر شناخته شده دیگری نیز وجود دارد که یا نادیده گرفته شده اند یا هنوز شناخته نشده اند، برخی از علائم کمتر شناخته شده یا خفیف عبارتند از:
معده درد، مه مغزی یا گیجی و عفونت چشم به ویژه ورم ملتحمه

 

راه های جلوگیری از آن
اگر علائم در شما بروز کرد باید حداقل یک هفته خود را قرنطینه کنید. در صورتی که با شخصی زندگی می کنید که علائمی از خود نشان داده است، باید از او بخواهید خود را قرنطینه کند و خود شما نیز باید به مدت 14 روز قرنطینه شوید. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، بنابراین فاصله اجتماعی و تمام اقدامات احتیاطی از جمله زدن ماسک و شست و شوی مکرر دست ها را فراموش نکنید، نه فقط برای ایمنی خود بلکه برای امنیت دیگران.

ارتباط گروه خونی افراد با شدت ابتلا به كرونا

چه ارتباطی بین گروه خونی افراد با شدت ابتلای آنها به بیماری کرونا وجود دارد؟

 

 

درمورد عواملی که خطر ابتلا به بیماری کرونا (Covid-19) را بیشتر می‌کنند (مانند بالابودن سن، ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و ضعف سیستم ایمنی بدن) مطالب زیادی را خوانده و شنیده‌ایم؛ ولی آنچه در این میان تازگی دارد و شاید برایتان غیرمنتظره باشد، ارتباط میان گروه خونی افراد با احتمال ابتلای آنها به کرونا و میزان شدت بیماری است. پژوهشگران به‌تازگی به نتایج تازه‌ای دست یافته‌اند که نشان می‌دهد گروه خونی ممکن است در آسیب‌پذیری فرد نسبت به بیماری کرونا و احتمال افزایش شدت بیماری نقش داشته باشد. البته دلایل این ارتباط هنوز روشن نیست و نمی‌دانیم تأثیر و پیامدهای این رابطه برای بیماران چیست و پژوهش‌ها در این aزمینه همچنان ادامه دارد. در ادامه، نتایج به‌دست‌آمده درمورد ارتباط میان گروه خونی و ابتلا به بیماری کرونا و نظرات دانشمندان در این زمینه را بررسی می‌کنیم.شرح و نتایج پژوهش‌های انجام‌شده
در دو پژوهشی که به‌تازگی در مجله Blood Advances منتشر شده‌اند، رابطه میان گروه خونی و احتمال ابتلا به کرونا بررسی شده است.

 1. تحقیق پژوهشگران دانمارکی
در یکی از این تحقیقات که در دانمارک انجام شده است، پژوهشگران داده‌های مربوط به افرادی را تحلیل کردند که بین ۲۷ فوریه و ۳۰ جولای آزمایش شده بودند و توزیع گروه‌های خونی در میان این افراد را با داده‌های افرادی که آزمایش کرونا انجام نداده بودند مقایسه کردند. در این تحقیق، پژوهشگران داده‌های بیش از ۴۷۳ هزار نفر را که تست کووید ۱۹ انجام داده بودند با داده‌های به‌دست‌آمده از گروه کنترلی شامل بیش از ۲٫۲ میلیون نفر از جمعیت کشور دانمارک مقایسه کردند.

در این پژوهش، فقط ۳۸٫۴ درصد از ۷۴۲۲ فردی که تست کرونای آنها مثبت بود گروه خونی O داشتند؛ در حالی که در ۲٫۲ میلیون نفری که تست کرونا انجام ندادند، گروه خونی ۴۱٫۷ درصد افراد O بود. در مقابل، در ۴۴٫۴ درصد از افراد دارای گروه خونی A تست کرونا مثبت بود؛ در حالی که در جمعیت گسترده‌تری از مردم دانمارک، این گروه خونی ۴۲٫۴ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهد.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد احتمال ابتلای افراد دارای گروه‌های خونی A ،B یا AB به کووید ۱۹ از گروه خونی O بیشتر است. پژوهشگران هیچ تفاوت قابل‌توجهی در میزان عفونت میان گروه‌های خونی A ،B و AB پیدا نکردند. از آنجا که توزیع گروه خونی میان گروه‌های نژادی متفاوت است، پژوهشگران نژاد را نیز کنترل کردند و اظهار کردند در افراد دارای گروه خونی O تعداد کمتری تست ویروس کرونا مثبت بود.

 

۲. تحقیق پژوهشگران کانادایی
در تحقیق دیگری در کانادا از میان ۹۵ بیمار مبتلا به کرونای شدید، ۸۴ درصد افراد با گروه خونی A یا AB نیازمند دستگاه تهویه مکانیکی یا ونتیلاتور بودند؛ در حالی که این رقم در بیماران با گروه خونی O یا B به ۶۱ درصد رسیده است؛ یعنی میزان آسیب ریوی ناشی از کووید ۱۹ در گروه‌های خونی A یا AB بالاتر بود.

در پژوهش انجام‌شده در کانادا افراد دارای گروه خونی A یا AB مدت طولانی‌تری در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری بودند و میانگین مدت بستری آنها در بخش مراقبت‌های ویژه ۱۳٫۵ روز بوده است؛ در حالی که افراد دارای گروه خونی O یا B در بخش مراقبت‌های ویژه به‌مدت میانگین ۹ روز بستری شده بودند. البته دوره بستری کلی افراد دارای گروه خونی A و AB در بیمارستان نسبت به افراد دارای گروه خونی O یا B طولانی‌تر نبود. پژوهشگران همچنین مشاهده کردند بیماران با گروه خونی A و AB بیشتری به‌دلیل نارسایی کلیه به دیالیز نیاز داشتند.

در مجموع، این یافته‌ها نشان می‌دهد بیماران در دو گروه خونی A و AB نسبت به افراد دارای گروه‌های خونی O یا B بیشتر در معرض خطر اختلال عملکرد یا نارسایی عضو ناشی از کووید ۱۹ قرار دارند.

 

اظهارات پژوهشگران این تحقیق‌ها
دکتر توربن بارینگتون (Torben Barington)، محقق ارشد پژوهش انجام‌شده در دانمارک و استاد بالینی در بیمارستان دانشگاه اودنس (Odense University Hospital) و دانشگاه دانمارک جنوبی (University of Southern Denmark) می‌گوید: «داشتن گروه کنترل مناسب بسیار مهم است، زیرا توزیع گروه خونی در گروه‌های نژادی و کشورهای مختلف ممکن است بسیار متفاوت باشد. ما در دانمارک از مزیت گروه کنترلی قوی برخوردار هستیم، زیرا دانمارک کشوری کوچک و از نظر نژادی یکدست است و از نظام بهداشت عمومی و سیستم ثبت مرکزی داده‌های آزمایشگاهی برخوردار است؛ بنابراین گروه کنترل ما مبتنی بر جمعیت است که موجب می‌شود یافته‌های ما پایه و اساسی قوی داشته باشد.»

دکتر مایپیندر سکون (Mypinder Sekhon)، پزشک مراقبت‌های ویژه در بیمارستان عمومی ونکوور کانادا و یکی از محققان پژوهش انجام‌شده در کانادا می‌گوید: «بخش خاص و منحصربه‌فرد پژوهش ما تمرکز بر تأثیر گروه خونی بر شدت بیماری کروناست.

ما آسیب ریوی و کلیوی را بررسی کردیم و در تحقیقات آتی می‌خواهیم اثر گروه خونی و کووید ۱۹ بر سایر اندام‌های حیاتی بدن را نیز بررسی کنیم. در شرایطی که دوران همه‌گیری ویروس کرونا را سپری می‌کنیم، آنچه اهمیت ویژه‌ای دارد این است که اکنون طیف گسترده‌ای از بازماندگان را داریم که از بخش حاد و بحرانی کرونا خارج می‌شوند و باید سازوکارهایی را بررسی کنیم که با استفاده از آنها می‌توانیم افراد را از نظر میزان خطر طبقه‌بندی کنیم.»

 

 
دلایل احتمالی ارتباط میان گروه‌های خونی و ابتلا به بیماری کرونا
گرچه نظریه‌های زیادی وجود دارد، پژوهشگران هنوز نمی‌دانند چه سازوکاری ارتباط میان گروه‌های خونی و کرونا را توضیح می‌دهد. به‌گفته دکتر مایپیندر سکون این مسئله ممکن است به‌دلیل وجود یک عامل انعقاد خون در افراد دارای گروه خونی O باشد که موجب می‌شود مشکلات انعقاد خون در این افراد کمتر ایجاد شود. لخته‌شدن خون یکی از محرک‌های اصلی در شدیدشدن بیماری کروناست.

عوامل انعقادی خون، گروهی از عوامل‌اند که وجودشان برای انعقاد و لخته‌شدن خون ضروری است و نبودشان انعقاد خون را با مشکل مواجه می‌کند.

 

سایر دلایل احتمالی شامل آنتی‌ژن‌های گروه‌های خونی و چ
گونگی تأثیرگذاری آنها بر تولید آنتی‌بادی برای مقابله با عفونت یا ژن‌های مرتبط با گروه‌های خونی و اثر آنها بر گیرنده‌های دستگاه ایمنی بدن است. دکتر مایپیندر سکون می‌گوید: «این رابطه مشاهده علمی مکرر و جالبی است که نیازمند پژوهش بیشتری است.»

آنتی‌ژن (Antigène) ترکیبی است که پس از ورود به بدن، موجب برانگیختن واکنش‌های ایمنی می‌شوند که در جریان آن، موادی به‌نام پادتن (آنتی‌بادی) تولید می‌شود. پادتن یا آنتی‌بادی (Antibody) نیز نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی‌ژنی خاص، تولید می‌شود تا آن را بی‌اثر کند.

به‌گفته دکتر آمش آدالجا (Amesh Adalja)، پژوهشگر ارشد در مرکز امنیت سلامت دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور که در هیچ‌یک از این دو پژوهش شرکت نداشته است، یافته‌های دو تحقیق جدید «شواهد همگراتری را ارائه می‌دهند که نشان می‌دهند گروه خونی ممکن است در آسیب‌پذیری فرد نسبت به عفونت کووید ۱۹ و احتمال شدیدبودن بیماری نقش داشته باشد.»

در پژوهشی دیگر، که در ماه ژوئن در نشریه پزشکی نیوانگلند (The New England Journal of Medicine) منتشر شد، در بعضی بیماران کووید ۱۹ و افراد سالم داده‌هایی ژنتیکی پیدا شد که نشان می‌دهد خطر بیماری در گروه خونی A بیشتر و در گروه خونی O کمتر است.

 

آیا خطر بیماری در گروه خونی A بیشتر و در گروه خونی O کمتر است؟
دکتر آدالجا، که روی بیماری‌های عفونی نوظهور تمرکز دارد، می‌گوید این پژوهشِ ژنتیک همراه با دو پژوهش جدیدِ منتشرشده در نشریه Blood Advances «نشان می‌دهند شاهد پدیده‌ای واقعی هستیم و این یافته‌ها از اعتبار نسبی برخوردارند.» وی می‌گوید: «هنوز به جایی نرسیده‌ایم که این ارتباط برایمان قطعی و انکارناپذیر باشد، ولی کاملا مشخص است رابطه‌ای وجود دارد و چیزی ندیده‌ایم که مغایر با وجود چنین رابطه‌ای باشد. الگویی که درمورد گروه خونی O پیدا شده است بسیار برجسته و ویژه است.»

آدالجا گفت درمورد گروه‌های خونی و آسیب‌پذیری آنها نسبت به عفونت‌های مختلف در گذشته نیز پژوهش شده است؛ برای نمونه، پژوهشی نشان می‌دهد که افراد دارای گروه خونی O بیشتر مستعد ابتلا به عفونت نوروویروس هستند. به‌گفته دکتر آدالجا، درمورد ویروس جدیدی که موجب بیماری کرونا شده است «باید سازوکاری را بیابیم و آن را در سطح مولکولی درک کنیم تا بتوانیم با اطمینان بگوییم چگونه این اتفاق رخ می‌دهد؛ آیا واقعا گروه خونی O عامل این مسئله است یا چیزی که به‌شکلی با گروه خونی O مرتبط است.» او افزود: «اکنون پی برده‌ایم این سؤال مهمی است که باید پاسخ آن را بیابیم. باید کارهای علمی بیشتری انجام شود؛ ولی به‌نظر من ما در حال جمع‌آوری شواهد بیشتری برای این فرضیه هستیم.»

 

آیا باید نگران باشیم؟
بیشترِ افراد در یکی از چهار گروه خونی A ،B ،AB یا O قرار می‌گیرند. به‌گفته دکتر توربن بارینگتون تفاوت در گروه خونی تأثیر بسیار اندکی بر زندگی روزمره مردم دارد و اغلب زمانی اهمیت می‌یابد که به تزریق خون نیاز داشته باشیم و بنابراین، نباید بی‌جهت درمورد ارتباط میان گروه خونی و کرونا نگران باشیم. او می‌گوید: «نمی‌دانیم دلیل این مسئله نوعی حفاظت در گروه خونی O است یا در سایر گروه‌های خونی نوعی آسیب‌پذیری وجود دارد. به‌نظر من، این مسئله دلیل علمی دارد و زمانی که سازوکارش را بفهمیم، احتمالا می‌توانیم از آن به‌شکلی در درمان بیماری استفاده کنیم.»

دکتر مایپیندر سکون می‌گوید: «به‌عنوان پزشک، وقتی به بیماران نگاه می‌کنم و آنها را طبقه‌بندی می‌کنم، گروه خونی آخرین چیزی است که در نظر می‌گیرم؛ ولی‌ اگر می‌خواهیم گروه خونی نشانه‌ای قطعی در نظر گرفته شود، باید همین یافته‌ها در مناطق مختلفی تکرار شود و همه یک نتیجه را نشان دهند.»

دکتر سکون، که استادیار بالینی در بخش مراقبت‌های ویژه و گروه پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز هست می‌افزاید: «فکر نمی‌کنم گروه خونی سایر عوامل خطر شدت بیماری مانند سن و ابتلا به سایر بیماری ها و غیره را تحت‌تأثیر قرار دهد.

کسانی که گروه خونی‌شان A است، نباید وحشت‌زده شوند و افراد دارای گروه خونی O نیز نباید احساس کنند آزادند و می‌توانند به مکان‌های عمومی و شلوغ بروند.»

 

تأثیر این رابطه بر زندگی و سلامتی ما چیست؟
همان‌طور که در بالا نیز گفتیم، ارتباط میان گروه خونی و ابتلا به بیماری کرونا نباید موجب نگرانی یا بی‌خیالی ما شود. گروه خونی ما هرچه باشد بازهم باید تمام نکات بهداشتی و موارد احتیاطی را رعایت کنیم تا از ابتلا به کرونا یا انتقال بیماری به دیگران جلوگیری کنیم. البته دلیل پایین‌بودن میزان ابتلا به بیماری و شدت آن در یک گروه خونی ممکن است در کشف روش درمان بیماری مؤثر باشد و از این نظر بسیار مهم است؛ ولی برای رسیدن به این هدف باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود و هنوز مشخص نیست که آیا این رابطه می‌تواند در کشف روش درمان تأثیری داشته باشد.

تماس با ما

تهران،ابتدای شهيد محلاتی،پلاك368
info@ansarclinic.com

35015(داخلی 1) - 33507010

33507011
aparat
telegram
instagram

درباره درمانگاه

درمانگاه خيريه انصار، اوايل سال 1393 به همت موسسه خيريه انصارالحسين(عليه السلام) و به منظور خدمت رسانی به قشر مستضعف جامعه و تامين نيازهای درمانی آنها تاسيس گرديد. اكنون با عنايت خداوند و زحمات خداپسندانه خيرين ارجمند اين درمانگاه به يكی از مجهزترين و مدرن ترين مراكز درمانی تبديل شده است.
Image
Image
بالا